MENU
klinika

PËRGJIGJET MJEKU

Çfarë duhet të dini mbi aneminë, shkaktarët dhe pasojat?

24.01.2021 - 12:06

Pyet mjekun është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacientja:Çfarë duhet të dini mbi aneminë, shkaktarët dhe pasojat?

Mjeku: Anemia zhvillohet kur nuk keni mjaftueshëm qeliza të kuqe të gjakut, të shëndetshme, për të transportuar oksigjenin në gjithë trupin. Qelizat e gjakut mund të kenë mungesë të hemoglobinës, proteina që iu jep qelizave ngjyrën e kuqe. Më të predispozuar për t’u prekur nga anemia janë gratë shtatzëna, adoleshentet dhe të moshuarit.

Shfletoni galerinë për të mësuar gjithçka mbi aneminë, duke filluar nga simptomat, faktorët rrezikues, ndërlikimet, mënyrat e trajtimit, ushqimet që duhet të konsumoni etj.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN