MENU
klinika

Presion Kinës për...

Administrata e Biden përgatitet për më shumë urdhëra ekzekutivë

24.01.2021 - 20:30

Administrata e Presidentit të SHBA Joe Biden javën e ardhshme do të lëshojë më shumë politika që besojnë se janë të nevojshme për të trajtuar ndryshimin e klimës dhe po i kërkon Kinës që të ashpërsojë një nga synimet e saj në emetimet e gazeve serë, thanë këshilltarët e tij kryesorë të klimës të Shtunën.

Gina McCarthy, këshilltarja kombëtare e Shtëpisë së Bardhë për klimën, nuk tha se cilat politika do të lëshoheshin. Një draft i parë nga Reuters të enjten tregoi se Biden do të zbulojë një raund të dytë të urdhrave ekzekutiv sa më shpejt që më 27 janar që përfshijnë një urdhër omnibus për të luftuar ndryshimet klimatike brenda vendit dhe për të ngritur çështjen si një përparësi të sigurisë kombëtare.

“Ne tashmë kemi dërguar sinjale për gjërat që nuk na pëlqejnë se do të rikthehemi, por këtë javë ju do të na shihni të ecim përpara me atë që është vizioni i së ardhmes”, tha McCarthy për një virtual takimi i Konferencës së Kryetarëve të Komunave të SHBA.

Biden, një Demokrat i cili mori detyrën në 20 Janar, nxori shpejt urdhra ekzekutivë duke anuluar tubacionin Keystone XL që do të importonte naftë me rërë katrani nga Kanada dhe duke u bashkuar përsëri me marrëveshjen e klimës së Parisit 2015

Të dyja këto lëvizje përmbysën politikat e ish-Presidentit Donald Trump. Gjatë katër viteve në detyrë, Trump mblodhi rreth 100 rregullore për klimën dhe mjedisin ndërsa ndoqi një politikë të “dominimit të energjisë” për të maksimizuar prodhimin dhe eksportet e naftës, gazit dhe qymyrit.

John Kerry, i dërguari i posaçëm i klimës së Biden, tha se një premtim i kohëve të fundit nga Kina, emetuesi më i lartë i gazrave serrë në botë, nuk ishte “mjaft i mirë”. Në shtator, Presidenti kinez Xi Xingping vendosi një qëllim që vendi i tij të bëhet neutral i karbonit deri në vitin 2060, 10 vjet pas kornizës kohore të vitit 2050 të favorizuar nga shumica e vendeve, ndërsa premtoi gjithashtu një qëllim më ambicioz afatshkurtër për emetimet.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Vetëm disa orë pas betimit si president i SHBA

Biden firmos një mori urdhërash ekzekutivë