MENU
klinika

Tre kandidatët në garë...

Pas Merkel-it, zhvillohet beteja për drejtuesin e ri të CDU-së

13.01.2021 - 20:07

Të premten në mbrëmje në Berlin, tre burra, paraqitën vizionin e tyre për të ardhmen e Gjermanisë. Debati i fundit në një fushatë 10-mujore për udhëheqjen e partisë më të fuqishme politike të vendit.

Friedrich Merz, një biznesmen milioner, thotë se ai “do të guxojë të sjellë një fillim të ri dhe të rinovojë Gjermaninë dhe BE”. Armin Laschet, guvernator i një prej rajoneve më të mëdha të Gjermanisë, thotë se ai dëshiron të modernizojë vendin e tij dhe të rregullojë “të gjitha mangësitë” të shkaktuara nga pandemia e koronavirusit. Norbert Röttgen, një deputet dhe ekspert i politikës së jashtme, thotë se ai nuk është pjesë e asnjë kampi. “Unë jam për të gjithë… për qendrën moderne.”

Të tre duket se bien dakord për pothuajse gjithçka duke luftuar me ndryshimin e klimës, dhe forcimin e Evropës.

Por paraqitjet mund të jenë edhe një mashtrim. Nën sipërfaqe mund të jetë një betejë e ashpër që po zhvillohet për shpirtin e Bashkimit Demokristian, një parti që ka qeverisur Gjermaninë për 50 nga 70 vitet e fundit dhe këtë vit do të pretendojë për katër vjet të tjera në pushtet.

Dhe me zgjedhjet e udhëheqjes vetëm tre ditë larg, rezultati është ende shumë afër për t’u thirrur. Një sondazh i fundit vendosi Merz në 29 përqind dhe Laschet dhe Röttgen të dy në 25 përqind.

Shumëçka është në rrezik. Nën drejtimin e Angela Merkel, kancelare për 16 vitet e fundit, Gjermania ka qenë spiranca e Evropës, një ishull i stabilitetit në ujërat shpesh të stuhishme. Por zgjedhjet e së shtunës, në një konferencë dixhitale të partisë në Berlin, mund të fillojnë një epokë të re të pasigurisë veçanërisht nëse Merz fiton. Një rival i vjetër i Merkel, ai është më skeptik për integrimin më të afërt evropian sesa të tjerët në partinë e tij dhe flet për nevojën që Gjermania të bëjë më shumë për të “mbrojtur interesat e saj” në BE dhe “të mësojë gjuhën e pushtetit”. Një fitore e Merz mund të ketë pasoja të mëdha për Evropën dhe më gjerë.

Zgjedhjet vijnë në një kohë të shqetësuar për CDU-në, gjithashtu, pasi ajo përgatitet për zgjedhjet e Bundestagut në shtator që do të shohin Merkel-in të largohet nga skena politike. “Merkel forcoi shumë njerëz në partinë e saj, por në fund të fundit ajo ishte arsyeja që vazhdoi të fitonte zgjedhjet pas zgjedhjeve”, thotë Frank Stauss, një nga menaxherët më me përvojë të fushatës në Gjermani. “Me Merkel kishte vazhdimësi.”

Tani ajo është gati të largohet dhe frika ka nisur në CDU për zhvillimet që askush nuk mund t’i parashikojë”. Konkursi ka kristalizuar pyetje të vështira rreth asaj se çfarë lloj partie dëshiron të jetë CDU. Në vitet e saj si kancelare, Merkel e drejtoi atë drejt qendrës së politikës gjermane, shpesh në dhëmbët e rezistencës së ashpër nga konservatorët. Ajo hoqi shërbimin e detyrueshëm ushtarak, urdhëroi mbylljen e termocentraleve bërthamore të Gjermanisë, vendosi lejimin e martesave homoseksuale dhe një pagë minimale kombëtare dhe rritjen e jashtëzakonshme të kujdesit për fëmijët për familjet që punojnë. Dhe pastaj, në kulmin e krizës evropiane të migracionit, ajo mirëpriti më shumë se një milion refugjatë në Gjermani.

