MENU
klinika

Mediat zbulojnë ‘prapaskenat’

Vizita e papritur e Lavrov në Athinë, çfarë do të thotë për marrëdhëniet greko-turke?!

17.10.2020 - 14:33

Pas njoftimit të ambasadës Ruse në Athinë se Moska njeh të drejtën ligjore të Greqisë sipas ligjit ndërkombëtar për të zgjatur ujërat e saj territoriale në 12 milje, vjen lajmi i vizitës nga Sergei Lavrov. Ministri i Jashtëm i Rusisë do të vizitojë Athinë në 26 tetor. Në thelb, njoftimi shërbeu si një gjest i vullnetit të mirë për të përgatitur terrenin.

Pas përçarjes në marrëdhëniet greko-ruse nën ministrinë e Nikos Kotzias, Nikos Dendias ishte përpjekur të mbyllte përçarjen në marrëdhëniet greko-ruse. Mediat greke raportojnë se koha e vizitës së Lavrov nuk është thjesht e rastësishme. Tensioni që mbizotëron në frontin e marrëdhënieve greko-turke i shton peshë shtesë kësaj vizite. Lëvizja e Moskës, në fund të fundit, nuk është aspak e palidhur me atë që po ndodh në rajonin tonë. Eshtë e qartë se në një farë mase pala ruse nuk ka lidhje informale, por në thelb marrëdhëniet e saj me Ankaranë dhe Athinën. Njoftimi mbi ujërat territoriale Greke dhe vizita e Lavrov janë pjesë e kornizës së ngushtë të marrëdhënieve dypalëshe, por në të njëjtën kohë është një mesazh indirekt, por i qartë për Erdogan. Sipas mediave greke, është e qartë me sy të lirë se megjithëse Rusia dhe Turqia janë afruar, por në të njëjtën kohë marrëdhëniet e tyre janë të vështira.

Nga ana tjetër, Erdogan ka nevojë për Rusinë që të ekuilibrojë presionin amerikan për t’u kthyer në “korridorin perëndimor”. Mos të harrojmë se ai është i bindur se pas grushtit të shtetit të dështuar në korrik 2016 ishte një gisht amerikan.

Sidoqoftë, në veçanti, ndërhyrja e hapur e Turqisë për të mbështetur në mënyra të ndryshme sulmin azerbajxhanas ndaj Nagorni-Karabakut Armen i ka shkaktuar shqetësim të madh Rusisë, e cila e konsideron Kaukazin si “oborrin e saj të pasëm” dhe “barkun e butë” nga një këndvështrim gjeopolitik. Prandaj, njoftimi për zgjerimin e ujërave territoriale Greke dhe vizita e Lavrov duhet të shihen si një përgjigje indirekte e Moskës ndaj Ankarasë. Nuk është rastësi që në një intervistë në radio ruse, Lavrov tha se Rusia “kurrë nuk e konsideroi Turqinë një aleat strategjik, por një partner strategjik, një marrëdhënie që ka një rëndësi strategjike në shumë aspekte”. Duke ardhur në Athinë, atëherë, Sergei Lavrov kujton Ankaranë se ai nuk po “luan” vetëm me të.