MENU
klinika

Ja vlen të provohen!

5 teknika të shkëlqyera të meditimit

21.11.2020 - 11:53
A ndiheni shpesh të stresuar, ndonjëherë edhe të humbur, sikur bota po ecën shumë shpejt dhe ju keni mbetur pas? Koha që ecën shpejtë dhe pesha dërrmuese e përditshme ndonjëherë mund të jenë shumë lodhëse – por gjithçka që ju duhet të bëni është të relaksoheni, të karikoheni dhe të gjeni paqen brenda vetes. A keni provuar ndonjëherë të meditoni?
 
Meditimi është vërtet një gjë e mrekullueshme, por kini durim
Kjo ju ndihmon të keni kontakt me unin tuaj të brendshëm dhe të gjeni përsëri paqen në këtë botë ndonjëherë të çmendur. Me të vërtetë mund t’ju bëjë shumë mirë, por mos prisni mrekulli sapo të filloni. Të mësosh të meditosh kërkon pak kohë dhe përpjekje, prandaj duhet të jesh i duruar dhe t’i japësh një shans për të punuar.
 
Meqenëse nuk do të jeni në gjendje të shihni rezultatet menjëherë, mund të tundoheni të hiqni dorë nga meditimi. Ne ju inkurajojmë me forcë të vazhdoni; provoni të 5 teknikat dhe gjeni atë që ju përshtatet më së miri – thjesht praktikojeni atë për pak kohë derisa të fillojë të funksionojë vërtet.
 
1. Meditimi bazik
 
Kjo është një teknikë shumë e thjeshtë dhe efikase. Uluni ose shtrihuni dhe sigurohuni që të jeni komod, mbyllni sytë dhe filloni të merrni frymë. Frymëmarrjet tuaja duhet të jenë të thella dhe të ngadalta; provoni të merrni frymë për tre sekonda, pastaj ta nxirrni frymën për tre sekonda.
 
Përqendrohuni në frymëmarrjen
 
Ndoshta keni dëgjuar që mendja juaj duhet të jetë plotësisht e zbrazët gjatë meditimit – megjithatë, kjo është më lehtë të thuhet sesa të bëhet. Thjesht përpiquni të përqendroheni në frymëmarrjen tuaj – nëse mendimet ju futen në mendje, përpiquni t’i injoroni ato dhe vazhdoni të përqendroheni në frymëmarrjen tuaj, përfundimisht ato do të zhduken.
 
2. Meditim i udhëzuar
 
Meditimi i udhëzuar ka shumë përfitime që janë veçanërisht të rëndësishme për fillestarët. Nëse jeni duke ndërmarrë hapat tuaj të parë në botën e meditimit, ndoshta meditimi i udhëzuar do të ishte me vend për të filluar. Meditimi i udhëzuar vjen në të gjitha format dhe ngjyrat, kështu që me siguri do të jeni në gjendje të gjeni të duhurin për veten tuaj.
 
Përqendrohuni te zëri
 
Meditimi i udhëzuar në thelb është një muzikë e këndshme, relaksuese me një zë qetësues që ju çon nëpër seancën tuaj të meditimit. Ajo çfarë ju duhet të bëni është të përqendroheni në zërin gjatë meditimit tuaj të udhëzuar dhe të largoheni në botën tuaj.
 
3. Meditimi për një qëllim
 
Kur ngecni në një situatë ku duhet të merrni një vendim dhe nuk jeni mjaft të sigurt se në cilën mënyrë të shkoni, meditimi mund t’ju ndihmojë të bëni zgjedhjen e duhur. Thjesht filloni meditimin tuaj me synimin për të zgjidhur pyetjen ose dilemën tuaj.
 
Përqendrohuni në ndjenjën
 
Ju mund të ndiqni parimet bazë të meditimit duke mbajtur parasysh pyetjen tuaj. Mos u përpiq shumë për të gjetur përgjigjen; ndoshta nuk do të vijë tek ju në formën e një zëri ose një imazhi. Ndonjëherë është thjesht një ndjenjë që merrni pas meditimit dhe papritmas e dini përgjigjen e pyetjes tuaj.
 
4. Meditimi OM
 
Meditimi OM është diçka që ju ndoshta e keni parë tashmë në filma – dhe mund të keni menduar se është disi qesharak. Mund t’ju duket për të qeshur, por të kënduarit “ohhhhhmmmmm” me të vërtetë ndihmon në seancën tuaj të meditimit për të arritur një nivel më të lartë. Krijon një dridhje që ju mund ta ndjeni në të gjithë trupin tuaj dhe që ju relakson në një mënyrë të re.
 
Përqendrohuni të relaksoheni
 
Uluni ose shtrihuni, pastaj merrni frymë dhe filloni “ommm” ndërsa nxirrni frymën. Vazhdoni të paktën pesë sekonda, pastaj merrni frymë përsëri. Pasi të ndiheni të relaksuar, mund të vazhdoni me meditimin tuaj të preferuar.
 
5. Meditimi me muzikë
 
Muzika është një mënyrë e shkëlqyer për t’u çlodhur, të gjithë e dimë këtë, por nëse e përdorni atë në mënyrë korrekte, ajo gjithashtu mund t’ju ndihmojë shumë në meditimin tuaj. Thjesht rrini ose shtrihuni, sigurohuni që të jeni rehat, pastaj përqendrojeni mendjen tek muzika dhe efektet e saj relaksuese.
 
Përqendrohuni në tingujt e veçantë
 
Nëse doni të bëni një hap më tej, ekzistojnë lloje specifike të muzikës që krijohen vetëm për meditim. Përzierjet e tingujve të ndryshëm prodhojnë diçka që mund të dëgjohet vetëm nga truri juaj – efektet me të vërtetë mbresëlënëse. Ky lloj meditimi ndonjëherë përshkruhet si “i dehur pa qënë vërtetë i tillë” – me siguri mund të tundoheni ta provoni!

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN