MENU
klinika

Nga Russia Today

Tregu po zien dhe një luftë e dytë e çmimit të naftës është afër

14.10.2020 - 13:05

Arabia Saudite dhe Rusia, dy vende që po vuajnë nga çmimet e ulëta të naftës dhe krizat ekonomike. Me këto kushte dhe me kërkesën që nuk rimëkëmbet, shumë shpejt mund të shohim një luftë tjetër të çmimit të naftës.

Dobësia e vazhdueshme e tregjeve globale të naftës po nxit tensione brenda OPEC +. Optimizmi i tregut tani duket se po rritet, nga raportet deri diku shpresëdhënëse për çmimet e naftës së papërpunuar të vitit të ardhshëm dhe madje edhe Raporti i sotëm IEA World Energy 2020. Por realiteti i tregjeve të naftës është shumë më i errët. Kërcënimi i bllokimeve evropiane është më se i vërtetë, duke goditur sërish kërkesën globale dhe duke dëmtuar rëndë ekonominë. Lehtësimi financiar dhe subvencionet në të gjithë botën kanë mbajtur disa kërkesa në vend, por financat e ekonomive kryesore janë të zymta, gjë që reflektohet në rritjen e papunësisë. Kjo jo vetëm që do të heqë kërkesën e OECD për naftë por edhe për prodhimin aziatik. OPEC + duket se po i shikon gjërat ndryshe, megjithëse çezmat e naftës në Arabinë Saudite, Rusi dhe vendet e tjera anëtare të OPEC + po hapen dhe njëherë.

Askush nuk po flet për një luftë të re të çmimit të naftës akoma, por disa prodhues  janë lodhur me ‘mbytjen’ e prodhimit të tyre për të kundërshtuar mbiprodhimin e disa prodhuesve të tjerë. Importuesit aziatikë, veçanërisht Kina dhe India, kanë mundur të korrin përfitimet e këtij mjedisi me çmim të ulët, duke mbushur rezervuarët e tyre të magazinimit të naftës. Një rënie ekonomike e OECD do të rrezikojë disa milion fuçi në ditë të kërkesës aziatike.

Në ndryshim nga vlerësimet e mëparshme, Q32020-Q12021 nuk parashikohet të shohë një ngritje të shëndetshme të kërkesës për naftë dhe produkte të naftës në të gjithë botën. Nivelet globale të magazinimit të naftës janë ende të larta, ndërsa bota është e tejmbushur me naftë dhe gaz. Tregtarët ndërkombëtarë po hedhin në dyshim hapin e tanishëm të OPEC + për të hedhur naftë shtesë në treg, pasi vetëm për këtë që nuk ka nevojë. Në Janar 2021, ish-prerja e prodhimit prej rreth 10 milion bpd (Maj 2020) do të bjerë në 6 milion bpd. Siç u tha në Maj, as shkurtimet ekzistuese nuk janë të mjaftueshme dhe një lehtësim i shkurtimeve vetëm do të zgjasë kushtet aktuale të dobëta të tregut.

Është një kohë shqetësuese për dy arkitektët kryesorë të marrëveshjes OPEC +. Riadi dhe Moska, çfarëdo që të përpiqen të bëjnë, tregu është shumë i dobët për të reaguar dhe do të dëmtojë të dy palët. Arabia Saudite, e mbështetur nga aleati i saj kryesor Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Rusia kanë përpara një përplasje financiare me përmasa të panjohura, nëse tregjet e naftës nuk shërohen shpejt. Çmimet e naftës aktualisht janë shumë të ulëta për të mbështetur strategjinë qeveritare të të dy kombeve. Raportet më të fundit mbi buxhetin e qeverisë Saudite, i cili bazohet në një skenar 50 dollarë për fuçi, janë realisht shumë optimistë, pasi çmimet tani janë më pak se 40 dollarë. Për Rusinë, ekonomia e së cilës është goditur nga të gjitha anët, pasi kërkesa në të gjithë botën është në rënie dhe diversifikimi i ekonomisë së saj po ngec. Sidoqoftë, manovrimi i Putinit është më i lartë se ai i sundimtarëve Sauditë. Pozicioni global i energjisë së Rusisë premton se do të ketë diell në muajt e ardhshëm.

Por për Arabinë Saudite duket se nuk ekziston një strategji e drejtpërdrejtë. Pa çmime më të larta të naftës bruto, jo vetëm që po vuan flamuri kryesor i Mbretërisë Saudi Aramco por edhe shumica e projekteve qeveritare. Kompania më e madhe e naftës në botë tashmë ka vendosur në pritje disa projekte të mëdha të mëdha, ndërsa në të njëjtën kohë rivlerëson nivelet e investimeve të të tjerëve. Projektet e profilit të lartë në det të hapur, të tilla si Deti i Kuq ose vendosja e kantierit të ri të anijeve në Ras Al Khair, nuk po përparojnë shpejt, duke u penguar nga disa disa kufizime të brendshme.

Aramco është gjithashtu duke u shtrënguar nga Riadi për para për të financuar projektet në vazhdim të Saudite Vizionit 2030. Diversifikimi i ekonomisë është i nevojshëm, por pa para, projektet po vonohen madje mund të ‘ngrijnë’ për një kohë të papërcaktuar. Financat e Mbretërisë po luftojnë, e treguar tashmë nga fakti se interesi ndërkombëtar për obligacionet qeveritare Saudite (dhe Ruse) po zbehet. Bonot e qeverisë të emërtuara në dollarë amerikanë të Rusisë dhe Arabisë Saudite javën e kaluar kanë rënë, kryesisht për shkak të uljes së çmimeve të naftës dhe emetimeve të zgjedhjeve amerikane. Nëse tregjet e kapitalit fillojnë të shqetësohen, atëherë Riadi dhe Moska me të vërtetë janë në telashe. Do të duhet të merren masa drastike.

Me një krizë të brendshme që po afron, Ariu dhe Mbretëria mund të detyrohen të marrin rrugë krejtësisht të ndryshme. Të ardhurat dhe fitimet janë ende të larta, por qeveritë e tyre përkatëse kanë ende nevojë për para. Marrëdhënia midis Rusisë dhe Arabisë Saudite mund të jetë dukur të jetë një martesë e bërë në parajsë, por tani e gjitha po prishet.

Me presione të brendshme financiare dhe rritje të papunësisë, veçanërisht në mesin e të rinjve, udhëheqësit e rinj në Lindjen e Mesme ka të ngjarë të ndjekin zemrat e tyre. Nëse bashkëpunimi nuk do të sjellë përfitimet e nevojshme, opsioni i vjetër i një lufte të re të çmimit të naftës nuk është e paimagjinueshme. Tranzicioni global i energjisë dhe investimet në karburantet fosile tashmë po heqin mbi kurriz ‘sëmundjen’ e industrisë së naftës dhe gazit. Ekziston një nevojë për konsolidim, ndoshta Rusia dhe Arabia Saudite do të ndjekin një qasje Malthusian-Darwinian në të ardhmen. Këtë herë, të dy IOC-të e pavarur dhe disa prodhues më të dobët të OPEC + do të vuajnë. Deklaratat e bëra këto javë se Arabia Saudite dëshiron të jetë prodhuesi i fundit i naftës në këmbë ose “Sole Survivor” nuk duhet të merret lehtë. Dorezat ka të ngjarë të dalin në muajt e ardhshëm dhe tregjet e naftës do të duhet të jenë gati.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga RT

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN