MENU
klinika

Bashkë me shefin e financave të Apple!

Dizajneri i iPhone kandidat për CEO i Ferrari

13.12.2020 - 11:02

Shefi i financave pranë Apple Luca Maestri dhe dizajneri i disa modeleve më popullore të iPhone Jony Ive, raportohet se janë kandidatët kryesore për tu bërë CEO të ardhshëm të Ferrari.

Ish CEO Louis Camilleri u largua nga kompania javën e kaluar për arsye personale dhe pasardhësit e mundshëm kanë filluar të shfaqen në mesin e tyre Maestri dhe Ive.

Mbetet interesante të shohim nëse dy  figurat e shquara të Apple janë të gatshëm për një pozicion të tillë. Maestri ka mbajtur pozicionin e CFO që prej 2014. Ndërsa Ive u largua nga Apple në 2019-ën pas mëse tre dekadash tek gjiganti i iPhone.

Së fundi ai ka themeluar një kompani quajtur LoveFrom ku Apple është një prej klientëve të parë. Nuk është diçka e pazakontë të shohim ishte punonjës të Apple të nominohen për CEO të kompanive të tjera.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN