MENU
klinika

Miratohen dhe emrat e dy futbollistëve të njohur

Zgjidhen 495 kandidatët për deputetë në PD/ Kush ishin tre më të preferuarit e demokratëve!

12.10.2020 - 09:55

Tirana ishte Qarku i fundit ku u mbyll faza e votimit të kandidatëve të PD-së për të vijuar garën për të qenë pjesë e listës finale e partisë më të madhe në opozitë në zgjedhjet e ardhshme.

Në kryeqytet Komisioni i përbërë nga Besnik Mustafaj, Bujar Nishani, Genc Ruli, Enriketa Papa e Mark Marku kishte vlerësuar si të përshtatshëm për t’iu nënshtruar votëbesimit të anëtarësisë 140 kandidatë.

Ndërkohë, në përfundim të votimit, demokratët nuk i dhanë votëbesimin për ta pasur përfaqësues në parlament, vetëm mjekut Andrin Tahiri. Ndërkohë, sipas burimeve zyrtare më pak të kontestuarit në të gjithë qarkun e Tiranës ishin, Grida Duma, Tomorr Alizoti dhe kryetari i FRPD, Belind Këlliçi. Theksojmë se nuk ka qenë pjesë e procesit të votimit kupola e PD-së, pasi ishte e parashikuar në udhëzimin e qershorit që kryetari i PD-së, dy nënkryetarët, sekretari i përgjithshëm dhe ish-kryeministrat e ish-presidentët e PD-së nuk i nënshtrohen procesit.

Teksa Tirana e mbylli procesin, qarku që nisi procesin ishte Kukësi. Kukësi, ndonëse një qark i vogël, ishte i vetmi që kishte 4 të kontestuar. Pas Kukësit ishte qarku i Dibrës që iu drejtua kutive të votimit për të votuar për kandidatët që nuk dëshironte të kishte në listë. Në qarkun e Dibrës u kontestuan vetëm dy kandidatë, ndërsa anëtarësia i besoi sërish ish-deputetes Dhurata Çupi dhe Xhemal Gjinkshit për t’i parë sërish në parlament. Më pas qarku i Gjirokastrës konfirmoi në bllok listën e komisionit të vlerësimit në PD.

Pas Gjirokastrës, ishin demokratët e Beratit, ata të cilët votuan. Surpriza në qarkun e Beratit ishte skualifikimi i ish-deputetit Astrit Veliaj. Ndërsa ky i fundit, ndonëse më herët kishte plotësuar formularin, se nuk do të anatemonte procesin përmes një postimi në “Facebook” tha se procesi po krijon përçarje. Në qarkun e Shkodrës demokratët skualifikuan 2 kandidatë, ndërsa demokratët e Lezhës dhe Durrësit konfirmuan në bllok listën. Edhe në qarkun e Elbasanit pati të skualifikuar, konkretisht një në degën Peqin dhe një në degën Belsh.

Surpriza pati edhe në qarkun e Korçës ku pothuajse ra lista e deputetëve të 2017-ës, përveç ish-deputetit Ervin Salianji. Po ashtu edhe në qarkun e Fierit pati të kontestuar. Një në Divjakë dhe një në Patos.

FAZA E TRETË

495 emrat që kaluan fazën e votimit nga anëtarësia do të kalojnë një tjetër filtër nga komisioni i vlerësimit me 5 antarë. Këtë javë komisioni nis të mblidhet sërish për t’i kaluar sërish në filtër kandidatët. Anëtarët e komisionit votojnë bazuar, kryesisht, në vlerësimin e performancës politike të kandidatit dhe mundësinë e maksimalizimit të votës.

Gazeta ka mësuar përmes burimeve nga komisioni se nga 495 kandidatë që morën votëbesimin e anëtarësisë, komisioni i përbërë nga figurat e mësipërme do t’i dërgojë kryesisë së PD-së rreth 250 kandidatë. Pas këtij vlerësimi përfundimtar, lista me kandidatët që kalojnë fazën e tretë i dorëzohet për vendimmarrje finale kryesisë së Partisë Demokratike.

Kujtojmë se lista që do të përzgjedh ky proces do të përbëjë 80% të listës përfundimtare, pasi 20% i është caktuar kryesisë për t’i zgjedhur që do të jenë figura të spikatura, intelektualë etj. Ndërsa, procesi që ka nisur në qershor nga PD është hera e parë që aplikohet në Shqipëri, pritet që të përfundojë në fund të tetorit.

QARKU TIRANË

Dega TIRANA 1
ALDO BUMÇI
BISLIM AHMETAJ
BLERINA ZYLFO
ENNO BOZDO
IZET HYSA
LILI SULA
RAMAZAN SHUSHKU
Dega TIRANA 2
ADRIAN TUFINA
AGIM PARLLAKU
BASIR ÇOLLAKU
BLERINA BANUSHI
BLERINA BROVINA
FLORJON MIMA
IVI KASO
MAJLINDA PRENDI
MIRELA TABAKU
SOKOL ALLARAJ
Dega TIRANA 3
AIDA SHEHU
ALFRED PLLUMBI
ÇLIRIM GJATA
LEDIA SULA
LEDOR MARKU
Dega TIRANA 4
ERZEN BREÇANI
GENT STRAZIMIRI
KLAUDIA NEZIRAJ
MARK UKA
MIRGEN ZAÇELLARI
SOKOL PREÇI
Dega TIRANA 5
AGRON SHEHAJ
AKIL KRAJA
ALEKSANDER BIBERAJ
ARBEN KASHAHU
BESMIRA MANAJ
BESMIRA PETRITI
DORJAN TELITI
DURIM KRAJA
EDLIRA BEQIRI
ENDRIN GJIPALI
GENC POLLO
GERT BOGDANI
LEDIANA FRATARI
TEUTA STAROVA
Dega TIRANA 6
EDUARD HAJKO
FATBARDH KADILLI
INA ZHUPA
KLODIANA SHALA
MAJLINDA ZOÇA
ORNELDA ZEFI
SHPETIM AGOLLI
Dega TIRANA 7
ALBANA VOKSHI
ALFRED RUSHAJ
ARTAN POGONI
EDA SHULI
ERALD SHULLA
ERGES ESKIU
ETION KAPEDANI
JULIAN DEDA
RENALD RISTA
SAMI KOÇEKU
TAULANDA JUPI
ZAK TOPUZI
Dega TIRANA 8
ANILA JANI
ARTA SAKJA
ENI KASMI
GENTJAN MUÇA
ILIR PILKU
JORIDA TABAKU
NDERIM HORESHTA
TOMORR ALIZOTI
URAN ABAZI
VEHAP KOLA
Dega TIRANA 9
ALFRED PJETRI
ARBEN RISTANI
GRIDA DUMA
HASAN CANI
ILIRJAN LAÇI
ROBERT BUDINA
ZAMIRA BUSHATI
Dega TIRANA 10
BELIND KËLLIÇI
EDUARD KELMENDI
ENKELEIDA SALLAKU
ERVIN MINAROLLI
ILIR STOJKU
IRSIDA SHEHI
MATEO SPAHO
NADA KALLÇIU
SEBASTIANA BYTYÇI
ZHANETA NDREGJONI
Dega TIRANA 11
AHMET PRENÇI
ORJOLA PAMPURI
SUADA VATHI
VEBINA RESULI
Dega TIRANA 12
ETHEM AGA
FORCIM KOLA
GAZMEND DIBRA
Dega TIRANA 13
EMRI VATA
ELDONA SIPRI
KLODIAN LUZI
Dega TIRANA 14
BESIM KUKA
MIGENA KAZDEDA
TAHSIM MEMA
Dega TIRANA 15
HALIM KOSOVA
PETRIT SUDI
VATH TABAKU
Dega TIRANA 16
EDUART REXHA
FESTIM MAQINAJ
FLAMUR NOKA
ILIR ZMALAJ
MINUSHE LAZAJ
Dega RROGOZHINË
AGRON KAJA
EQEREM DELIU
SHKELQIM KALEMI
SOKOL GOSA
TOMOR BALLABANI
VLADIMIR MANUSHI
Dega VORË
ARDIAN XHAKONI
FIQIRI ISMAILI
HYSNI MARA
ISUF DEMIRXHIU
YMER MARKU
Dega KAMËZ
ALFRED HALILAJ
BILBIL BAJRAKTARI
DHIMITER VATA
MUNIR SHEHU
TOMORR KOTARJA
XHELAL MZIU
YLBER VATA
Dega KAVAJË
ANDI LILA
FISNIK QOSJA
MIRAZH SHKODRA
SHKELQIM HOXHA
SUZANA ARKAXHIU
PËRPARIM ÇAÇA
Dega PASKUQAN
AGRON HAJDARKOLA
ARMEND GJANA
HAVZI AHMATI
FATOS REXHA
FLAMUR HOXHA
XHELIL KOLECI

QARKU KUKËS

Dega Kukës
ADMIR SINAMATI
ARBEN CEJKU
IBRAHIM BRUKA
SAHIT PRIZRENI
VJOLLCA VATA
Dega Tropojë
ISUF ÇELA
LUSH SUSAJ
MIMOZA HAJDARMATAJ
XHEM NEZAJ
Dega Has
AVENIR PEKA
DEMUSH KASTRATI
ELEZ MACI
ISMET JAKU

QARKU DIBËR

Dega Mat
BASIR ÇUPA
DEA KAZIU
DENISA VATA
DHURATA ÇUPI
KRESHNIK ÇOLLAKU
LINDITA DODA
NEZIR RIZVANI
Dega Bulqizë
BARDHYL RAMA
DURIM BALLA
EDMOND ISAKU
FLLANXA LOSHA
MUIS LLANAJ
PETRIT DODA
Dega Dibër
ALBERT KOJKU
ILIR HYSA
JETON KALOSHI
LUAN HAKA
MIRELA MAZARI
NEHAT COLLAKU
XHEMAL GJUNKSHI

QARKU GJIROKASTËR

Dega Gjirokastër
ADIL XHELILI
ALIJE KOKALARI
ALTIN ÇOMO
ANTONELA LENA
BEQIR GJIKA
BESNIK ALIAJ
ENTELA SHEHAJ
NIKOLLA ZHULLA
ROLAND BEJKO
SHEMSHO LAMAJ
TRITAN SHEHU
Dega Këlcyrë
ARJAN KASAJ
ELDA XHUNGA
GERDJAN XHANARI
Dega Përmet
JOANA QIROLLARI
KASTRIOT SULKA
NIKO SHUPULI
Dega Memaliaj
ARSOLA MUZHA
BUJAR SKËNDO
BUKUROSH AJDINI
FATMIR ZEKA
HATIXHE QENDRAI
Dega Tepelenë
GRAMOZ QENDRO
KRISTINA BARDHI
MEHMET VEIZI
MYZAFER ELEZI
SOKOL GUGA

QARKU BERAT

Dega Berat
AFIZE SKENDO
ALKETA MUKAVELATI
ARENC BERATI
DENIS SAHATCIU
DRITAN HAZINEDARI
ENO QANA
KASEM MAHMUTAJ
MUHARREM HOXHA
NAMIR LAPARDHAJA
OLTION MERDARI
Dega Poliçan
ANILA KORONI
PELLUMB NAKO
Dega Skrapar
BAKI BIRAKU
RIGERT KAPLLANI
ZIJA ISMAILI
Dega Ura-Vajgurore
BUJAR HOXHAJ
FERDI BRAHUSHI
LEDIAN DAJA
LILJANA BICA
MONIKA QOSJA
Dega Kuçovë
ARDIT BENJA
DITAR QEVANI
FADIL MARA
MYSLIM HAXHI
SOFIKA JANI

QARKU SHKODËR

Dega Shkodër
ARBEN GJURAJ
ARTAN HAXHI
BARDH SPAHIA
BASHKIM RROJI
BENARDETA SYKU
BLENDI GJYLBEGAJ
EMILJANO PJETRI
FLORIAN BJANKU
GRETA BARDELI
HELGA SALLAKU
HELIDON BUSHATI
IMELDI SOKOLI
IZMIRA ULQINAKU
LEDINA MANDIJA
LORENC LUKA
MARK RUPA
NDOC ASHTA
NESTI KIRI
NEVILA BUSHATI
RAMIZ ÇOBAJ
ROMEO GURAKUQI
VOLTANA ADEMI
XHEMAL BUSHATI
Dega Vau i Dejës
GJOK ULDEDAJ
PJETER LLESHI
ZEF HILA
Dega Malësi e Madhe
ALDO GEGA
AUREL MARKAJ
ERMIRA COBAJ
FATBARDH ZEKAJ
RAMADAN LIKA
Dega Pukë
ANTONETA ZAJA
GEZIM VATA
HIL KOLA
LODOVIK HASANI
NDOC FASLIA
RROK DODA

QARKU LEZHË

Dega Lezhë
ALKETA MARKU
ALTIN MEMA
ANILA FRROKU
ARBEN NDOJ
DAVID SYKU
DOD ZHUBA
FRANGA HILA
GJOK VUKSANI
GJOVALIN GJELOSHI
LINDITA METALIAJ
1PETRIT MARKU
1ROZA HILA
1SALVADOR KAÇAJ
1SEVELIAN KOSOVA
1SILVANA KOLZIU
1SOKOL NDOKA
Dega Mirditë
ALBERT MELYSHI
ALEKSANDER LALA
ALFRED DUKA
DORIAN GJOMARKAJ
EVEREST DEDAJ
GJERGJ PRENGA
GJON PJETRI
Dega Kurbin
ANDON FRROKAJ
ELTON LASKA
GENC DOCI
INDRIT VOKSHI
KASTRIOT PREND PIROLI
LINDITA TOMA
LUIGJ ISUFI
MARJAN TUCI

QARKU DURRËS

Dega Durrës
ARDIAN MUKA
ARJAN DEDEJ
ARLIND BOSHKU
ARMAND TELITI
ARTION BAJRAMAJ
BLERINA REÇI (XHAKOLLI)
DEJANA BURGIA
EDLIRA DEVOLLI
EDMOND HOXHA
ERALD DERVISHI
ERZEN LACI
FATBARDHA KADIU
FLORID SHAZIVARI
GAZMEND OKETA
IGLI CARA
IVO JORGONI
MANJOLA LUKU
MERITA DAKOVELLI CELA
MIRELA SHALA
NASILD ALIKAJ
NERITAN GOLJA
OERD BYLYKBASHI
PELLUMB BERISHA
REDI MYSHKETA
RISELDA KALIA
SOKOL KAPIDANI
XHORXH ALEKSI
Dega Shijak
AGIM BAÇI
ARDIAN KOKOMANI
ARJETA KECI
EVEREST VARAKU
REDI VARAKU
Dega Fushë-Krujë
ALBAN KARAJ
AULON KALAJA
BILAL STAFUKA
ISMET MAVRIQI
QAMIL BABASI
SULEJMAN ULLIRI
Dega Krujë
AGIM KODRA
BENARD BALLA
BLEDI KASMI
ILIR GOCI
MERITA BAKIU
SELMAN TEMA
ZENEL MAJA

QARKU ELBASAN

Dega ELBASAN
ANILA BISHQEMI
ANITA DUHANXHIU
AUREL BYLYKBASHI
BESA ZHUPA
DURIM ÇEKREZI
EDMOND BIÇOKU
ELIONA GREMI
ELIOR VILA
ELSA GEGA
ENDRI HASA
1ETLEVA HAXHIHYSENI
1LORENC HASTOPALLI
1LUÇIANO BOÇI
1MIMOZA HASEIKU
1QANI XHAFA
1SHEFQET DELIALLISI
1SONILA DAIU
1TAULANT ZENELI
1ZAMIR MUZHAQI
20. ZHENI GJERGJI
Dega CËRRIK
AGUSH CERRIKU
ARBJOLA HALIMI
IBRAHIM SAKO
Dega PEQIN
DASHNOR SULA
NADIRE ASLLANI
Dega GRAMSH
ARMIR XHANGOLI
ARMANDO KLLOGJERI
IRENA PROGNI
LOREN GLLAVINA
LULJETA TOÇILA
Dega LIBRAZHD
ANXHELINA MANA
ARBEN KOXHA
ERLIND GURRA
ILIRJAN META
NDRIÇIM LILA
Dega BELSH
BLERIM KUQJA
FITIMTAR ZEKTHI
LUMTURI FERHATI
MEHDI SHEHU
Dega PRRENJAS
ARDIAN ZENELI
BAJAZIT KARRIQI
FERIT KUSHTA
NARTI MUÇMARA

