MENU
klinika

Strategjia e tij është 'e parashikueshme'

Biden dhe politika e jashtme e SHBA-së

19.01.2021 - 10:02

Administrata e ardhshme e Joe Biden do të sjellë një ndryshim të veçantë në qasjen e Shteteve të Bashkuara ndaj diplomacisë dhe çështjeve botërore, kanë thënë analistët, vetëm disa ditë para se të përurohet presidenti i zgjedhur. Biden ka mbështetur prej kohësh multilateralizmin dhe ka premtuar të rivendosë aleancat kryesore politike, të sigurisë dhe të tregtisë kur të marrë detyrën, ndërsa gjithashtu forcon angazhimin e SHBA-së me traktatet dhe organizatat ndërkombëtare.

Ky do të jetë një ndryshim nga politikat e “Amerikës së Parë” të Presidentit Donald Trump, i cili shmangu multilateralizmin nga ditët e tij të para në Shtëpinë e Bardhë dhe u tërhoq nga një seri marrëveshjesh shumëpalëshe, përfshirë marrëveshjen e klimës së Parisit, Partneritetin Trans-Paqësor dhe Marrëveshja bërthamore e Iranit. Qasja e Trump ndaj politikës së jashtme “ishte pak si e Presidentit Richard Nixon”, tha Hillary Mann Leverett, i cili shërbeu në këshillin e sigurimit kombëtar të Shtëpisë së Bardhë në administratat e kaluara Republikane dhe Demokratike.

Etosi themelor i ndarë nga të dy udhëheqësit, tha ajo për Al Jazeera, “është se vendet nuk janë miq me njëri-tjetrin. Vendet kanë interesa; ata nuk kanë miq”. “Unë mendoj se Trump e kishte këtë tendencë që ai mund të ndiqte strategjitë e Nixon, tha Leverett, i cili aktualisht drejton firmën e këshillimit të rrezikut politik Stratega. Gjatë katër viteve të tij në detyrë, Trump e portretizoi veten si një tregtar të përgjithshëm, një zhvillues ndërkombëtar i pasurive të patundshme që nuk trembet të lëkundë status quo-në dhe interesat e mëtejshëm të SHBA.

“Në fund të ditës, nëse ai nuk e kishte thellësinë intelektuale, ai nuk kishte njerëzit përreth tij që i duheshin” tha Leverett. Rindërtimi i marrëdhënieve nga ana e Biden pritet të kërkojë të forcojë lidhjet me shumë udhëheqës në Evropën Perëndimore, veçanërisht me Gjermaninë dhe me kancelaren Merkel ende në detyrë, me të cilën ai kishte lidhje të ngushta gjatë kohës së Obamës, por marrëdhënia e së cilës me SHBA ka qenë e tensionuar gjatë viteve të drejtimit të Trump.

Marrëdhënia e Biden me kryeministrin britanik, Boris Johnson, i cili e mashtroi Trump ndërsa Mbretëria e Bashkuar u tërhoq nga Bashkimi Evropian, mbetet më e pasigurt. Sidoqoftë, Biden, i cili shërbeu si Demokrat në Komitetin e Marrëdhënieve me Jashtë të Senatit nga 1997 në 2009, e ka portretizuar veten si një udhëheqës që ndërton marrëdhënie personale me homologët e tij.

Duke u bazuar në gati pesë dekada përvojë politike, Biden gjithashtu ka thënë se nuk ka frikë të flasë drejt kur është e nevojshme. Shefi i tij i mëparshëm, ish Presidenti Barack Obama, ka përshëndetur aftësinë e Biden për të ndjekur objektiva të veçantë pa u kapur nga “debate më të gjera ideologjike që shumë shpesh përfundojnë duke çuar në tejkalim ose mungesë precize në misionin tonë”.

Ndërkohë, Biden ka lëvizur shpejt për të mbushur administratën e tij me diplomatë të shquar në postet kryesore, duke përfshirë emërimin e një negociatori të marrëveshjes bërthamore të Iranit në pozicionin numër dy në Departamentin e Shtetit të SHBA. Ai ka premtuar gjithashtu se do të marrë një qëndrim më të ashpër ndaj abuzuesve të të drejtave të njeriut, duke sinjalizuar një prishje të mundshme të lidhjeve të ngushta të Trump me Princin e Kurorës Saudite Mohammed bin Salman, Presidentin e ekstremit të djathtë të Brazilit Jair Bolsonaro dhe Presidentin Egjiptian Abdel Fattah el-Sisi, të cilin Trump e quajti “diktatori i tij i preferuar” në samitin e G7 në 2019.

Ndërsa Trump “ndjente qartë një afinitet ndaj autokratëve”, Biden “e përcakton veten në drejtim të ndërtimit të marrëdhënieve me demokratë të vegjël, ata me të cilët ai ndan interesa dhe vlera”, tha PJ Crouley, një ish-ndihmës sekretar i shtetit i SHBA për çështjet publike nën drejtimin e Obamës. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që Biden nuk do të punojë me udhëheqës me prirje autokratike nëse përshtatet në një objektiv më të gjerë, tha Leverett. Crouley tha se Trump gjithashtu mori një qasje “transaksionale” me shumë udhëheqës, duke përfshirë liderin izraelit Benjamin Netanyahu, i cili mirëpriti vendimet e Trump për të lëvizur Ambasadën e SHBA në Jeruzalem dhe për të njohur sovranitetin e Izraelit mbi Lartësitë Golan Siriane. Qasja kontribuoi në atë që shumë mbështetës të Trumpit i konsiderojnë si arritjet e tij më të mëdha të politikës së jashtme: marrëveshjet e normalizimit midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe, Bahreinit, Sudanit dhe Marokut.

“Joe Biden është një politikan taktik dhe unë mendoj se ai do të jetë në gjendje të drejtojë turmën në mënyrat që Barack Obama nuk e bëri,” tha Crouley. Nga Biden, udhëheqësit mund të presin gjithashtu një kthim në një politikë të jashtme më të parashikueshme të SHBA pas Trump, i cili ishte i prirur të befasonte vendimet e njëanshme dhe të përdorte mediat sociale si një katedër ngacmimi të ngarkuar me dezinformata që mund të linte vetë negociatorët dhe zyrtarët e tij të tronditur.

Por një parashikueshmëri e tillë ka edhe anët negative, tha Leverett, me kuptimin e karrierës së gjatë të Biden “në shumë mënyra, ai tashmë ka marrë vendimet e tij se si i sheh vendet, njerëzit në ato vende dhe çështjet”. “Nuk ka shumë çështje që do të ndryshojnë mendimin e tij”, tha ajo. Kjo mund ta lërë Biden të bjerë në modele të vjetra  me udhëheqës të tillë si Presidenti rus Vladimir Putin. Biden ka thënë se ai një herë i tha troç udhëheqësit rus, “Unë nuk mendoj se ju keni një shpirt”.

Marrëdhënia e Biden me Presidentin kinez Xi Jinping gjithashtu do të shikohet nga afër pas tensioneve të rritura midis dy vendeve gjatë katër viteve të fundit. Biden kaloi një kohë të konsiderueshme me Xi në rolin e tij si zv.president i SHBA, por ai kohët e fundit e quajti udhëheqësin kinez një “bandit”. Qasja e tij ndaj Iranit, të cilën ai dhe palët evropiane shpresojnë ta rikthejnë në marrëveshjen bërthamore shumëpalëshe, do të jetë gjithashtu nën një vëzhgim të ngushtë.

Të tjerët kanë argumentuar se qasja e përgjithshme diplomatike e Biden është jashtë epokës aktuale të “konkurrencës së madhe të fuqisë”, në të cilën fuqitë në zhvillim po tentojnë për të krijuar rrjetet e tyre të ndikimit.

“Ne jetojmë në një botë realiste, ku fuqia me të vërtetë ka rëndësi. Dhe vendet që kërkojnë të jenë të sigurta, të lira dhe të prosperuara në atë botë, ata do të bazojnë gjykimet e tyre politike dhe gjykimet e tyre gjeopolitike në marrëdhëniet e pushtetit,” tha James Carafano, një ekspert i sigurisë kombëtare dhe ekspert i politikës së jashtme. “Unë mendova se politika e jashtme e Trump ishte bazuar kryesisht në realizëm  dhe mendoj se njerëzit e ngatërrojnë atë me diçka si interesi i shfrenuar i vetes ose izolimi”, tha ai.

Megjithatë, mbështetësit kanë argumentuar se Biden ka përvojë dhe stafin e duhur rreth tij për një përparim më pragmatik dhe efektiv të interesave të SHBA. “Unë mendoj se ajo që do të shihni nga Biden janë çështje dhe ide,” i tha Al Jazeera Joel Rubin, zëvendës ndihmës sekretari i shtetit për çështjet legjislative nën administratën Obama dhe një këshilltar vullnetar i politikave në fushatën e Biden. “Një njohje që diplomacia është një mjet i fuqishëm në arsenalin e angazhimit amerikan jashtë shtetit.”

 

Përkthyer dhe përshtatur nga Aljazeera/ F.H, Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Sllogani i administratës Trump ishte: ‘Amerika e para’

Lufta e Trump me fuqitë e tjera botërore, mbaron me Biden