MENU
klinika

''Ne nuk mund t’i përgjigjemi njërit-tjetrit me...''

Gjukanoviç: Si duhet t’i përgjigjemi nacionalizmit serb?

12.12.2020 - 12:03

Nacionalizmi serb i vluar që mund të shihej në Malin e Zi në prag të zgjedhjeve parlamentare më 30 gusht, duhet të ketë përgjigje në një mënyrë të fortë evropiane, tha Presidenti i Malit të Zi Milo Gjukanoviç.

“Ne nuk mund t’i përgjigjemi njërit-tjetrit me nacionalizëm. Mali i Zi nuk mund të mbijetojë në këtë konflikt nacionalizmash,” tha presidenti malazes, duke folur në Forumin e 10-të të sigurisë (2BS), i cili merret me çështjet e sigurisë në rajon dhe Evropë. Ai vuri në dukje se përgjigja për këtë mund të jetë vetëm evropianizimi i vendit.

Gjukanoviç tha se para zgjedhjeve të Malit të Zi, Kisha Ortodokse Serbe bëri një pjesë të rëndësishme të punës për “nacionalizmin serbomadh ” dhe për Rusinë, dhe se ajo rrezikon sovranitetin e Malit të Zi dhe shtetin civil, si kontraktor i “Serbizimit” të Malit të Zi. Agjencitë e inteligjencës ruse ishin gjithashtu të përfshira në të gjitha këto ngjarje, pretendoi Gjukanoviç.

Ai gjithashtu u tha partnerëve të NATO-s se nëse nuk mbrohen vlerat Euro-Atlantike, gjithçka që shihet në Malin e Zi do të shihet në të gjitha zgjedhjet në Evropë dhe Amerikë. Eshtë naiviteti të mendosh se Rusia është përqëndruar vetëm në Malin e Zi. Objektivat e saj janë Evropa dhe vlerat evropiane”, tha Gjukanoviç.

Nga ana tjetër, Zv/kryeministri malazes për politikën e sigurisë, Dritan Abazoviç tha se deri në 30 gusht, Mali i Zi ishte i vetmi vend i NATO-s që nuk kishte ndryshuar qeverinë e tij për 30 vjet.

Ai tha se të tre koalicionet në pushtet do të respektojnë marrëveshjen paszgjedhore që ata nënshkruan, e cila, ndër të tjera, parashikon vazhdimin e rrugës evropiane të Malit të Zi si një përparësi e politikës së jashtme.

Abazoviç njoftoi se kryeministri i ri malazes Zdravko Krivokapiç do të takohej me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg në Bruksel të martën e ardhshme.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËNBashkatdhetarët që vizituan këtë verë Kosovën

BQK: Janë shpenzuar mbi 630 milionë euro

Çfarë shkruajti shtypi gjerman?

DW: Ballkani drejt pasigurisë pa Merkelin?

Von der Leyen njofton vizitën në Ballkan

“Do përçoj angazhimin tonë për anëtarësimin në BE”

Kthehen punëtorët ditor: Ne shkojmë për bukën e gojës, këto kërkojnë test 23 €

Masat e reja anti-kovid në Mal të Zi krijojnë probleme