MENU
klinika

"Nevojë urgjente"

OBSH: Duhen katër mld dollarë për vendet e varfra

01.01.2021 - 17:26

Bota ka hyrë në vitin 2021 me 1,8 milionë të vdekur prej COVID-19, por me shpresën se gjetja e një vaksine do t’i jap fund pandemisë në muajt në vijim.

Sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, të përcaktuara nga drejtori i përgjithshëm Tedros Ghebreyesys, totali i njerëzve të prekur është mbi 82 milionë. Ai është shprehur se vaksinat ofrojnë një shpresë të madhe për të ulur përhapjen e pandemisë, e megjithatë ka nevojë urgjente për më shumë se 4 miliardë dollar për tu ardhëur në ndihmë vendeve të varfëra”.

Ndërkohë virusi vijon të përhpet. SHBA ka regjistruar një rekord të ri me pothuajse 4000 viktima në 24 orë. Edhe në Gjermani situata është shqetësuese, me 964 të vdekur.

Anglia regjistron një rekord me pothuajse 56 mijë raste në 24 orë dhe me 964 të vdekur.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Project Syndicate

Pse kjo pandemi është ndryshe?

Masakrat ndaj grave dhe fëmijëve në Afrikë përmes vaksinave

Pas Covid-19 fshihet Bill Gates! Deputetja italiane i çjerr maskën

“Izolimi, frika, pasiguria, trazirat ekonomike..."

KB paralajmëron për një krizë globale të shëndetit mendor