MENU
klinika

Studimi

Ethet gjatë shtatzënisë: A e dëmtojnë fëmijën?

19.12.2020 - 12:17

Keni ethe gjatë shtatzënisë? Mos u frikësoni por në të njëjtën kohë mos hezitoni të merrni  ilaçe. Po, duhet të shihni një mjek dhe të lehtësoheni sepse rreziku i vonesave në zhvillim dhe autizmit është më i lartë tek fëmijët, nënat e të cilëve nuk morën ilaçe kundër etheve gjatë shtatëzënësisë.

Por pse shkaktohet temperatura gjatë shtatëzënësisë? A ndikon beben?

Çfarë janë ethet gjatë shtatëzënësisë?

Temperatura mesatare e trupit është 36-37 gradë Celsius. Por kur temperatura rritet deri në më shumë se 38.3 ° C, kjo është ethe. Ajo vjen me disa shenja tipike të tilla si dridhje, djersitje, dhimbje koke, dehidrim, dhimbje muskulore dhe lodhje

Shkaqet e etheve gjatë shtatëzënësisë:

Gjatë shtatzënisë, sistemi imunitar bëhet i dobët pasi kryen punë shtesë për të mbrojtur ju dhe foshnjën. Prandaj, ju jeni të ndjeshëm ndaj infeksioneve, të dridhurave ose etheve gjatë shtatëzënësisë. Mund të ketë arsye të tjera për ethe:

1.Ftohja e zakonshme:

Një ftohje e zakonshme shoqërohet shpesh me ethe. Simptomat janë të ngjashme me gripin dhe përfshijnë rrjedhje hundësh, kollë, dhimbje fyti dhe vështirësi në frymëmarrje. Këto simptoma zakonisht ulen brenda tre deri në 15 ditë. Nëse vazhdoni të vuani edhe pas kësaj periudhe, duhet të kërkoni këshilla mjekësore.

  1. Gripi shumë ngjitës:

Gripi është një tjetër shkak kryesor i etheve gjatë shtatëzënësisë. Simptomat e shoqëruara me një sulm të gripit përfshijnë dhembje, ethe, kollitje, të vjella dhe të përziera. Nëse simptomat vazhdojnë, kërkoni ndihmë mjekësore.

Trajtojeni veten: Pini shumë lëngje, pushoni siç duhet dhe mos i injoroni të vaksinat e rekomanduara të gripit.

  1. Infeksioni i traktit urinar (UTI):

Rreth 10% e grave shtatzëna zhvillojnë infeksion të traktit urinar (UTI) gjatë shtatëzënësisë. UTI ndodh kur bakteret përshkojnë nga rektumi ose vagjina në uretër deri në fshikëz. Rezulton në urinë të turbullt, me gjak, ethe, të dridhura dhe ndjesi djegieje gjatë urinimit.

Trajtojeni veten: Pini shumë ujë dhe merrni antibiotikë. Nëse nuk trajtohen, UTI-të mund të paraqesin rrezik të infeksionit në veshka, dhe gjithashtu të çojnë në komplikime të ndryshme të shtatzënisë. Testimi i rregullt i urinës mund të ndihmojë në monitorimin e gjendjes.

  1. Virusit gastrointestinal:

Kur një defekt i GI pushton trupin, ai vjen me simptoma të tilla si ethe, të vjella, diarre dhe dehidrim. Të gjitha këto simptoma gjithashtu mund të shkaktojnë lindje të parakohshme, nëse nuk trajtohen në kohë.

Trajtojeni veten: Për lehtësim të përkohshëm, një dietë e shëndetshme me salcë molle, bukë, oriz dhe banane mund të jetë e dobishme për të trajtuar shenjat e virusit gastrointestinal. Gjithashtu, është mirë të pini shumë ujë. Së bashku me temperaturën e lartë , nëse vuani nga të vjella me gjak dhe dehidrim, duhet të shihni menjëherë një mjek.

  1. Korioamnioniti, shkarkimi me erë të keqe:

Korioamnioniti ndodh në një deri në dy përqind të shtatzënive. Është  një infeksion bakterial i lëngut amniotik që rrethon foshnjën, dhe indikacionet e zakonshme janë një rrahje e shpejtë e zemrës, mitër e butë, shkarkim vaginal, djersitje, ethe e lartë dhe të dridhura. Nëse korioamnioniti ndodh gjatë fazave të përparuara të shtatzënisë, mjeku mund të rekomandojë seksion cezarian të menjëhershëm për të shmangur ndonjë infeksion tek foshnja.

Mjeku do të përshkruajë antibiotikë që do të vazhdojnë edhe pas lindjes për të parandaluar ndonjë infeksion të mëtejshëm.

  1. Sëmundja e pestë ose parvovirus B19:

Pesë përqind e grave shtatzëna marrin këtë infeksion të rrallë ngjitës. Indikacionet e zakonshme përfshijnë skuqje, dhimbje në nyje, dhimbje koke, dhimbje fyti dhe ethe. Parvovirusi mund të çojë në komplikime të tilla si aborti spontan, anemia fetale, lindja e vdekur dhe inflamacioni i zemrës në fetus.

  1. Listeria e ngjashme me gripin (listerioza):

Listerioza ndodh nëse merrni ujë dhe ushqim të ndotur. Simptomat e zakonshme përfshijnë ethe të larta, të përziera, dhimbje muskulore, diarre, dhimbje koke, ngurtësim të qafës ose konvulsione. Nëse nuk trajtohet, mund të çojë në komplikime serioze të tilla si lindja e parakohshme dhe aborti.

Parandaloni : Shmangni mishin dhe qumështin e pa pasterizuar dhe prodhimet e detit të tymosura. Konsumoni ushqim i cili është gatuar plotësisht.

Ethet, pavarësisht nga arsyet, bëjnë të vuani, veçanërisht gjatë shtatëzënësisë kur jeni tashmë të dobët. Por si ndikohet fëmija për shkak të etheve tuaja?

A e dëmtojnë foshnjën ethet gjatë shtatëzënësisë?

Një ethe e ulët gjatë shtatzënisë në tremujorin e parë nuk do të shkaktojë ndonjë problem, por një temperaturë e lartë mund të jetë e rrezikshme për fëmijën. Kjo është për shkak se zhvillimi i fetusit në fazat e hershme varet shumë nga aktiviteti i proteinave që është i ndjeshëm ndaj temperaturës. Nëse temperatura rritet nga 39 ° C, kjo pengon funksionimin e proteinave dhe mund të çojë në abort.

Sipas një studimi, ethet gjatë shtatzënisë së hershme rrisin rrezikun e çarjeve orale tek foshnjat. Sidoqoftë, përdorimi i antipiretikëve (ilaçe për të ulur ethet) mund të zvogëlojë efektet e dëmshme.

Ethet gjatë tremujorit të tretë nuk i krijojnë asnjë problem foshnjës nëse nuk ka të bëjë me rreshtimin e mitrës.

Nëse keni frikë pasi keni lexuar këtë, është e natyrshme. Por në vend që të uleni të shqetësuar, duhet të merrni masa për të trajtuar ethet.