MENU
klinika

STUDIMI

Një e treta e fëmijëve me Covid-19 janë asimptomatikë

05.12.2020 - 19:23

Një nga gjërat më të pakuptimta të kësaj pandemie, padyshim ka qenë ndikimi i Covid-19 tek fëmijët.  Megjithse ka pasur shumë raste të rënda dhe vdekje,  shumica e fëmijëve nuk kanë pasur pasoja serioze. Dhe disa prej tyre nuk kanë fare simptoma. Grupi i fundit ka qenë me interes të veçantë për studiuesit dhe politikëbërësit, të cilët kanë kohë që kërkojnë të përcaktojnë se sa  fëmijëve janë asimptomatikë, ose “mbartës të heshtur” të COVID-19.

Hulumtimi i ri ofron një nga vlerësimet më të qarta deri më tani, duke zbuluar se një e treta e fëmijëve të diagnostikuar me COVID-19 janë asimptomatike. (Vlerësimet e mëparshme kanë treguar që numri është diku midis 16% dhe 45%.)
Studimi i ri përfshiu më shumë se 2,400 fëmijë që u testuan për COVID-19 midis prillit dhe shtatorit. Më shumë se 35% e fëmijëve që kishin Covid-19 nuk raportuan asnjë simptomë. Dhe ndërsa shumë nga fëmijët që rezultuan pozitivë për COVID-19 raportuan se kishin kollë, rrjedhje hundësh dhe dhimbje fyti.

“Të mos kesh asnjë simptomë nuk do të thotë që një fëmijë është i sigurt dhe nuk mund të infrktojë apo të infektohet nga shokët e tjerë të klasës. Kjo thekson rëndësinë e mbajtjes së maskave, të ruash distancën sociale dhe të lash shpesh duart,” tha Finlay McAlister, një pedagog në universitetin e Alberta, Edmonton,” tha ai.

Ai shtoi se studimi tregon gjithashtu që masat e depistimit të përdorura shpesh në shkolla dhe mjediset e kujdesit për fëmijët mund të mungojnë një pjesë e konsiderueshme e fëmijëve që në fakt janë pozitivë për virusin – ose sepse nuk kanë simptoma ose për shkak të simptomave për të cilat po pyeten, nuk janë domosdoshmërisht tregues të COVID-19. Sidoqoftë, studiuesit zbuluan se humbja e nuhatjes dhe shijes ishte shtatë herë më e lartë në mesin e fëmijëve që rezultuan pozitivë për COVID-19 krahasuar me ata që ishin negativ. Pra, kjo do të thotë që mund të jetë një tregues shumë i rëndësishëm.

Në fund të fundit, të kuptosh se sa e zakonshme është përhapja asimptomatike midis fëmijëve mund të jetë më e rëndësishme nga këndvështrimi i shëndetit publik dhe kontrollit të infeksionit. Shkollat fillore dhe kujdesi ditor nuk duket se janë “super-përhapësit” që  shumë studiues kishin frikë të ishin. Por, sidoqoftë, ata janë të prekshëm nga përhapja e pazbuluar e COVID-19 nëse një përqindje e konsiderueshme e fëmijëve janë bartës asimptomatikë të virusit.

“Megjithëse fëmija juaj mund të jetë asimptomatik dhe mund të mos keni të afërm të moshuar, fëmija i ulur në tryezën pranë tyre mund të ketë një prind ose gjysh të rrezikuar,” tha McAlister. Ai vuri në dukje se studimi i ekipit të tij ishte bërë në një kohë kur shkollat lokale ishin mbyllur, kështu që numrat mund të dukeshin ndryshe nëse një studim i ngjashëm do të bëhej ndërsa shkollat janë hapur.

Por gjithsesi,  ekspertët thonë se është e rëndësishme që shkollat, qendrat e kujdesit për fëmijët dhe prindërit të qëndrojnë vigjilentë.

“Në një farë mënyre, COVID-19 është pak si ruleta ruse. Ekziston një element ku ne ende nuk mund të parashikojmë se kush do të kalojë relativisht mirë virusin, dhe kush jo” tha McAlister.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËNNdër të tjera u miratuan e 8 akte normative

Përfundon seanca plenare, çfarë u miratua sot në Kuvend?

“Kemi kontraktuar doza vaksinimin për 800 mijë qytetarë”

Manastirliu flet për marrëveshjen me Pfizer: Ishte përpjekje e pandaluar për…

"Monument fantastik, gjuhës shqipe!"

Rama uron Kadarenë edhe me vargjet e Majakovskit…

"Kontributi i tij në letërsi, pa moshë dhe përtej kufijve"

Ambasadorja amerikane Yuri Kim uron Ismail Kadarenë