MENU
klinika

Ja ç'thonë mjekët

A mund të flini me bark kur jeni shtatzënë?

24.12.2020 - 18:01

A është e sigurt të flini me bark  gjatë shtatëzënësisë?

Nëse jeni mësuar të flini me bark, mund të mos ndiheni rehat në atë pozicion gjatë shtatzënisë. Gjithashtu, ndërsa barku rritet, mund të bëhet e vështirë për të fjetur pasi dhemb. Në këtë postim, ne ju tregojmë nëse mund të flini në stomak gjatë shtatëzënisë dhe ju japim disa këshilla për t’ju ndihmuar të flini më mirë.

A mund të flini me bark kur jeni shtatzënë?

Fjetja me bark mund të mos jetë një mundësi e mirë gjatë shtatëzënësisë. Ndërsa shtatzënia përparon, mitra bëhet më e rëndë, duke e bërë të pakëndshme për ju të flini në atë pozicion.

Nëse jeni rehat, mund të vazhdoni të flini kështu në tremujorin e parë .

Gjatë tremujorit të dytë, ju mund të filloni të përjetoni urth, e cila ndodh kur përmbajtja e stomakut kthehet ose rrjedh përsëri në ezofag. Fjetja me bark  gjithashtu mund të ngadalësojë procesin e tretjes, duke e mbajtur ushqimin në stomak për një kohë më të gjatë, gjë që mund të përkeqësojë urthin dhe kapsllëkun.

Gjatë tremujorit të tretë, rëndesa e shtatzënisë e bën të pakëndshme të flini në këtë pozicion.

Kur duhet të ndaloni të flini me bark  gjatë shtatzënisë?

Ju duhet të ndaloni të flini me bark sa herë që ndiheni të pakëndshëm. Ju mund të jeni në gjendje të flini deri në javën e 16-të deri në 18-të të shtatzënisë. Fjetja me bark pas kësaj periudhe bëhet e parehatshme.

Fjetja me shpinë mund të jetë gjithashtu e pakëndshme pasi pesha e fetusit në rritje shtyp mbi venën cava inferiore (vena e madhe që mbart gjakun e deoksigjenuar nga pjesa e poshtme e trupit në zemër). Kjo mund të ngadalësojë kthimin e gjakut në zemër dhe të kufizojë rrjedhën e gjakut në fetus.

 Fjetja me shpinë sjell dhimbje shpine, frymëmarrje të vështirë, e bën tretjen më pak efikase, ndërhyn në qarkullim dhe ndoshta shkakton hipotension, zvogëlon gjakun në mitër duke i dhënë foshnjës më pak oksigjen dhe lëndë ushqyese.

Disavantazhet e gjumit në stomak

Pesha shtesë në mes të trupit mund të rrisë tërheqjen e shtyllës kurrizore, duke shkaktuar kështu dhimbje shpine. Mund të shtojë presion shtesë mbi gjinjtë që zakonisht janë të lënduar dhe të butë gjatë kësaj kohe.

Pozicioni ideal l i gjumit gjatë shtatëzënësisë.

Ju mund ta konsideroni gjumin në krah, mundësisht në anën e majtë gjatë shtatzënisë. Kjo është mënyra më e mirë për të fjetur gjatë gjithë natës, ky pozicion përmirëson rrjedhën e gjakut dhe ushqyesve nga ju tek fetusi në rritje dhe nuk ushtron presion mbi mëlçinë. Mund të përmirësojë gjithashtu funksionimin e veshkave duke ndihmuar në eliminimin e mbeturinave dhe lëngjeve nga trupi, i cili nga ana tjetër zvogëlon ënjtjen në kyçet e këmbëve dhe duart. Vendosja e një jastëku midis gjunjëve mund ta bëjë më të rehatshme për ju të flini anash.