MENU
klinika

Nuk duhet ta çoni më ndër mend!

Pse nuk duhet të uleni në shtëpi me rrobat që keni dalë jashtë?

21.01.2021 - 08:54

Nëse dikush ju kërkon të mos uleni në shtratin e tyre – mos u ofendoni! Është më mirë të ndjekësh shembullin e tij/saj . Nëse nuk e keni idenë se çfarë është ‘ngjitur’ pas rrobave tuaja tërë ditën, pasi të lexoni faktet e mëposhtme do e mendoni dy herë para se të rrini në shtëpi me rrobat që keni dalë, e jo më të shtriheni në krevat.

Bakteret mund të ‘jetojnë’ me javë ose madje me muaj në pëlhurat e rrobave tuaja, kjo sipas Philip Tierno, MD, drejtor i Mikrobiologjisë dhe Imunologjisë në Universitetin e Neë Jorkut. Mbajtja e rrobave tuaja me të cilat dilni jashtë, mund ta shndërrojë shtratin në një burim bakteresh e mikroorganizmash që mund të shkaktojnë infeksione, skuqje, puçrra etj.

Mesatarisht, trupi i njeriut eliminon afro gjysmë milion qeliza të vdekura të lëkurës dhe djersë e cila e përzierë me pluhurat apo agjentët ndotës të ambienti mund të acarojnë lëkurën tuaj. Nëse me këto rroba rrini për orë të tëra e madje edhe shtriheni, shpina apo zona e kraharorit do të mbushet me puçrra.

Vetëm një moment të mendoni se çfarë kanë prekur rrobat e tua dhe mendimi se me to mund të shtriheni, nuk do ju vijë më ndër mend.

Tani mendoni se sa shumë njerëz kanë qenë në ato vende! A do t’i ftonit ata të ulen në shtratin tuaj?

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Paska lidhje dhe me shtimin në peshë

4 zakonet e këqija të gjumit

Nga dëshirë për të përtypur akull deri tek...

10 mënyra me të cilat trupi juaj po thotë se diçka nuk shkon


Provoni këtë pije me bazë mollësh!

Si të qetësoni djegiet e stomakut në kushte shtëpie?

Zbulo një anë të fshehur të personalitetit

Cili prej këtyre artikujve nuk mungon në çantën tënde?

Sekreti i dobësimit paska qënë fare i thjeshtë!

Eskpertët tregojnë çfarë duhet të bëni për të rënë nga pesha

Mësoni këto manovra për flokë me volum!

Çfarë gabimesh bëjmë kur përdorim tharësen e flokëve?

Një nga shqetësimet më të sikletshme në shtatzëni

Çfarë është sindroma e tunelit të kyçit të dorës?