MENU
klinika

Këto janë qytetet që do të preken më shumë

Reshje të shumta shiu dhe stuhi gjatë orëve në vijim

15.10.2020 - 17:10

Vendi ynë do të përfshihet nga moti i keq gjatë orëve në vijim deri ditën e nesërme, duke sjellë sasi të mëdha reshjesh veçanërisht në pjesën veriore të vendit dhe gradualisht edhe në pjesën qendrore.

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak, bën me dije se do të ketë shtrëngata dhe rrebeshe shoqëruar edhe me shkarkesa elektrike.

Mediat italiane shkruajnë se rryma ajrore nga Evropa Veriore, do të sjellë edhe një vorbull ciklonike por shoqëruar edhe me reshje dëbore në zonat me lartësi malore.

Sipas mediave të vendit fqinj, vorbulla ciklonike largohet nga Italia në drejtim të Ballkanit.

Parashikimi nga SHMU!

Reshjet e shiut tashme janë bërë prezente në pjesën jugore të vendit, gradualisht reshjet e shiut do të shtrihen edhe në pjesën tjetër të territorit. Reshjet do të jenë me intensitet të ulët deri mesatar. Në orët e mbrëmjes e deri në orët e mëngjesit të ditës së Premte reshjet e shiut do të fitojnë intensitet deri të lartë, hera-herës në formën e shtrëngatave dhe rrebesheve, shoqëruar me shkarkesa elektrike. Më intensive reshjet pritet të jenë në qarqet Shkodër, Lezhë, Durrës, Tiranë, Fier, Vlorë, Gjirokastër.

Deri në orët e mesditës reshjet e shiut do të mbeten prezente të herëpasherëshme por do të humbasin intensitet.

Në Veri-Verilindje në majat e maleve reshjet do të jenë në formën e dëborës.

Era parashikohet të jetë nga Veriperëndimi-Jugperëndimi me shpejtësi mesatare 2-6m/sek, e cila hera-herës e vrullshme deri në 15m/sek.

Temperaturat parashikohen:

zonat malore 8°C deri në 16°C

zonat e ulëta 13°C deri në 22°C

zonat bregdetare 14°C deri në 22°C

BE marrëveshje për 2 miliardë doza të vaksinës me 6 kompani

Në fund të vitit do të miratojë vaksinën e parë kundër COVID-19

Institucionet arsimore e kulturore firmosin qëndrimin e përbashkët

Lufta e UÇK-së bashkon Shqipërinë Kosovën dhe M. e Veriut

Manastirliu: Edhe vaksina antiCOVID do të jetë falas!

Nis vaksinimi kundër gripit i edukatoreve dhe arsimtarëve

"Do të jetojmë me këtë virus deri në fund të jetës sonë!"

Zbuluesi më i mirë i viruseve jep lajmin e keq mbi Covid-19

“Kompania është përpjekur të zbukurojë rezultatet”?

Vaksina që ndezi shpresat e të gjithëve, do t’i nënshtrohet një prove tjetër