MENU
klinika

Kërkon ekskortë policore dhe leje për...

Zbulohet kërkesa e Vuçiçit për të vizituar Kosovën

21.11.2020 - 12:16

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka bërë kërkesë që ta vizitojë sot Kosovën, i shoqëruar nga dy prej njerëzve problematik të tij në raport me Kosovën, ministri i Mbrojtjes, Aleksandër Vulin dhe Marko Gjuriç si dhe Shefin e të ashtuquajturës Zyre për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç.

Burime të RTK bëjnë me dije se kërkesa është bërë përmes Zyrës Ndërlidhëse të Serbisë në Kosovë, ashtu siç parashikohet në marrëveshjen e Brukselit për vizita të tilla. Vuçiç ka kërkuar që Kosova t’i sigurojë ekipit të tij eskortë policore për përcjellje gjatë qëndrimit në Kosovë, e po ashtu edhe t’ua lejojë mbajtjen e armëve gjatë kësaj vizite.

Ende është e paqartë nëse Vuciçit do t’i lejohet kjo vizitë në Kosovës, pas zhvillimeve të fundit politike, deklaratave të tij me të cilat kërcënoi rajonin me luftë e sidomos pas zbulimit të varrezës masive, në afërsi të Rashkës në Serbi, me trupat e shqiptarëve të vrarë gjatë luftës nga forcat serbe në Kosovë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Konfirmimi nga Ministria e Jashtme

Vuçiç kërkon leje që të vizitojë sot Kosovën


"Ky është vetëm fillimi i një faze të re"

I dhuroi tanke, Vuçiç falënderon Rusinë

Nuk u krijua si “ndërmarrje kriminale”!

UÇK-ja u krijua për të mbrojtur popullin shqiptar të Kosovës

''Shqipëria dhe Kosova faktor stabiliteti në rajon''

Vjosa Osmani: 28 Nëntori, ditë krenarie për çdo shqiptar

Institucionet firmosin qëndrimin e përbashkët

Lufta e UÇK-së bashkon tre shtete