“Çmimi që CDU ka paguar për suksesin e Merkel është se ajo ka humbur identitetin e saj programatik.”

Merkel qëndroi si udhëheqëse e partisë në 2018 dhe pasardhësi i saj Annegret Kramp-Karrenbauer fitoi zgjedhjet atë vit për ta zëvendësuar atë, duke mundur Merz. Por ajo njoftoi dorëheqjen e saj në shkurt të vitit të kaluar pasi nuk arriti të vendosë autoritetin e saj në parti.

Laschet, Merz dhe Röttgen hodhën shpejt kandidaturën e tyre për ta pasuar atë. Për muaj me radhë, shumë në Gjermani supozuan se kushdo që fitonte atë garë do të bëhej kandidati i CDU për kancelar në sondazhin e shtatorit.

Një vendim se kush do të kandidojë pritet në pranverë, pas konsultimeve midis CDU dhe partisë së saj motër bavareze, CSU.

Por, në shenjë se sa e paparashikueshme është bërë politika gjermane është edhe fakti se lideri i ardhshëm i CDU tani nuk shihet më si një kandidat për kancelar. Pretendues të tjerë janë duke pritur siç është ministri ambicioz i shëndetësisë, Jens Spahn.

Pastaj është Markus Söder, kryeministër i Bavarisë dhe udhëheqës i CSU, i cili, ashtu si Spahn, është rritur në pozitë gjatë krizës së postit. Spekulimet janë të përhapura në Berlin se ai gjithashtu ka një interes për të kandiduar si kandidat i përbashkët i CDU / CSU për punën e Merkel megjithëse ai këmbëngul në publik se “vendi i tij është në Bavari”.

“Gara për kancelar është në thelb një garë midis pesë personave, jo tre, megjithëse vetëm tre janë në votimin e CDU,” thotë zyrtari i partisë.

Përzgjedhja e konservatorëve

Nga këta pesë, asnjë nuk përfaqëson një ndërprerje më vendimtare me epokën e Merkel sesa Merz. Një orator i shkëlqyeshëm i cili ishte udhëheqës i opozitës në Bundestag përpara se të largohej nga puna nga Merkel në 2002, ai u largua nga politika shtatë vjet më vonë për të ndjekur një karrierë në biznes, duke u bërë kryetar i BlackRock Gjermani.

Ai është zotuar të fitojë përsëri votuesit konservatorë të cilët, të dëshpëruar nga politikat liberale e Merkel, u zhvendosën tek Alternativa e ekstremit të djathtë ose ndaluan së votuari krejt.

Qëllimi i tij, thotë ai, është të sigurojë “një shtëpi politike për të gjithë ata njerëz me vullnet të mirë, konservatorë tradicionalë” dhe “t’i kthejë ata përsëri në qendër”. Ishte mënyra e vetme, tha ai, për të ndaluar lëvizje të tilla si “vetë-radikalizimin” dhe “papritmas duke përfunduar në ekstremin e majtë ose ekstremin e djathtë”.

Strategjia përfshin shfrytëzimin e çështjeve kryesore AfD të tilla si imigracioni. Gjatë një diskutimi në dhjetor rreth shtetit të mirëqenies së Gjermanisë, ai tha se vendi do të kishte “1 milion më pak njerëz që jetojnë me ndihmë nëse nuk do të kishim pasur fluksin e imigracionit të 2015-16”.

Ai gjithashtu pëlqen të flasë ashpër për rendin dhe ligjin. Një gjuhë e tillë e ka bërë atë një hero në radhët e skedarëve të CDU-së. Por pjesë të mëdha të institucionit të CDU e shohin atë si të inatosur dhe të pakontrollueshëm.

Disa ekspertë mendojnë se ai do të humbte shumë më tepër votues të qendrës nga të Gjelbrit dhe SPD sesa do të fitonte nga AfD.

Kjo mund të çojë në një CDU të udhëhequr nga Merz në humbjen e zgjedhjeve të ardhshme në një koalicion të të Gjelbërve, SPD dhe partisë ekstreme të majtë Die Linke.

“Merz është një përfaqësues klasik i CDU të Gjermanisë Perëndimore të viteve 1980 dhe ’90,” thotë Nils Schmid, një deputet i vjetër i SPD. “Ai është antiteza e Scholz”.

Lidhja BlackRock gjithashtu e bën atë të prekshëm. “Modeli i tij i biznesit nuk është i pëlqyer nga votuesit gjermanë.”

Disa në kampin Laschet mendojnë se ngjarjet e fundit në SH.B.A. mund të dëmtojnë shanset e Merz. “Unë nuk jam duke thënë se Merz është një Trump gjerman”, thotë një nga aleatët e Laschet.

“Por Amerika na ka treguar se çfarë ndodh kur një parti kalon në të djathtë. Mund të përshkallëzohet shpejt dhe të dalë jashtë kontrollit”.

Një trashëgimtar i Merkel

Një Rhinelander i dashur, i cili ka drejtuar Nordrhein-Uestfalen, shteti më i populluar i Gjermanisë, që nga viti 2017,

Laschet pozicionohet si trashëgimtari i Merkel, një njeri që do të mbajë CDU së bashku dhe të mbajë kursin e saj aktual, centrist. “Është e rëndësishme për mua që të mos zgjedhim një shkëputje totale nga politika e Angela Merkel, por më tepër vazhdimësi,” u tha ai gazetarëve kohët e fundit.

“CDU duhet të përcjellë idenë se 16 vitet kur ajo ishte kancelare ishin vite të mira dhe se ne u qëndrojmë politikave të saj.”

Por ka qenë një rrugë e vështirë për Laschet.

Kur ai njoftoi kandidaturën e tij në shkurt, ai u pa si kryesori, veçanërisht pasi rekrutoi Spahn, të njohur me konservatorët e rinj të CDU, si zëvendësin e tij.

Por performanca e tij e paqëndrueshme mes krizës së koronavirusit, ku ai rezultoi hezitues dhe i pavendosur, veçanërisht në krahasim me Söder që fliste ashpër në Bavari, i kushtoi atij humbjen e shumë mbështetësve.

Kohët e fundit, megjithatë, ai ka qenë duke shtuar sondazhet një ndryshim që mund, sipas një anëtari të kampit Laschet, të pasqyrojë pikëpamjet mbi Merkel.

Laschet, i cili është më i afërti me Merkel nga tre kandidatët, ka përfituar nga kjo. “Njerëzit nuk dëshirojnë më një ndërprerje kaq të papritur me epokën e Merkel, e cila është pikërisht ajo që Merz duket se përfaqëson,” shton ai. Është një faktor që Laschet luajti në debatin e së Premtes së kaluar.

“Qeveria është jashtëzakonisht e popullarizuar tani sepse njerëzit na besojnë, i besojnë kancelares, i besojnë qeverisë federale dhe u besojnë kryeministrave të rajoneve për të kaluar këtë krizë,” tha ai.

Rinovimi

Por si fytyra e kampit liberal, Laschet përballet me një sfidë të fortë të papritur nga kandidati i tretë Norbert Röttgen, kryetar i komitetit të punëve të jashtme të Bundestag. Oferta e tij për udhëheqje u komsiderua në shkurt. Por ai ka fituar më shumë mbështetje, veçanërisht midis aktivistëve të rinj të tërhequr nga mesazhi i tij i rinovimit të vendit dhe politikës.

Karriera e Röttgen dukej se kishte mbaruar në 2012 kur ai humbi në zgjedhjet në Nordrhein-Uestfalen nga SPD, dhe Merkel më pas e shkarkoi atë si ministre e mjedisit.

Por ai rindërtoi me përpikmëri karrierën e tij, duke gdhendur një vend si zëdhënësi kryesor i CDU-së për punët e jashtme.

Ai është shfaqur si një nga kritikët më të sinqertë të vendit ndaj Kinës një linjë që Merz ka ndjekur gjithashtu me synimin e përjashtimit të kompanisë kineze të telekomunikacionit Huauei nga rrjeti 5G i Gjermanisë.

