MENU
klinika

Nga Russian Today/ "Metoda mafiesh"

“SHBA shkel sovranitetin evropian për të ndaluar Nord Stream 2”

27.11.2020 - 12:52

“Përpjekjet e dëshpëruara të Uashingtonit për të ndaluar ndërtimin e tubacionit të gazit Nord Stream 2 që lidh Rusinë dhe Gjermaninë ngjajnë me metodat e mafiozve”- tha për RT anëtari i lartë i parlamentit gjerman, Klaus Ernst, duke i bërë thirrje BE-së të reagojë.

“Veprimet e tyre ngjajnë me ato të një mafie,” tha Ernst duke folur në lidhje me kërcënimet e rinovuara të sanksioneve të SHBA ndaj kompanive evropiane të përfshira në projekt. Ernst kryeson Komisionin për Çështjet Ekonomike dhe Energjinë në parlamentin gjerman, Bundestag.

Ashtu si anëtarët e mafisë që zhvatin para për mbrojtje nga bizneset, SHBA vjen në Evropë duke pretenduar se kërkon të mbrojë aleatët e saj nga rusët, por kërcënon kompanitë evropiane me rënie ekonomike në rast se një ‘ofertë mbrojtjeje’ e tillë refuzohet, tha parlamentari. Të enjten, doli që presioni i SHBA detyroi një kompani norvegjeze-gjermane të menaxhimit të rrezikut dhe të sigurimit të cilësisë të hiqte dorë nga projekti.

“Nuk ka të bëjë me sigurinë tonë, ka të bëjë me amerikanët që kërkojnë të na shesin gazin e tyre të lëngshëm, gazin e tyre që dëmton mjedisin… dhe është më i shtrenjtë,” tha Ernst.

Ligjvënësi shtoi se të dy kolegët e tij deputetë dhe qeveria gjermane i konsiderojnë veprimet e SHBA një shkelje të ligjit ndërkombëtar. Thjesht shprehja e protestës kundër taktikave të tilla nuk do të ishte e mjaftueshme, pasi Nord Stream 2 nuk ka gjasa të jetë një rast i izoluar i kësaj sjelljeje, beson Ernst, duke thënë se Uashingtoni vështirë se do të ndalet me kaq dhe thjesht do të gjente arsye të reja për të vazhduar goditjen e Evropës me sanksione.

SHBA “nuk i sheh partnerët e saj si partnerë, por … si konkurrentë të padëshiruar ose si shërbëtorë”, tha parlamentari, duke shtuar se kompanitë evropiane që tregtojnë me Kinën dhe veçanërisht duke furnizuar patate të skuqura gjigandit të teknologjisë kineze Huawei ka të ngjarë të jenë në listën e Amerikës . “Nuk ka të bëjë vetëm me gazin, por ka të bëjë me mbrojtjen e sovranitetit të Evropës,” tha Ernst, duke u bërë thirrje udhëheqësve evropianë t’i përgjigjen presionit të SHBA me sanksione të tyre.

Deputeti veçanërisht sugjeroi vendosjen e tarifave ndëshkuese për importet e gazit amerikan në Evropë si një mënyrë për të ndaluar fushatën e Amerikës kundër Nord Stream 2. Goditja e zyrtarëve të veçantë të SHBA përgjegjës për politikën e sanksioneve me kufizime personale mund të jetë një tjetër rrugëdalje, beson ligjvënësi. Forcimi i sistemit financiar evropian dhe heqja e transaksioneve të dollarit në një periudhë afatgjatë gjithashtu mund t’i japin Evropës pavarësinë e nevojshme, shtoi ai.

“Kjo duhet të ndalet një herë e përgjithmonë. Ne nuk mund ta durojmë një gjë të tillë”, tha ai. E vetmja mënyrë përpara për Evropën është ta bëjë Uashingtonin të njohë “pavarësinë” e Evropës dhe të ndalojë trajtimin e saj “si një koloni”, beson Ernst. “Çdo gjë tjetër çon ose në një rrugë pa krye ose në nënshtrim.”

Projekti i tubacionit rus të gazit që përfshin dhjetëra kompani evropiane ka qenë një burim irritimi për Uashingtonin për mjaft kohë. Pas përpjekjeve të përsëritura për të dekurajuar kompanitë evropiane nga pjesëmarrja në projekt, SHBA përfundimisht e përfshiu atë në një akt që supozohej se synonte të mbronte pavarësinë energjetike të Evropës. Ajo që me sa duket bën, është që çdo kompani që merr pjesë në projekt t’i nënshtrohet sanksioneve të SHBA.

Tani, më shumë se 120 ndërmarrje përballen me masat ndëshkuese të Amerikës për përfshirjen e tyre në ndërtimin e Nord Steam 2 pasi SHBA ende shpreson të rritë shitjet e veta të gazit të lëngshëm te “partnerët” evropianë. Ndërkohë, ndërtimi vazhdon dhe Presidenti rus Vladimir Putin tha në janar se tubacioni do të përfundojë ose në fund të vitit 2020 ose në tremujorin e parë të vitit të ardhshëm.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga RT

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Pse SHBA i vendosi sanksione gazsjellësit?

Nord Stream 2/ Gjermania ‘peng’ i Rusisë?


"Biznesi do të mbështetet në shërbime më avangardë..."

Fizkalizimi, Denaj: Luftojmë informalitetin dhe evazionin

Nga Russian Today/ Fitoi garën kundër Rusisë

Arabia Saudite, furnizuesi kryesor me naftë i Kinës në 2020

Nga Bloomberg/ "Nëna dhe babai i çdo të keqe"

Pse Erdogan është kundër tarifave të interesit?

Nga Financial Times/ E paqartë se sa është ulur kapaciteti ekonomik

Mbingarkesa e Covid ngre spektrin e inflacionit

Nga Bloomberg/ Marrëveshja tregtare me SHBA

Faza 1/ Kina dështon në përmbushjen e detyrimet