MENU
klinika

Analiza e CNN

Pse Kinës nuk i intereson aspak kush i fiton zgjedhjet në SHBA?

22.10.2020 - 08:04

Në vitin 2016, kur gati të gjithë në Kinë menduan se Hillary Clinton do të fitonte Shtëpinë e Bardhë, një grup në veçanti ishte i sigurt për një fitore të Donald Trump.

Kur shumica e mallrave vinin nga Kina, tregtarët në qendrën tregtare të Yiwu morën katër herë më shumë porosi për Trump sesa për mallrat e Klintonit.

Këtë vit, ashtu si në Kinë janë të sigurt se Trump do të humbasë në nëntor, tregtarët e Yiwu janë përsëri në qendër të vëmendjes. Ata raportojnë se Trump po mund Joe Biden, por siç një shkrimtar thekson, 2020 nuk është 2016.

Vitet e Trump kanë ripërcaktuar marrëdhëniet SHBA-Kinë nga një konkurrencës strategjike në atë të konfrontimit të drejtpërdrejtë. Politikat e Trump nënkuptojnë që studentët, gazetarët dhe sipërmarrësit kinezë nuk ndihen më të mirëpritur në SHBA dhe tarifat e tij kanë dëmtuar ekonominë e rëndë të Kinës për eksport.

Por në realitet, Partia Komuniste Kineze dhe populli kinez janë kryesisht indiferent ndaj atij që fiton në nëntor.

Kina ende favorizon një pikëpamje marksiste dhe zgjedhjet amerikane në vitin 2020 i kanë konfirmuar kinezëve se demokracia është një cirk. Çdo kinez që njoh beson se Shtetet e Bashkuara dhe Kina janë në një luftë afatgjatë për të përcaktuar rendin ndërkombëtar, se Trump ka iniciuar një Luftë të Dytë të Ftohtë dhe se Biden do ta institucionalizojë atë.

Përveç kësaj, populli kinez është shumë i shpërqendruar nga rënia e Kinës për t’u shqetësuar për atë të Amerikës.

Vetëm vitin e kaluar u duk se festa nuk do të mbaronte kurrë në Kinë. Në vitin 2008, Pekini organizoi Lojërat Olimpike dhe motoja e Kinës u bë “Kina e Mrekullueshme”, (“lihaile wodeguo”, që do të thotë “Kina është bërë e madhe”), diçka që u këndua në rrugë dhe në mediat sociale sa herë që Kina hidhte një raketë në hapësirë.

Pastaj koronavirusi erdhi për të gjymtuar Kinën.  Deri në korrik, 460,000 biznese u desh të mbyllnin dyert e tyre. Dhe si po i ndihmon qeveria kineze popullin e saj? I ka nxitur ata të shesin gjëra në rrugë.

Po, Kina e ka menaxhuar koronavirusin më mirë se Shtetet e Bashkuara, dhe kjo dhe lufta tregtare po bëjnë që nacionalizmi të rritet.

Kinezët janë zemëruar nga Trump duke fajësuar Kinën për infektimin e botës dhe faktin që studiuesit kinezë që studiojnë në Shtetet e Bashkuara shihen me dyshim nga zyrtarët amerikanë.

KShumë nga miqtë e mi kinezë të arsimuar në SHBA janë të detyruar të dalin kundër Amerikës dhe unë njoh shumë prindër që kanë vendosur të mos dërgojnë fëmijën e tyre në Amerikë për studim, nga frika se mos i dëmton ata profesionalisht. Miqtë kinezë, tani besojnë se Shtetet e Bashkuara synojnë të parandalojnë rritjen e pashmangshme të Kinës, dhe kështu Kina duhet të refuzojë ndikimin Amerikan.

Një presidencë e Biden do të ishte ndoshta më strategjike lidhur me ndjenjat globale për të frenuar Kinën. Por kjo nuk do të thotë që Kina favorizon ose Trump ose Biden.

Kinezët mendojnë se bota qeveriset nga dinamika e fuqisë, jo nga personalitetet, dhe kjo është arsyeja pse Lufta e Dytë e Ftohtë është normalja e re, pavarësisht se kush rri në Shtëpinë e Bardhë.

Jo më kot flitet për rivalitetin SHBA-Kinë, Kurthin e Tukididit dhe krahasohet me rivalitetin midis Britanisë dhe Gjermanisë përpara shpërthimit të Luftës së Parë Botërore.

Por unë besoj se ky rivalitet është më ndryshe, pasi që të dy Shtetet e Bashkuara dhe Kina duket se po përballen me një rënie afatgjatë.

Polarizimi politik në SHBA po dëmton qeverinë dhe tendencat makroekonomike afatgjata në Kinë janë edhe më të këqija, që do të thotë se udhëheqësit në të dy palët do të përdorin frikën dhe urrejtjen si një patericë.

Shumë nëpër botë panë të dy burrat e moshuar të grindeshin në mënyrë fëminore në debatin e parë presidencial si shenjën më të sigurt të një Amerike në rënie. Në vitet e ardhshme, bota mund ta shohë atë debat si përfaqësimin më të mirë vizual të Luftës së Ftohtë SHBA-Kinë.

Përkthyer dhe përshtatur nga CNN/ konica.al

 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


VOA: Përplasjet mes Tumb dhe Biden

Biden: Kina do ketë në dorë SHBA, nëse…

Zgjedhjet presidenciale në Amerikë

Joe Biden, tani ‘luftë të hapur’ me Trumpin

Sulmi ndaj ekspertit amerikan që paralajmëroi për koronavirusin

Ç’ndodhi në Shtëpinë e Bardhë? Reagimi ‘surprizues’ i Trump

Nga Project Syndicate

COVID-19 apo “déjà-vu”?