MENU
klinika

Nga The Guardian

Trump dhe Biden: Dy kandidatë, dy planete!

16.10.2020 - 08:04

Amerika shpesh përshkruhet si një “komb me ekran të ndarë”. Të enjten në mbrëmje në orën 20:00 kjo u tregua më së miri.

Rrjeti NBC priti në një “townhall” Donald Trump. ABC organizoi një “townhall” po ashtu me sfiduesin e tij Demokrat, Joe Biden. Ndërkohë, CBS, transmetonte shfaqjen televizive Big Brother me Julie Chen Moonves.

“Townhalls” janë një mënyrë që politikanët vendorë dhe kombëtarë të takohen me zgjedhësit e tyre ose për të dëgjuar prej tyre për tema me interes ose për të diskutuar legjislacionin ose reformat e ardhshme.

Megjithëse të dy kandidatët flisnin në të njëjtën kohë në dy kanale të ndryshme, të paktën nuk po krijonin kaos si në debatin e parë famëkeq presidencial.

Kushdo që arriti t’i ndiqte, zbuloi, jo krejt papritur, se kandidatët për presidencën amerikane nuk janë thjesht nga parti të ndryshme por me sa duket edhe nga planetë të ndryshëm.

A combative Trump and a deliberate Biden spar from afar at town halls | World News,The Indian Express

Aty ku ishte Trump, në NBC kishte shumë zile dhe bilbila. Në një vend të hapur në Florida, kishte një yll gjigand të bardhë në një rreth të kuq në dysheme, që të kujton Kapitenin Amerika.

Biden, në Filadelfia, foli në një auditor të dominuar nga bluja dhe fjalët e kushtetutës.

Presidenti u ul me vështirësi në një stol, duke djersitur. Në të kundërt, Biden, dukej i relaksuar në një kolltuk të bardhë.

Moderatorja Savannah Guthrie e  sfidoi Trump, duke e pyetur për refuzimin e tij për një kohë të gjatë për të mbajtur një maskë dhe shkallën e lartë të vdekjeve në Amerikës. Presidenti th: “Shikoni se çfarë po ndodh në Evropë. Ata kanë bërë një punë shumë të mirë, por shihni Mbretërinë e Bashkuar, shihni Spanjën dhe Francën dhe Italin, ka një rritje të jashtëzakonshme “.

Trump, Biden go at it — from a distance — in town halls | Star Tribune

Çfarë po ndodhte me Biden në ABC? Ai po i kujtonte moderatorit George Stephanopoulos se Trump kishte nxitur “taktika të çmendura” si pirja e zbardhuesve.

Në NBC, Trump po thoshte për virusin: “Nuk duhet të kishte ndodhur kurrë për shkak të Kinës. Ndodhi për shkak të Kinës. Dhe ju duhet  ta kuptoni atë. Por nuk duhet të kishte ndodhur ”.

Deri në orën 8.13 pasdite, presidenti po pyetej për epërsinë e të bardhëve. Por Trump u konfuzua

Në ABC, Biden tha: “Fjalët e një presidenti kanë rëndësi. Pavarësisht nëse janë të mira, të këqija, kanë rëndësi. Kur një president nuk mban maskë, ose tallet me njerëz si unë, atëherë njerëzit thonë se nuk duhet të jenë aq të rëndësishme. ”

Moderatorja gjithashtu e pyeti Trump për refuzimin e tij për t’u zotuar për ndërrimin paqësor të pushtetit. Si zakonisht, ai nuk pranoi të thoshte gjë. “Kur shoh mijëra fletëvotime të hedhura në një kazan plehrash, dhe ndodh që të kenë emrin tim mbi të, nuk jam i lumtur”, tha presidenti duke devijuar përgjigjen.

Highlights and Key Moments From Trump and Biden Town Halls - The New York Times

Në të njëjtin moment, Biden po fliste për krizat e shumta të Amerikës “që ndodhin të gjitha menjëherë” dhe planin e tij për të bërë investime të mëdha në infrastrukturë.

Jo të gjitha ekranet e ndara janë simetrike.

Teksa afrohej ora 21:00, Biden përsëri iu përgjigj  një pyetje për zgjerimin e gjykatës supreme, ndërsa një votues iu drejtua Trump: “Ju jeni kaq i bukur kur buzëqeshni”. Presidenti dukej vërtet i kënaqur.

Nëse ai merr më shumë vlerësime se Biden, ai mund të deklarojë veten në mënyrë efektive të rizgjedhur. Por nëse Big Brother është ndjekur më shumë se CBS, natyrisht shifrat janë manipuluar.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Guardian/ konica.al

 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Çfarë duhet të kenë parasysh kandidatët?

ANALIZA: Debati i parë Trump-Biden

Nëse Biden tani refuzon, mund ta quanin…

Analiza/ Si e futi Trump debatin e parë presidencial në kaos?

Editoriali i The Washington Post

Çfarë mësoi bota nga debati Trump-Biden?