MENU
klinika

The Economist: Një agim i ri inovacioni

Java në grafik/ Bllokimet dhe ekonomia globale

17.01.2021 - 17:16

Raundi më i fundit i bllokimeve do të godasë përsëri ekonominë, por ndoshta jo aq fort sa ata të mëparshmit në vitin 2020. Kjo falë tre faktorëve kryesorë: më pak frikë nga publiku; politika qeveritare e kalibruar më mirë dhe adaptimi nga bizneset. Optimizmi më i madh tashmë ka pasur një efekt në çmimin e naftës, i cili është rikuperuar nga nivelet e ulëta të vitit të kaluar. Debati tani është se sa shumë mund të rriten çmimet e mallrave të tjerë. Dollari gjithashtu duket i fortë, siç matet nga indeksi Big Mac. Mrekullueshëm, çmimet e aksioneve në treg në zhvillim kanë arritur një rekord të lartë dhe investitorë të vegjël për herë të parë po grumbullohen, veçanërisht në Brazil. Në Britani, megjithëse fundi i tranzicionit të saj jashtë Bashkimit Evropian në fund të vitit 2020 nuk solli përçarje nga disa që kishin frikë, perspektivat e menjëhershme ekonomike duken të zymta. Dhe efektet afatgjata të Brexit do të duhen vite për tu zbehur.

Në një shënim më optimist, një agim i optimizmit teknologjik po shpërthen. Përparimet e dukshme, një bum i investimeve në teknologji dhe adoptimi i teknologjive dixhitale gjatë pandemisë janë duke u kombinuar për të rritur shpresat për një epokë të re të progresit. Megjithatë, shpenzimet e qeverisë për kërkimin dhe zhvillimin janë zvogëluar për shumicën e 40 viteve të fundit. Mund të jetë koha për ta ndryshuar atë. Sigurisht, shumë kompani, pas vitesh ndërrimi, po përqafojnë automatizimin. Në industrinë e makinave, për shembull, Panairi vjetor i Elektronikës së Konsumatorëve në Las Vegas ka zëvendësuar shfaqjen e Motorëve në Detroit. Ndërkohë, hulumtimi i ri tregon se robotët po vijnë vërtet pas punës së të gjithëve, ashtu si kishin frikë. Dhe, në zyrë, pandemia ka sjellë ndryshime rrënjësore në zakonet e ngulitura të punës.

Ndalimi i Donald Trump nga Twitter dhe Facebook, tërhoqi kritika për ato kompani dhe dëmtoi çmimet e aksioneve të tyre. Por ata ndoshta janë të bindur se mund të dalin nga stuhitë afatshkurtra. Ndalimi ka nënvizuar fuqinë e platformave në internet. Presidenti i Amerikës, me të drejtë, është fajësuar për rolin e tij në nxitjen e turmës që sulmoi Kapitolin në 6 Janar. Por platformat do të kishin bërë më mirë të përqendroheshin në postime individuale sesa të lëshonin një ndalim të plotë. 

Falë përdorimit të një vaksine të bërë nga kinezët, Bahreini dhe Emiratet e Bashkuara Arabe janë prapa vetëm Izraelit në përqindjen e popullsisë së tyre të inokuluar kundër covid-19. Prapa tyre është Britania, vendi më i shpejtë i pasur, i cili gjithashtu ka performuar në mënyrë mbresëlënëse në sekuencimin e gjenomit të virusit. Por Shërbimi i tij Shëndetësor Kombëtar po lufton. Pranimet në spital në Britani për covid-19 janë aktualisht 50% më të larta se në kulmin e vitit të kaluar. Në Turqi, ndërkohë, qeveria, e akuzuar për mbulimin e shkallës së epidemisë së saj, po përpiqet të heshtë kritikët e saj. Në Kinë virusi është vënë kryesisht nën kontroll dhe shumë qytetarë po pranojnë në mënyrë të habitshme kufizimet e ashpra. Në Hong Kong, ku një kombinim i shtypjes dhe pandemisë vitin e kaluar i dhanë fund një vale protestash në rrugë, maskat e fytyrës janë bërë një mjet për të treguar mospajtim të vazhdueshëm.

Një zgjedhje në Uganda në 14 Janar ekspozoi ndarjet e moshës dhe klasës. Siç pritej, zyrtarët shpallën fitoren për Yoweri Museveni, i cili ka qenë president që nga viti 1986. Por zgjedhjet janë përcaktuar nga ngritja e Robert Kyagulanyi, i njohur më mirë si Bobi Wine, një muzikant 38-vjeçar dhe një kandidat i opozitës që është përballur me arrestimin , pengim dhe të shtëna me armë në gjurmët e fushatës. Në Kirgistan një zgjedhje më 10 janar përfundoi me një fitore vendimtare, megjithëse me një pjesëmarrje prej vetëm 40%, për Sadyr Japarov, i cili thotë se urren populistët, por kritikohet nga kritikët si një demagog i rrezikshëm. Zgjedhjet kanë qenë gjithashtu në proces në Kinën rurale, për komitetet lokale. Optimistët dikur shpresonin se këto mund të ishin fundi i hollë i një pykë demokratike në vend. Partia Komuniste po sigurohet që nuk janë.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga The Economist

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kush po tregohet më i shkathët dhe kush po vuan?

The Economist/ A po rimëkëmbet ekonomia?

Historitë e tmerrshme nga pavijonet me pacientë në prag të vdekjes

‘The Economist’: Trauma kolektive që po shkakton Covid

The Economist/ Kina feston, Europa ka ngecur, Amerika...

Si i ndryshoi pandemia ekonomitë e botës?

The Economist: Kemi një foto më të qartë se pranverën e 2020

Ndikimi ekonomik i raundit të fundit të bllokimeve


Nga project Syndicate/ Çfarë bëri Trump dhe çfarë mund të bëjë Biden?

Rivendosja e marrëdhënieve tregtare SHBA-Kinë

Nga Russian Today/ Çfarë përgjigje japin analistët e Bankës së Amerikës?

A mund të arrijë nafta në 100 dollarë për fuçi?

Kosto shtesë edhe për familjarët

Shtrenjtohet me 25% çmimi i gazit për makinat