QARKU VLORË

Dega Vlorë
ALTA HALUCI
ATIRD HOXHA
BUJAR LESKAJ
EDMOND FETAHU
ENEIDA VERA
EREMAL ARAPI
FATION VEIZAJ
HYSNI SHARRA
ILVA LAMAJ
JULIANA XHINDOLI
KRESHNIK ALIMERKO
LILJANA ELMAZI
LORENC DANAJ
MARTIN GEGA
NADA DAULLJA
NADIRE MEÇORAPAJ
PIRO AHMETAJ
SAEMIRA SHASKA
VULLNET KARALLIU
Dega HIMARË
AFERDITA DHIMOJANI
ARJAN DHIMERTIKA
SAVO PRIFTI
VLADIMIR KUMI
Dega DELVINË
ERVIS ILJAZI
JULIAN ZOTO
NDRICIM MEHMETI
Dega SARANDË
ILIR NIKOLLI
IRINI NACI
JOLIO DINE
KLAUDIJA BAJRAMI
KRESHNIK BOZHO
SHPETIM AHMETI
SKERDILAJD SULOZEQI
ZANA PIRO
Dega SELENICË
AJEN GRABOVA
GEZIM ADEMI
LEONARD RAKIPAJ
PERPARIM SHAMETAJ
REZARTA BEQIRI

QARKU KORÇË

Dega DEVOLL
ARBEN KAMBO
ARTUR AGOLLI
BLEDJON NALLBATI
HEKURAN HOXHALLI
VALTER MIZA
VOJSAVA BREGU
Dega KOLONJË
ARTUR NAZARKO
FATMIR GUDA
MARJETA HALILI
SOELTO LARTI
Dega KORÇË
ADRIAN MAHO
ANDREA MANO
DRITAN SHANO
GJERGJI GJATA
GJERGJI MERO
KIÇO TANE
KRISTI KOÇIBELLI
LANDI GUSHI
LEDINA ALIOLLI
MATEO BALLI
METIN VENXHA
NIKOLLAQ DOKU
SORINA KOTI
SUELA MYRTOLLARI
Dega MALIQ
ALFRED GEGA
ELIDJON KOLLÇINAKU
ERVIN SALIANJI
MAGDALENA HOXHA
XHEVDET BELISHTA
Dega POGRADEC
ANILA HYSENBEGASI
ARJAN MALCELLARI
ARMANT ZERKA
ERALD KAPRI
ERLIS ÇELA
GENTI ÇELA
OLIGERT MUCOLLARI
SELAUDIN JAKUPLLARI

QARKU FIER

Dega MALLAKASTËR
AGRON KAPLLANAJ
ALBERT AVDULAJ
ENKELEJD ALIBEAJ
DEGA ROSKOVEC
ALMER TOSKA
BESNIK BRAHIMAJ
DIANA KOÇIU
EDMOND ÇEPELE
DEGA FIER
ALBANO ZHAPAJ
ALKETA LUGAJ
AMARDA SHANAJ
ANISA ZAKA
ARBER GURGURI
ARDIAN FERO
AURORA KOROVESHI
DRITAN PETOVA
EDMOND PLAKA
ENDRI JAUPAJ
ENKELEDA VELIU
IBRAHIM MORINA
ILIR BELE
LEDIO KASTRATI
LEONARD FELEQI
LORENS HOXHA
LUAN BAÇI
LULJETA SEIKO
NESHET DRIZA
ROEL ZOGA
SUZANA NUMANI
VIKTOR GJINI
Dega Patos
DILAVER KAMBERAJ
FLORION METOHU
TRIMIR MARKU
VIKTOR MESUTAJ
DEGA DIVJAKË
ARDIAN SHURDHAQI
ELISABETA RREDHI
GËZIM HOXHA
ILDA DHORI
MATEO GORREJA

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN