MENU
klinika

Rreziqet që shmangni

Pse është e rëndësishme të zbuloni paradiabetin?

26.10.2020 - 11:12

Identifikimi i hershëm i prediabetit mund t’ju ndihmojë të hiqni dorë nga diabeti dhe probleme të tjera shëndetësore afatgjata.

Shumë gra po jetojnë me një rrezik shëndetësor të paparë – prediabeti, një gjendje ku sheqeri në gjak është i ngritur, por jo aq i lartë sa të plotësojë pragun për diabetin.

“Megjithëse prediabeti prek një në çdo tre të rritur, nëntë në çdo 10 njerëz me prediabet nuk e dinë që e kanë”, thotë Dr. Osama Hamdy, një profesor i asociuar i mjekësisë në Shkollën Mjekësore të Harvardit dhe drejtor i programit klinik të mbipeshes në qendra e diabetit Joslin.

Ndërsa prediabeti nuk prodhon simptoma, gjendja mund të shkaktojë në heshtje probleme në shëndetin tuaj. Njerëzit që kanë prediabet kanë pothuajse të njëjtat rreziqe kardiovaskulare si njerëzit me diabet të tipit 2, thotë Dr. Hamdy. Një analizë e botuar më 18 korrik 2020, në BMJ zbuloi se prediabeti rriti rrezikun e zhvillimit të sëmundjes kardiovaskulare me 15% dhe të vdekjes nga çdo shkak me 13% gjatë një periudhe mesatare të ndjekjes prej rreth 10 vjetësh.

Rreziku i vdekjes së hershme ishte edhe më i lartë tek njerëzit me prediabet që tashmë kishin grumbullim të pllakave në arterie. Këta njerëz kishin një rrezik në rritje prej 36% të vdekjes brenda një periudhe mesatare të ndjekjes prej vetëm tre vjetësh. Sheqeri i lartë i gjakut i parë në prediabet mund të dëmtojë gjithashtu enët e gjakut në pjesën e pasme të syrit (një gjendje e quajtur retinopati), e cila mund të çojë në verbëri.

Një rrezik i lartë i diabetit

Nëse nuk trajtohet, prediabeti shpesh kalon në diabet të plotë, një gjendje në të cilën qelizat e trupit tuaj nuk janë në gjendje të thithin siç duhet glukozën (sheqerin) nga gjaku. Rritja që rezulton në nivelet e sheqerit në gjak mund të çojë në edhe më shumë probleme shëndetësore. Përveç sulmeve në zemër, goditjeve në tru dhe verbërisë, njerëzit me diabet janë gjithashtu më të prirur ndaj problemeve të veshkave dhe infeksioneve.

“Rreth 15% deri në 30% të njerëzve me prediabet zhvillojnë diabet brenda pesë viteve”, thotë Dr. Hamdy.

Identifikimi i rrezikut tuaj

  • Pra, si ta dini nëse jeni në rrezik për prediabet dhe duhet të kontrolloheni? Kushdo me ndonjë nga faktorët më poshtë duhet të testohet, thotë Dr. Hamdy:
  • një peshë trupore e kategorizuar si mbipeshë ose obezitet
  • një histori familjare të diabetit të tipit 2 midis të afërmve të shkallës së parë, të tilla si një prind ose vëlla ose motër
  • një histori domethënëse e periudhave të parregullta menstruale, të rralla, ndonjëherë të shoqëruara me një gjendje të quajtur sindroma e vezoreve policistike
  • shenja të rezistencës ndaj insulinës në lëkurë, duke përfshirë njolla të errëta në sqetulla ose rrudhat në qafë (që sinjalizon një gjendje të quajtur acanthosis nigricans) ose grupe të shumta të njollave të lëkurës
  • diabeti gestacional gjatë shtatzënisë
  • lindja e një foshnje me peshë më shumë se 4,5 kg.

Testimi për prediabet zakonisht merr dy forma. Gratë në menopauzë, të cilat janë veçanërisht në rrezik të lartë si për prediabetin, ashtu edhe për diabetin, duhet të kërkojnë nga mjeku për të matur hemoglobinën e tyre A1c. Ky test mat sasinë e sheqerit në molekulat brenda qelizave të gjakut dhe mund t’i japë mjekut një ide në lidhje me nivelet e sheqerit në gjak gjatë tre muajve të mëparshëm.

Diabeti nuk është i pashmangshëm.

Nëse keni prediabet, zhvillimi i diabetit nuk është një përfundim i paralajmëruar. Ju mund ta parandaloni atë. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është duke adoptuar një mënyrë jetese më të shëndetshme.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Sugjerimet e mjekëve specialistë

Duke ngrënë më shumë, parandaloni diabetin!

Një dietë për të gjithë diabetikët

Si te humbisni ne peshë kur vuani nga diabeti