MENU
klinika

Nga Russian Today

Rusia hap minierën më të madhe të arit në botë

25.10.2020 - 21:36

Minatori më i madh i arit në Rusi Polyus tha se po punon për sigurimin e pronësisë 100 përqind të depozitës së arit Sukhoi Log në Siberi, e cila ka vlerësuar rezerva prej 540 milion tonë mineral, që përmbajnë 40 milion ons ari ari.

Sipas firmës, depozita siberiane, e pazhvilluar, është më e madhja në botë. “Më 31 maj 2020, rezervat e xeheve u vlerësuan fillimisht në 540 milion tonë me një notë mesatare prej ari prej 2.3 gramësh për ton. Kjo është ekuivalente me 40 milion ounces,” tha shefi ekzekutiv i Polyus Pavel Grachev. “Kjo konfirmon statusin e Sukhoi Log si miniera më e madhe e re dhe aktive në botë e arit.”

Grachev shpjegoi se depozita e re siguron pozicionin e Polyus si kompania e dytë më e madhe në botë e minierave të arit nga rezervat e atribueshme. Muajin e kaluar, Polyus ra dakord të paguante 128.2 milion dollarë për të blerë pjesën e mbetur të 22 përqind të depozitës gjigante.

Polyus është prodhuesi më i madh i arit në Rusi me pasuri në territorin e Krasnoyarsk, rajoneve Irkutsk dhe Magadan dhe në Republikën e Sakha (Jakutia). Në 2019, kompania prodhoi 2.8 milion ons ari dhe planifikon të prodhojë të njëjtën sasi në 2020.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga RT

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN