MENU
klinika

Nga Al Jazeera/ Çfarë përfshin raporti?

Planet e SHBA për të frenuar rritjen e Kinës në Azi

13.01.2021 - 17:06

Administrata Trump deklasifikoi strategjinë e saj për të siguruar dominimin e vazhdueshëm mbi Kinën, e cila përqendrohet në përshpejtimin e rritjes së Indisë si kundërpeshë ndaj Pekinit dhe aftësinë për të mbrojtur Tajvanin kundër një sulmi.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Robert O’Brien njoftoi të martën botimin e dokumentit, të titulluar “Korniza Strategjike e Shteteve të Bashkuara për Indo-Paqësorin”. Miratuar nga Presidenti Donald Trump në Shkurt 2018, ai siguroi “udhëzimin strategjik gjithëpërfshirës” për veprimet e SHBA tre vitet e fundit dhe u la i lirë për të treguar angazhimin e SHBA për “mbajtjen e rajonit Indo-Paqësor të lirë dhe të hapur për të ardhmen”, O ‘Tha Brien në një deklaratë.

“Pekini po bën gjithnjë e më shumë presion mbi kombet Indo-Paqësor për të nënshtruar lirinë dhe sovranitetin e tyre në një ‘fat të përbashkët’ të parashikuar nga Partia Komuniste Kineze,” tha O’Brien në një deklaratë të zgjeruar. “Qasja e SHBA është e ndryshme. Ne kërkojmë të sigurojmë që aleatët dhe partnerët tanë, të gjithë ata që ndajnë vlerat dhe aspiratat e një Indo-Paqësori të lirë dhe të hapur, mund të ruajnë dhe mbrojnë sovranitetin e tyre.”

Dokumenti paraqet një vizion për rajonin në të cilin Koreja e Veriut nuk përbën më një kërcënim, India është mbizotëruese në Azinë Jugore dhe SHBA punon me partnerë në të gjithë botën për t’i rezistuar veprimtarive kineze për të minuar sovranitetin përmes detyrimit. Supozoi se Kina do të ndërmarrë hapa “gjithnjë e më këmbëngulës” për të detyruar bashkimin me Tajvanin dhe paralajmëron se dominimi i saj i teknologjive më të përparuara si inteligjenca artificiale do “të paraqesë sfida të thella për shoqëritë e lira”.

Ndërsa koha e lirimit vetëm një javë para se Presidenti i zgjedhur Joe Biden të marrë detyrën ngre pikëpyetje në lidhje me motivin, veprimet e administratës Trump për të kundërshtuar Kinën në Azi kanë gëzuar kryesisht mbështetjen dypartiake. Zyrtarët e ardhshëm të Biden kanë biseduar në lidhje me nevojën për të punuar më shumë me aleatët dhe partnerët kundër Kinës, e cila gjithashtu formon një pjesë kryesore të strategjisë, veçanërisht në forcimin e lidhjeve të sigurisë me Australinë, Japoninë dhe Indinë.

Rory Medcalf, një profesor dhe kreu i Kolegjit të Sigurisë Kombëtare në Universitetin Kombëtar Australian, tha se dokumenti tregon se politika e SHBA në Azi u drejtua nga përpjekjet për të “forcuar aleatët dhe për t’iu kundërvënë Kinës”. Por ai vuri në dukje se strategjia ishte aq ambicioze saqë “dështimi u sigurua pothuajse” për çështje të tilla si çarmatosja e Koresë së Veriut, mbajtja e “përparësisë” në rajon dhe gjetja e konsensusit ndërkombëtar kundër praktikave të dëmshme ekonomike kineze.

“Kuadri i deklasifikuar do të ketë vlerë qëndrueshme si fillimi i një plani të tërë të qeverisë për trajtimin e rivalitetit strategjik me Kinën,” shkroi Medcalf në një postim për grupin kërkimor të Institutit të Politikës Strategjike Australiane “Nëse SHBA është serioze në lidhje me atë garë afatgjatë, nuk do të jetë në gjendje të zgjedhë midis rregullimit të shtëpisë së saj në vend dhe fuqisë së projektuar në Indo-Paqësor. Do të duhet t’i bëjë të dyja menjëherë. “

Pikat kryesore të raportit përfshijnë:

 *Kina
-Supozon se Kina “synon të shpërndajë aleancat dhe partneritetet e SHBA në rajon. Kina do të shfrytëzojë vakumet dhe mundësitë e krijuara nga këto lidhje të zvogëluara“.
-“Kina kërkon të dominojë teknologjitë më të fundit, përfshirë inteligjencën artificiale dhe bio-gjenetikën, dhe t’i shfrytëzojë ato në shërbim të autoritarizmit. Dominimi kinez në këto teknologji do të përbënte sfida të thella për shoqëritë e lira ”.
-“Kina do të ndërmarrë hapa gjithnjë e më të sigurt për të detyruar bashkimin me Tajvanin.”
-Veproni për të “kundërshtuar praktikat grabitqare kineze ekonomike që ngrijnë konkurrencën e huaj, minojnë konkurrencën ekonomike të SHBA dhe mbështesin aspiratën e Partisë Komuniste Kineze për të dominuar ekonominë e shekullit 21”.
-“Ndërtoni një konsensus ndërkombëtar se politikat industriale të Kinës dhe praktikat e padrejta të tregtisë po dëmtojnë sistemin global të tregtisë.”
-“Punoni ngushtë me aleatët dhe vendet me të njëjtin mendim për të parandaluar blerjen kineze të aftësive ushtarake dhe strategjike.”

 *India
-Rezultati i dëshiruar: “Partneri i preferuar i Indisë për çështjet e sigurisë janë Shtetet e Bashkuara. Të dy bashkëpunojnë për të ruajtur sigurinë detare dhe për të kundërshtuar ndikimin kinez në Azinë Jugore dhe Juglindore dhe rajone të tjera me interes të ndërsjellë. ”
-“India mbetet e shquar në Azinë Jugore dhe merr rolin udhëheqës në ruajtjen e sigurisë së Oqeanit Indian”.
-“Përshpejtoni rritjen dhe kapacitetin e Indisë për të shërbyer si një ofrues neto i sigurisë dhe Partner i Madh i Mbrojtjes; forconi një partneritet të qëndrueshëm strategjik me Indinë të mbështetur nga një ushtri e fortë indiane. ”
-“Forconi kapacitetin e partnerëve në zhvillim në Azinë Jugore, duke përfshirë Maldivet, Bangladeshin dhe Sri Lanka, për të kontribuar në një rend të lirë dhe të hapur”.

 *Tajvani
-“Krijoni dhe zbatoni një strategji mbrojtëse të aftë, por pa u kufizuar në: (1) mohimin e Kinës të mbizotërimit të ajrit dhe detit brenda” zinxhirit të parë ishullor “në një konflikt; (2) mbrojtjen e kombeve me zinxhirin e parë ishull, përfshirë · Tajvanin; dhe (3) duke dominuar të gjitha fushat jashtë zinxhirit të parë ishullor. ”
-“Mundësoni Tajvanit të zhvillojë një strategji dhe aftësi efektive asimetrike të mbrojtjes që do të ndihmojnë në sigurimin e tij të sigurisë, lirinë nga detyrimi, qëndrueshmërinë dhe aftësinë për të angazhuar Kinën me kushtet e saj.”

 *Korea e Veriut:
-Objektivi: “Bindni regjimin e Kim se rruga e vetme për mbijetesën e tij është heqja dorë nga armët e tij bërthamore”.
-“Maksimizoni presionin mbi Pyongyang duke përdorur mjete ekonomike, diplomatike, ushtarake, zbatimin e ligjit, inteligjencën dhe informacionin për të gjymtuar programet e armëve të shkatërrimit në masë të Koresë së Veriut, për të mbytur flukset e monedhës, për të dobësuar regjimin dhe për të vendosur kushtet për negociata që synojnë kthimin e tij bërthamor dhe programet raketore, duke arritur përfundimisht denuklearizimin e plotë, të verifikueshëm dhe të pakthyeshëm të Gadishullit. ”
-“Bëni këtë duke: (1) ndihmuar Korenë e Jugut dhe Japoninë të fitojnë aftësi të përparuara ekonomike, ushtarake, konvencionale; (2) duke afruar Korenë e Jugut dhe Japoninë më afër njëra-tjetrës. ”

 *Azia Juglindore
-Objektivi: “Promovoni dhe përforconi rolin qendror të Azisë Juglindore dhe Azisë në arkitekturën e sigurisë së rajonit dhe inkurajojeni atë të flasë me një zë për çështjet kryesore”
-“Promovoni një zhvillim të integruar ekonomik · model në Indo-Paqësor që ofron një alternativë të besueshme për Një Rrip Një Rrugë; krijoni një task forcë se si të përdorni më mirë partneritetet publik-privat. ”

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Al Jazeera

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


CNBC/ "Themeli i luftës është ekonomia"

“Me apo pa koronavirus, Kina do tejkalojë SHBA”

CNBC/ Ekspertët: Planifikoni tani para se...

“Kina është ende Kinë, ekonomia ende ekonomi”


Nga Bloomberg/ Çfarë i pret ekonomitë pas fundit të pandemisë?

Covid-19 ka shtuar 19.5 trilionë dollarë borxhit global

Ndalimi i tubacionit rus, Nord Stream 2

Gjermania në presion nga PE dhe Administrata Biden

Nga Financial Times/ Çfarë thotë raporti i radhës nga FMN?

Mungesa e vaksinave kërcënon stabilitetin financiar

Nga Bloomberg/ Autoritetet testojnë produktet për Covid-19

Kina po kërcënon zinxhirët e furnizimit

Denaj në Berat: Kjo lidhet sa me avancimin në teknologji, aq edhe me...

“Koha për një administratë me standarde evropiane”