MENU
klinika

"Ose do të kemi president të ri!"

Abazoviç: Gjukanoviç duhet të bashkëjetojë me qeverinë e re

04.01.2021 - 09:35

Zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç, vlerësoi se presidenti, Milo Gjukanoviç, nuk ka njerëz në qeverinë e sapo formuar malazeze.

Ai shtoi se kjo tregohet nga përdorimi i “retorikës helmuese”, e cila theksohet si “anti-malazeze” ose “pro-serbe”.

Abazoviq deklaroi se aktualizimi i pyetjes nëse ka “njerëz të Gjukanoviçit” apo ata që punojnë për Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç, në qeverinë e re të Malit të Zi, sinjalizon se “gjithçka është në rregull”.

Ai në mënyrë të ngjashme komentoi mbi vlerësimin se qeveria malazeze ishte e përbërë nga Kisha Ortodokse Serbe ose se koalicioni dhe partia e udhëhequr nga (URA) janë “fituesi më i madh i zgjedhjeve”.

“Çdo ditë, numri i njerëzve që janë të gatshëm të dëgjojnë një propagandë të tillë zvogëlohet … Këto janë hile të peshkut në tokë të thatë. Kur kapni një peshk dhe e vendosni në një anije, ai lufton për ca kohë më shumë për ajrin, për t’u kthyer në det, por pastaj thjesht përfundon në skarë “, tha Abazoviç, raporton vijesti.me.

Kur u pyet se si funksionon bashkëjetesa me presidentin Gjukanoviç, Abazoviç tha se procesi i reformës është i ngadaltë sepse autoritetet e mëparshme “bënë ligje për veten e tyre, sikur ata do të qeverisnin për 100 vjet” dhe se nuk ka pasur asnjë matje midis qeverisë dhe presidentit deri më tani.

“Ne do të përpiqemi ta mbajmë bashkëjetesën në një nivel të lartë dhe çdo përpjekje për ta prishur atë do të jetë në dëm të (Gjukanoviç). Bashkëjetesa ose do të funksionojë ose do të kemi një president të ri”, tha Abazoviç.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ktheu ligjin e Fesë të miratuar nga mazhoranca pro-serbe

Abazoviç kërcënon Gjukanoviç me shkarkim


Bashkatdhetarët që vizituan këtë verë Kosovën

BQK: Janë shpenzuar mbi 630 milionë euro

Çfarë shkruajti shtypi gjerman?

DW: Ballkani drejt pasigurisë pa Merkelin?

Von der Leyen njofton vizitën në Ballkan

“Do përçoj angazhimin tonë për anëtarësimin në BE”

Kthehen punëtorët ditor: Ne shkojmë për bukën e gojës, këto kërkojnë test 23 €

Masat e reja anti-kovid në Mal të Zi krijojnë probleme