MENU
klinika

Dialogu Kosovë-Serbi

Borrell: Ka pasur propozim për shkëmbim territoresh

23.11.2020 - 11:30

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme, Josep Borrell ka thënë se para disa muajsh ka pasur një propozim për shkëmbim territoresh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Në një intervistë për mediat serbe “Nezavisne” dhe “Politika.ba”, ai tha se shkëmbimi i territoreve nuk është një mundësi dhe se Prishtina dhe Beogradi duhet ta gjejnë një zgjidhje, e cila nuk do të përcaktohet nga Bashkimi Evropian.

“Disa muaj më parë kishte një propozim për të shkëmbyer territore. Por kjo nuk është më një mundësi”, tha Borrell, duke shtuar se ka vende të BE-së që kundërshtojnë shkëmbimin e territoreve.

Sipas tij, BE-ja dëshiron të jetë ndërmjetës në këtë dialog dhe tani gjërat po shkojnë mjaft mirë.

“Unë drejtova një nga takimet mbi dialogun midis Prishtinës dhe Beogradit. Emocionet janë të forta dhe mendoj se është e kuptueshme, sepse dialogu është kërkues dhe i vështirë, i ngarkuar nga historia”, tha Borrell.

Ai tha se pret që administrata e Joe Biden të ketë partneritet të fortë me BE-në në të gjitha çështjet dhe theksoi edhe njëherë se mes të dyja vendeve nuk ka garë.

Ai vlerësoi se rajoni i Ballkanit Perëndimor është shumë i ndarë dhe ka shumë kufij prandaj vlerësoi iniciativat e nisura për heqjen e tyre, duke vlerësuar sërish Minishengenin.

Kur shikoni një hartë të rajonit tuaj, nëse doni investime serioze dhe keni nevojë për to, vështirë se do t’i merrni kaq të fragmentuara. Ne jemi një treg prej 40 milionë njerëzish. Dhe ju keni gjashtë vende me disa miliona njerëz secili. Dhe ju keni vendosur kufij dhe do të jeni të ndarë. Kështu që do të jetë shumë e vështirë për ju të tërhiqni dikë me kufij dhe sisteme të tilla”, tha Borrell.

Sipas tij, e ardhmja e Ballkanit qëndron në BE, pavarësisht nga përpjekjet e Kinës dhe Rusisë, si dhe të Shteteve të Bashkuara, për ta ushtruar ndikimin e tyre dhe për të qenë aktorë të rëndësishëm.

“Shkelmat e fundit të atyre që e kapën shtetin”

Kurtit iu ndalua të kandidojë/ Reagon VV

Guvernatori i Bankës i jep fund dilemës

A mund të bëhet Leku, monedhë zyrtare e Kosovës?

Vaksina kineze i jepet në fillim ushtarëve

Serbia nis imunizimin me Sinopharm

DW: Politika pengon “paqen“ ekonomike Kosovë-Serbi

A mund t’i zgjidhë mini-Shengeni këto probleme?