MENU
klinika

Nga The Washington Post

A ka nxjerrë mësim Trump nga gjithë kjo që ndodhi?

13.01.2021 - 08:24

Mos u shqetëso, Amerikë.  Presidenti Trump tashmë e ka mësuar mësimin e tij, ndoshta.

Pra, thonë se ligjvënësit republikanë janë shumë frikacakë për ta bërë Trump përgjegjës për ato që ka bërë.

“Pikëpamja ime personale është se presidenti preku sobën e nxehtë të mërkurën dhe nuk ka gjasa ta prekë përsëri,” tha Senatori Roy Blunt (R-Mo.)

Nuk është e qartë se çfarë, saktësisht, Blunt nënkuptonte me “nuk ka gjasa”.

Ndoshta ai mendon se shanset që Trump të inkurajojë përsëri kryengritjen e dhunshme janë, oh, 40 përqind; mbase janë  20 përqind.

Çfarë probabiliteti që një president i ulur mund të nxisë një luftë civile është një nivel i pranueshëm rreziku?

Komenti i Blunt u bëri jehonë shpjegimeve të tjera të errëta përse ligjvënësit, pothuajse saktësisht një vit më parë, nuk ndien nevojën për të ndëshkuar Trump herën e fundit që ai bëri vepra të padiskutueshme.

“Unë besoj se presidenti ka mësuar nga kjo çështje,” tha senatori Susan Collins (R-Maine) shkurtin e kaluar, duke shpjeguar pse ajo do të votojë për të shfajësuar Trump. “Presidenti është fajësuar. Ky është një mësim mjaft i madh. ”

Kolegë të tjerë të GOP  bënë komente të ngjashme, me dashje naive, duke pretenduar se Trump do të ndëshkohej disi nga fajësimi i tij.

Edhe pse përvoja e la në mënyrë të padëmtuar.

Në të dy situatat, Trump u përpoq të ndërhynte në funksionimin e lirë dhe të ndershëm të zgjedhjeve amerikane – së pari duke u përpjekur të detyronte ndihmën e një aleati të huaj, së dyti duke kërkuar ndihmën e terroristëve vendas.

Të dyja herë, ai u përball me pak pasoja politike.

Këtë herë, të paktën, Trump humbi Twitter (dhe Facebook dhe Twitch, midis platformave të tjera). Dhe, në rregull, qasja në mediat sociale renditet më lart në hierarkinë e nevojave të Trump sesa në shumicën e njerëzve.

Një mësim nuk mund të mësohet nëse nuk është dhënë kurrë.

WASHINGTON, DC – JANUARY 06: Protesters gather on the second day of pro-Trump events fueled by President Donald Trump’s continued claims of election fraud in an to overturn the results before Congress finalizes them in a joint session of the 117th Congress on Wednesday, Jan. 6, 2021 in Washington, DC. (Kent Nishimura / Los Angeles Times/Polaris) ///

Çdo herë, zyrtarët republikanë e kanë toleruar Trumpin. Dhe duke vepruar kështu, ata e inkurajuan atë.

Ish-kongresmeni dhe shefi i stafit të Shtëpisë së Bardhë Mick Mulvaney po ashtu argumenton se Trump “nuk është i njëjtë me atë që ishte tetë muaj më parë”.

Trump është i njëjtë sot si ishte tetë muaj më parë, siç ishte katër vjet më parë, si ishte dy dekada më parë.

Ai ka qenë gjithmonë një bandit dhe ai gjithmonë ka marrë përforcime pozitive nga aleatë si Mulvaney për sulmin e tij.

Trump kurrë nuk e mësoi “mësimin” e tij sepse ai kurrë nuk u përball me pasoja.

Ata që kishin fuqinë t’i kërkonin llogari Trump-it dhe nuk pranuan ta bënin këtë, tani duhet të mbajnë përgjegjësi gjithashtu.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ konica.al