MENU
klinika

Markovic i lë stafetën Krivokapic

Merr detyrën Qeveria e re e Malit të Zi

07.12.2020 - 11:46

Qeveria e re e Malit të Zi, e cila për herë të parë pas gati tri dekadash nuk është formuar nga Partia Demokratike e Socialistëve, mori detyrën të hënën. Kryeministri i deritashëm, Dushko Markovic, konfirmoi në Twitter se i ka dorëzuar detyrën kryeministrit të ri, Zdravko Krivokapic.

“Shpresojmë se kjo Qeveri do të punojë në interes të Malit të Zi dhe të gjithë qytetarëve të tij”, tha Markovic.

Kryeministri i ri, Krivokapic, dhe kabineti i tij, i cili përbëhet nga 12 ministra dhe një zëvendëskryeministër, janë zgjedhur në një seancë të Kuvendit të Malit të Zi, më 4 dhjetor. Ata i kanë mbështetur 41 deputetë nga gjithsej 81. Qeveria e re përbëhet nga tre koalicione, ndërsa dominohet nga partia Fronti Demokratik, e cila cilësohet si pro-serbe.

Partia Demokratike e Socialistëve, e cila udhëhiqet nga presidenti Millo Gjukanovic, i ka humbur zgjedhjet e 30 gushtit, për herë të parë në gati 30 vjet.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN