MENU
klinika

Mbledh 1,1 miliard dollarë nga qeveritë ne pritje të ilaçit

Moderna përgatit shpërndarjen globale të vaksinës Covid

29.10.2020 - 13:05

Kompania farmaceutike Moderna po përgatitet për fillimin global të vaksinës së saj të mundshme të koronavirusit, duke marrë tashmë 1.1 miliard dollarë depozita nga qeveritë në pritje të ilaçit potencialisht shpëtues, tha firma bioteknike në raportin e fitimeve të tremujorit të tretë.

Kompania me bazë në Kembrixh, Massachusetts tha se ishte në bisedime e sipër me iniciativën e mbështetur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë COVAX mbi një propozim të niveleve të çmimeve për vaksinën e saj të mundshme, të cilën paraprakisht e quan mRNA-1273. Ajo tashmë ka marrëveshje furnizimi në Amerikën e Veriut, Lindjen e Mesme dhe në rajone të tjera të botës.

“Ne jemi duke u përgatitur në mënyrë aktive për fillimin e mRNA-1273 dhe ne kemi nënshkruar një numër marrëveshjesh furnizimi me qeveritë në të gjithë botën,” tha CEO i Moderna Stephane Bancel në një njoftim për shtyp. “Moderna është e përkushtuar ndaj standardeve më të larta të cilësisë së të dhënave dhe kërkimit shkencor rigoroz ndërsa ne vazhdojmë të punojmë me rregullatorët për të avancuar mRNA-1273.”

Aksionet e Moderna u rritën më shumë se 2% në treg.

Moderna, një ndër të parët në garën e vaksinave Covid-19, tha javën e kaluar se kishte përfunduar regjistrimin për 30,000 pjesëmarrësit e saj në fazën e vonë të provës. Që nga java e kaluar, më shumë se 25,650 pjesëmarrës kishin marrë vaksinën e dytë të kompanisë me dy doza Covid-19.

Vaksina, e cila është duke u zhvilluar me ndihmën e Institutit Kombëtar të Shëndetit, përmban material gjenetik të quajtur ARN-të dërguar, ose mARN, për të cilin shkencëtarët shpresojnë se provokon sistemin imunitar për të luftuar virusin.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN