MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Si funksionon antitrupi ‘super’ kundër Covid-19?

09.11.2020 - 10:45

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacientja: Si funksionon antitrupi “super” kundër Covid-19?

Mjeku: I pikasur në fillim të epidemisë tek një pacient amerikan, ky antitrup thuhet të jetë 560 herë më i fuqishëm se të tjerët. Falë imazheve 3D, studiuesit kanë arritur të vizualizojnë se si funksionon.

Disa laboratorë janë duke punuar në trajtimet e lidhura me antitrupat, në veçanti terapitë e quajtura “transferimi plazmatik i rikuperimit”: ato konsistojnë në transferimin e gjakut të pacientëve të kuruar tek njerëzit e infektuar.

Deri më tani, studimet tregojnë efektivitet të kufizuar. Një rrugë tjetër janë “koktejet e antitrupave monoklonal”, që përfshin bërjen e antitrupave në laborator dhe më pas injektimin e tyre te pacientët e infektuar ose për parandalim. Studiuesit shpresojnë që këto gjetje mbi CV30 të jenë të dobishme në këtë hulumtim mbi parandalimin dhe trajtimin e Covid-19. “Tooshtë shumë herët për të treguar” thone studiuesit. Quhet CV30 dhe ndihmon trupat tanë të heqin qafe koronavirusin e ri.

Ky antitrup “super” u studiua nga studiuesit në Qendrën Kërkimore të Kancerit Fred Hutchinson. Ata patën sukses në rikthimin e veprimit të tij falë imazheve 3D. Puna e tyre është botuar në revistën e specializuar Nature Communications. Një veprim i dyfishtë i antitrupave Ky antitrup u identifikua në një mostër gjaku të marrë nga një pacient në Uashington në fillim të pandemisë. Krahasuar me dhjetëra antitrupa të tjerë të gjeneruar natyrshëm nga trupi, ky ishte deri në 530 herë më i fuqishëm.

“Studimi ynë tregon që ky antitrup neutralizon virusin falë dy mekanizmave, specifikon Marie Pancera, bashkautore e studimit. E para konsiston në mbivendosjen e synimeve të virusit në qelizat njerëzore, e dyta shkakton ndarjen e një pjese te spikes “. Spikula është një lloj veshi në sipërfaqen e virusit.

Në trupin e një personi të infektuar, Sars-CoV-2 synon receptorin ACE2, një proteinë e vendosur në sipërfaqen e qelizave në indet e mushkërive dhe enët e gjakut. CV30 parandalon që virusi të bashkohet me këta receptorë, gjë që nuk e lejon më të infektojë qelizat. Paralelisht, gërsheton spikulat e pranishme në sipërfaqen e SARS-CoV-2.

Imazhet që bënë të mundur për të kuptuar veprimin e antitrupave u morën duke përdorur rrezet X shumë të fuqishme, të prodhuara duke përdorur një sinkrotron. Kjo pajisje gjigande është e rrallë: ka vetëm 40 në planet.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN