MENU
klinika

Ç'po ndodh me konfliktin azero-armen?

SHBA mungon, Rusia hesht ndërsa Franca “i hedh benzinë zjarrit”!

08.10.2020 - 09:07

Rifillimi i luftimeve vdekjeprurëse midis Azerbajxhanit dhe Armenisë ka kthyer vëmendjen e bashkësisë ndërkombëtare në Grupin Minsk të Organizatës për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë (OSBE), i cili ka për detyrë zgjidhjen e krizës drejtimin e të dy vendeve drejt një rruge drejt paqes.

Megjithatë, ndërsa heshtja e Rusisë ka qenë shurdhuese dhe SHBA ka munguar gjerësisht, Franca i ka “hedhur bennzinë zjarrit” përmes deklaratave të mbështetjes për Jerevanin dhe akuzave ndaj palëve të treta në vend që të sigurojë një zgjidhje.

Tridhjetë vjet negociata dhe përpjekje nga tre bashkëkryetarët e Grupit Minsk, Franca, Rusia dhe SHBA për të bindur Armeninë të tërhiqet në mënyrë paqësore nga territoret e okupuara Azerbajxhanase nuk kanë çuar asnjë përparim pasi ekspertët e përshkruajnë diplomacinë e treshes si jofunksionale dhe të njëanshme.

“Sjellja e Presidentit francez (Emmanuel) Macron dhe Rusisë, në përgjithësi, ka befasuar shumë vëzhgues të konfliktit të Nagarag-Karabagut gjatë javës së kaluar.

Sa i përket presidentit francez, ai duket se po vazhdon zemërimin e tij ndaj Presidentit (Rexhep Tajip) Erdogan dhe Turqisë që filluan të shfaqeshin për herë të parë vitin e kaluar rreth tetorit, tha Matthew Bryza, një ish-bashkëkryetar i Grupit të Minskut dhe ish i dërguar i SHBA në Azerbajxhan.

Bryza vuri në dukje se marrëdhëniet midis dy aleatëve të NATO-s u acaruan kur Macron e quajti aleancën transatlantike “të vdekur nga truri” pasi Presidenti i SHBA Donald Trump dukej se pranoi kërkesën e Erdogan për të zhvendosur trupat turke në veri të Sirisë në një operacion për të siguruar kufirin e saj nga terrorizmi.

“Që nga ajo kohë, Macron ka qenë shumë kritik ndaj Presidentit Erdogan dhe Turqisë. Mbështetja për Armeninë e bën shumë të vështirë, për të mos thënë të pamundurën, për Francën të mbetet një ndërmjetës i paanshëm si bashkëkryesues i Grupit të Minskut. Pra, Grupi i Minskut është në telashe të mëdha, ”tha Bryza.

Macron javën e kaluar shprehu mbështetje për Jerevanin në kryeqytetin e Letonisë Riga gjatë një vizite në shtetin e Balltikut të Bashkimit Evropian, duke thënë, “Unë i them Armenisë dhe Armenëve, Franca do të luajë rolin e saj.”

Duke folur për Daily Sabah, gazetarja Sevil Nuriyeva Ismayılov tha se ka një plan nga Franca për të tërhequr Turqinë në ngjarje përmes Kryeministrit Armen Nikoll Pashinian.

Treshja të hënën vonë deklaroi se konflikti i përshkallëzuar midis Armenisë dhe Azerbajxhanit për Nagarabag-in e pushtuar përfaqësonte një “kërcënim të papranueshëm” për stabilitetin e rajonit.

Ndërkohë, SHBA në të njëjtën ditë dënoi përshkallëzimin e tensioneve menjëherë dhe nxiti ndaljen e luftimeve, duke përsëritur thirrjen e saj për të ndaluar të gjitha armiqësitë.

Sidoqoftë, deklaratat, thirrjet dhe thirrjet për paqe janë të pamjaftueshme.

Rajoni i Nagreb-Karabakut, i njohur ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit, është kontrolluar nga separatistët kryesisht të krishterë që nga shpërthimi i konfliktit gjatë shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik në 1991. Shpërthimi i fundit filloi në 27 shtator. Të dy vendet shpallën gjendje lufte dhe mobilizuan trupat e tyre.

Rusia miraton një qëndrim të ekuilibruar

Lidhur me rolin e Rusisë në konfliktin midis dy ish kombeve Sovjetike, Bryza deklaroi se Moska “në të vërtetë po sillet si një bashkë-kryetar; po tregohet i paanshëm; po bën thirrje që të dy palët të ndalojnë së shtënat dhe të nisin negociata pa asnjë parakusht “.

Rusia ka një bazë ushtarake në Armeni, e konsideron atë si një partner strategjik në rajonin e Kaukazit Jugor dhe e furnizon atë me armë.

Bryza shpjegoi se megjithëse ky traktat e detyroi Rusinë të vinte në mbrojtje të Armenisë në kohë nevoje, ai është i detyrueshëm vetëm kur sulmohet territori armene, “që nuk është rasti tani pasi territori i Azerbajxhanit po luftohet”.

Bryza theksoi se Kryeministri Armen është mishërimi i frikës së Putinit si “një person popullor që vjen në pushtet përmes një kryengritje paqësore dhe që rrëzon regjimin e vjetër dhe sistemin e vjetër politik dhe ekonomik, i cili dominohej shumë nga Moska. “Frika e madhe e Putinit është se e njëjta gjë mund t’i ndodhë atij në Rusi,” nënvizoi ai.

SHBA mungon

Nga ana tjetër, SHBA, duket se mungon në këtë krizë të fundit.

“Roli i SHBA ka qenë mjaft i kufizuar deri më tani, thjesht duke u bërë thirrje të dy palëve që të ndalojnë luftimet dhe të kthehen në negociata”, tha Bryza, duke theksuar se vendi ka munguar kryesisht diplomatikisht nga Kaukazi i Jugut që nga administrata e George W. Bush. “Administrata (Donald) Trump, për fat të keq, po vazhdon atë. Në fund të ditës, SHBA-të janë të nevojshme në nivelin më të lartë politik për të qenë aktive ose të paktën të duken të interesuara për atë që Grupi i Minskut po bën”, theksoi ai..

Në një intervistë të transmetuar me Al Jazeera të Shtunën e kaluar, Presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev kritikoi Grupin e Minskut, duke thënë se një arsye prapa luftimeve aktuale është se “ndërmjetësit nuk insistojnë ose bëjnë presion për të filluar zbatimin e rezolutave të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. ”

“Ne nuk kemi kohë të presim edhe 30 vjet. Konflikti duhet të zgjidhet tani, ”tha Aliyev.

Bryza tha se roli i Rusisë mund të jetë thelbësor në ditët e ardhshme të konfliktit. Bryza nënvizoi se kur të jetë koha për negociata, Rusia mund të luajë një rol të rëndësishëm ndërsa Turqia mund të inkurajojë Bakun “që të jetë i kënaqur me fitimet e tyre deri në atë moment dhe të kthehet përsëri në negociata për të ardhmen e Nago-Karabakut dhe për tërheqjen e të gjitha trupave armene ”.

Burimi: The Washington  Post, The Guardian, Al Jazeera, Daily Sabah/ konica.al