Röttgen gjithashtu e ka pozicionuar veten si një liberal modern i cili do të zhvendosë fokusin e CDU-së në çështjet që të rinjve u interesojnë më shumë, të tilla si Evropa dhe ndryshimet klimatike.

“Ne nuk mund të jemi të kënaqur që jemi vetëm numri një me moshën mbi 60 vjeç”, tha ai në një debat televiziv në dhjetor.

Me një fushatë në mediat sociale, që përmban listat e dëgjimit të Spotify dhe fotot e koalave, ai ka tërhequr një ushtri vullnetarësh të rinj.

“Nga të tre kandidatët, ai ka trurin më krijues që punon për të”, thotë një grua anëtare e “Team Röttgen”. “Ai i bën dy të tjerët të duken me të vërtetë të vjetër.”

Performanca e sondazhit të Röttgen vazhdon të përmirësohet. Por ekspertët theksojnë se shumë sondazhe janë të pakuptimta. E rëndësishme është preference e votimit të 1001 delegatëve funksionarë, ministra dhe zyrtarë të zgjedhur.

Ata do të marrin pjesë në konferencën e partisë dixhitale të CDU në 15-16 Janar dhe do të zgjedhin udhëheqësin e ri: dhe ata mund të jenë më të prirur të votojnë për njeriun që shihet gjerësisht si kandidati i themelimit, Laschet.

“Delegatët do të votojnë për këdo që është në vendin më të mirë për t’i ndihmuar ata të mbajnë punën e tyre”, thotë zyrtari i CDU.

Vëzhguesit thonë se ka një avantazh tjetër për një votë për Laschet: kjo i jep CDU më shumë mundësi kur bëhet fjalë për zgjedhjen më të rëndësishme të kandidatit CDU / CSU për kancelar.

Nëse qëndrimi i tij me elektoratin gjerman nuk arrin të përmirësohet edhe nëse ai i fiton zgjedhjet, Laschet mund të pranojë të lejojë dikë tjetër të kandidojë për kancelar.

Merz, shumë ekspertë besojnë, kurrë nuk do të pajtohej me një marrëveshje të tillë.

Në debatin e së Premtes, të tre kandidatët bënë disa prezantimet e tyre të fundit të fushatës. Një Röttgen i qetë mburrej se si fushata e tij kishte “galvanizuar kaq shumë të rinj”, madje edhe ata që nuk votojnë CDU.

“Unë dua që të gjithë të përfshihen me mua në këtë projekt,” tha ai.  Merz tha se ai kërkoi një “rinovim ekologjik” të modelit ekonomik të Gjermanisë dhe një “kontratë të re me brezin e ri .. kështu që ata kanë të njëjtat mundësi si prindërit e tyre.”

Laschet tha se ai duhet të shpërblehet për menaxhimin e tij të shkathët të pandemisë, pasi tregoi se “ne mund të marrim përgjegjësi dhe të marrim vendime të ashpra”.

Ai gjithashtu kishte treguar, në Nordrhein-Uestfalen, se mund të fitojë zgjedhjet, të ekuilibrojë interesat konkurruese dhe të qeverisë një nga shtetet më të mëdha të Gjermanisë, një goditje e fshehur ndaj një humbjeje elektorale të Röttgen në 2012 dhe mungesën e përvojës së Merz në qeveri.

Gjermania po mban frymën. Të Shtunën, pasi delegatët e CDU të kenë votuar më në fund, do të zbulojë nëse partia e saj më e rëndësishme ka zgjedhur një tranzicion të qetë në një epokë të re, pas Merkel ose një ndryshim të menjëhershëm të rrugës për në një destinacion të panjohur.

 

Përkthyer dhe përshtatur nga Financial Times/ F.H, Konica.al

 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËNDemokratët duhet të provojnë se qeveria mund të funksionojë

Presidenca është mundësia më e mirë për Biden

Si ish-president, qytetar dhe mbase si i pandehur!

Realiteti i ri i Donald Trump