MENU
klinika

Nga The Guardian

Biden duhet të përgatitet për “përshendetjet” e Kim Jong-un!

23.01.2021 - 17:14

Raportet që Koreja e Veriut mund të jetë duke përgatitur një provokim me një raketë balistike me siguri nuk do të ketë befasuar zyrtarët politikës së jashtme të SHBA, në administratën e Biden.

Regjimi i Kim Jong Un, si ai i babait të tij, ka një histori “përshëndetjesh” të presidentëve të rinj të SHBA.

Në rastin e administratës Obama, rezultati ishte një ngrirje e thellë në marrëdhënie; Përgjigja e Presidentit Donald Trump ishte kërcënimi i luftës, pasuar nga takimet e dështuara.

Kurt Campbell, një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit gjatë administratës së Obamës i cili sapo u bë koordinator i Presidentit Biden për Azinë në Këshillin e Sigurisë Kombëtare, paralajmëroi muajin e kaluar për nevojën “për të marrë një vendim sa më parë në lidhje me Korenë e Veriut”. Problemi është se çfarë të bëjmë.

North Korea calls Biden 'imbecile,' 'laughing stock'

Siç tha Antony Blinken, i nominuari i Biden për sekretarin e shtetit, Koreja e Veriut ka “pllakosur administratën”, madje edhe si arsenali i saj është rritur në mënyrë të vazhdueshme.

Kjo nuk duket se do të ndryshojë së shpejti.

Në një konferencë të rrallë të Partisë Komuniste në pushtet këtë muaj, Kim premtoi një sërë armësh të reja, përfshirë raketa hipersonike , nëndetëse bërthamore dhe ICBM.

Megjithatë arsenali i regjimit është edhe tashmë i frikshëm.

Ushtria Amerikane njoftoi verën e kaluar se Koreja e Veriut mund të ketë 20 deri në 60 bomba bërthamore dhe kapacitetin për të prodhuar një gjysmë duzine më shumë çdo vit.

Ndërsa përpjekjet e spikatura, por të cekëta të Trump për të angazhuar Kim ndaluan provat e mëtejshme të raketave bërthamore ose ndërkontinentale gjatë tre viteve të fundit, rezervat u shtuan.

San Diego Researcher Reacts To Damning North Korea Report | KPBS

Disa ekspertë të Koresë së Veriut thonë se strategjia e ndjekur pa sukses nga katër administratat e kaluara nuk është më realiste.

Ndërsa Kim është i gatshëm të bëjë pazar me Shtetet e Bashkuara, ai aspiron ta bëjë këtë vetëm si udhëheqësi i  një fuqie bërthamore.

Në teori, bisedime të tilla mund të rezultojnë në ulje të pjesshme të armëve të Pyongyang; disa kufij janë më të mirë se asnjë kufij. Por çmimi i Z. Kim ka të ngjarë të jetë një dobësim i aleancës ushtarake të SHBA me Korenë e Jugut, diçka që Biden duhet ta refuzojë.

Ndoshta nuk ka asnjë mënyrë për të shmangur sjelljen e Kim në javët e ardhshme. Nëse ka, ekipi i Biden ndoshta ka nevojë të veprojë më shpejt.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Guardian/ konica.al