MENU
klinika

Nga The Washington Post

Për zgjedhjet e SHBA-së, rreziku më i madh mbetet Rusia!

23.10.2020 - 08:26

Ndërsa administrata e Trump ka theksuar kërcënimin që Irani paraqet ndaj zgjedhjeve në SHBA, një armik tjetër – Rusia, mbetet kundërshtari më i fuqishëm dhe ka vjedhur në muajt e fundit të dhëna nga të paktën dy sisteme në Kaliforni dhe Indiana, sipas zyrtarëve amerikanë.

Ky nivel i aktivitetit është “i zbehtë” në krahasim me 2016, kur Rusia hakoi dhe nxori në mënyrë spektakolare postat elektronike Demokratike.

Sidoqoftë, ekspertët janë më të shqetësuar për Moskën dhe disi të hutuar nga vëmendja që i kushtohet Iranit, aftësitë e të cilit janë shumë më pak të frikshme.

Zyrtari më i lartë i inteligjencës së kombit thirri me ngut një konferencë shtypi të Mërkurën në mbrëmje për të njoftuar publikun për kërcënimin që ai tha se Teherani paraqet në zgjedhjet e 3 nëntorit.

Drejtori i Inteligjencës Kombëtare John Ratcliffe kishte relativisht shumë pak për të thënë në lidhje me Rusinë.

Zyrtarët mbeten të shqetësuar se Kremlini përbën kërcënimin më të madh të ndërhyrjes në zgjedhje – dhe ata kanë frikë se Moska mund të përpiqet ende të bëjë një surprizë.

“Në përgjithësi, Rusia është ende një rrezik shumë më i madh se Irani,” tha një zyrtar i inteligjencës, i cili, si të tjerët, foli në kushte anonimiteti për shkak të ndjeshmërisë së çështjes.

Irani megjithatë kreu operacionin e parë të ndikimit të huaj drejtuar kundër votuesve aktualë. Në email-e të rremë, kërcënues dërguar demokratëve në shtetet në lëvizje, njerëzit që pretendojnë se janë nga një grup i ekstremit të djathtë, pro-Trump t, udhëzuan votuesit të votonin për Trump ose “ne do të vijmë pas teje”.

Një zëdhënës i misionit iranian në Kombet e Bashkuara, Alireza Miryousefi, tha se Irani nuk ka interes të ndërhyjë në zgjedhjet e SHBA. 

Nga një podium në selinë e FBI, Ratcliffe tha se postat elektronike ishin një përpjekje e Iranit për të “shkaktuar konfuzion, për të nxitur kaos dhe për të minuar besimin në demokracinë amerikane”.

Ai gjithashtu pretendoi, pa përmendur prova specifike, se operacioni ishte një përpjekje për të “dëmtuar Presidentin Trump”.

Megjithëse veprimet e Iranit ishin mjaft amatore, sipas analistëve, ata gjithsesi nxitën votuesit demokratë që morën email-et.

Ratcliffe gjithashtu përmendi Rusinë shkurtimisht, kryesisht për të vërejtur se ajo kishte marrë informacione për regjistrimin e votuesve, shumica e të cilave janë në dispozicion të publikut.

Të enjten, administrata vendosi sanksione ndaj Institutit Bayan Rasaneh Gostar, i cili është i lidhur me Trupat e Gardës Revolucionare Islamike, për ndërhyrje në zgjedhjet e vitit 2020. Departamenti i Thesarit gjithashtu vendosi sanksione për ndërhyrje në zgjedhje për katër subjekte të tjera, përfshirë IRGC.

US intelligence agencies say Iran, Russia have tried to interfere in 2020  election – EURACTIV.com

Kjo shënon herën e parë që një urdhër ekzekutiv i vitit 2018 që lejon sanksione për ndërhyrje në zgjedhje është përdorur kundër Iranit.

Masat duket se kanë për qëllim kryesisht dërgimin e një mesazhi, pasi IRGC tashmë është sanksionuar rëndë,.

Gjithashtu të enjten, Departamenti i Sigurisë Kibernetike dhe Agjencisë së Sigurisë së Infrastrukturës së Departamentit të Sigurisë Kombëtare (CISA) lëshoi ​​një paralajmërim këshillues që hakerat e qeverisë iraniane “po krijojnë faqe mediale fiktive dhe mashtrojnë faqe të ligjshme mediatike” për të përhapur propagandë anti-amerikane.

Këta hakera, tha këshilltari, “ka të ngjarë të synojnë të ndikojnë dhe të ndërhyjnë në zgjedhjet e SHBA për të nxitur mosmarrëveshje midis votuesve dhe për të minuar besimin e publikut në procesin zgjedhor të SHBA.”

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ konica.al