MENU
klinika

Nga Russian Today

Dollari amerikan ka të ngjarë të dobësohet më tej

10.11.2020 - 13:12

Monedha amerikane do të vazhdojë të dobësohet edhe kur rreziqet gjeopolitike bien pas zgjedhjeve presidenciale dhe paketa tjetër stimuluese mund të jetë më e vogël se sa pritej, parashikojnë strategët e Bankës Private Citi.

Paraja e gatshme pritet të dobësohet më tej, edhe në rast të fitores nga kandidati demokrat Joe Biden, administrata e të cilit mund të zvogëlojë pasigurinë në politikën e tregtisë ndërkombëtare, thanë ata.

“Fitorja për Presidentin e zgjedhur Biden do të thotë kthim në qeverisjen më konvencionale. Si krahinë e Presidentit, kjo do të rezultojë në një ndryshim të madh në mënyrën e politikës së jashtme. Ndërtesa e Aleancës do të kthehet. Taktikat e negociatave “Së pari kërcënimi i tarifave” do të përfundojnë”, shkruajnë zyrtari kryesor i investimeve të bankës, David Bailin dhe Steven Wieting, shefi i strategjisë së investimeve dhe kryekonomisti, në një shënim të parë nga CNBC.

Sipas analistëve, kjo do të përfitojë shumë nga tregjet financiare të botës, veçanërisht në tregjet në zhvillim.

“Ndoshta qartësia më e madhe pas zgjedhjeve është për tregtinë globale. Politika e jashtme e SHBA do të hyjë në një fazë më të parashikueshme pa përshkallëzuar kërcënimet tarifore. Ne shohim një rënie të dollarit amerikan dhe ngritjen e tregjeve në zhvillim si shumë të mundshme,” thanë ata.

Indeksi i dollarit amerikan, i cili ndjek këmbimin e parasë, ra në 92.456 të Premten, niveli i tij më i ulët që nga 2 Shtatori. Dollari vazhdoi zhytjen e shpejtë në rreth 92.162 të hënën mes parashikimeve gjatë fundjavës që Biden mund të fitonte SHBA zgjedhjet presidenciale.

Në tregtinë në Azi të martën, dollari u tërhoq nga vaksina e koronavirusit Pfizer shpreson të tregtojë në 92.813, e cila është akoma nën nivelin e 94, parë në fillim të këtij muaji.

Ndërkohë, monedhat aziatike u forcuan në ditët e fundit, me juan kinez në det të hapur duke arritur një kulm 28-mujor të hënën dhe duke vlerësuar më tej tregtinë e fundit në 6.61 kundrejt dollarit amerikan të martën në mëngjes. Jen japonez arriti një kulm tetë-mujor prej 103.18 kundrejt parasë së premte, sipas Reuters.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga RT

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN