MENU
klinika

Analiza

Sa e vështirë është të punosh me Putinin?

22.01.2021 - 13:03

Vetëm në ditën e tij të parë të plotë në detyrë, administrata e Biden po përballej me provën e parë të politikës së jashtme : Rusia.

Shtëpia e Bardhë tha të enjten se dëshironte një zgjatje të drejtpërdrejtë të një marrëveshje kontrolli të armëve bërthamore me Kremlinin që përballet me skadimin e afërt,.

Në ditët përpara inaugurimit të Biden, shërbimet e sigurimit amerikan zbuluan një sulm masiv të spiunazhit kibernetik në kompjuterët e qeverisë amerikane për të cilët ata kanë fajësuar Rusinë dhe Moska në fundjavë arrestoi Alexei Navalny, udhëheqësi i opozitës që ka akuzuar spiunët rusë për gati vrasjen atë në gusht.

“Ne jemi shtatë vjet në një krizë SHBA-Rusi,” tha Andrew Weiss, një ekspert i Rusisë në Carnegie Endowment për Paqen Ndërkombëtare, duke datuar fillimin e tensioneve aktuale midis dy vendeve në aneksimin e Moskës 2014 të Krimesë.

Për Biden, i cili është i angazhuar për të rivendosur multilateralizmin amerikan, zgjatja e traktatit të armëve bërthamore do të shënonte një shkëputje nga Trump, i cili u tërhoq nga marrëveshjet dypalëshe të mbetura me Moskën gjatë presidencës së tij.

Pavarësisht nga dënimi i arrestimit të Navalny dhe i ashtuquajturi sulm kibernetik SolarWinds, Shtëpia e Bardhë ka ndaluar deri më tani çdo veprim për të ndëshkuar Kremlinin.

Ndihmësit e Biden kanë sinjalizuar se ata do të preferonin të merrnin një qëndrim më të ashpër me Moskën sesa zTrump ose Barack Obama, i cili filloi presidencën e tij me një politikë “rivendosje” që synonte ngrohjen e marrëdhënieve që kishin ngrirë pasi trupat ruse pushtuan pjesë të Gjeorgjisë.

Antony Blinken, zgjedhja e Biden për Sekretarin e Shtetit të SHBA, i tha Senatit të tij seancën e konfirmimit këtë javë se ai mbështeste sigurimin e armëve vdekjeprurëse në Ukrainë për t’u mbrojtur nga Rusia dhe duke ftuar Gjeorgjinë, një ish-republikë Sovjetike, për t’u bashkuar me politikat e NATO-s.

Administrata e re përballet me një akt të vështirë balancimi, duke u përpjekur të ringjallë arkitekturën e sigurisë të epokës së luftës së ftohtë që Trump e la mënjanë, por edhe ta mbajë Vladimir Putin, presidentin rus, përgjegjës për veprimet e tij gjithnjë e më të guximshme anti-perëndimore.

Rreziku me të cilin përballet Biden, tha Weiss, ishte që Rusia do të bëhej “më e rrezikshme dhe e paparashikueshme” përballë presionit të ri Aamerikan, dhe më e mira për të cilën presidenti i ri mund të shpresonte ishte të përpiqej t’i mbante gjërat “të mos dilnin jashtë kontrollit” ”

Fillimi i ri mund të jetë shpresa më e mirë e Biden për të gjetur një mënyrë për të angazhuar Putin.

Administrata Trump dështoi në mënyrë të përsëritur në përpjekjen e saj për një zgjatje më të shkurtër, të cilën ajo kërkoi në mënyrë që të nxirrte koncesione nga Rusia dhe të përfshinte përfshirjen e Kinës në marrëveshje, e cila mbetet e pamundur.

Kremlini tashmë ka thënë se ishte gati të zgjaste Fillimin e Ri. Vitin e kaluar, Putin i ofroi Trump një zgjatje një vjeçare pa kushte të reja.

“Rusia dhe presidenti i saj janë në favor të ruajtjes së kësaj marrëveshje,” u tha gazetarëve zëdhënësi i Putin Dmitry Peskov të Mërkurën.

“Nëse kolegët tanë amerikanë do të demonstrojnë vullnetin politik për të ruajtur këtë pakt duke e zgjeruar atë, kjo mund të mirëpritet.”

Përkthyer dhe përshtatur nga Financial Times/konica.al

 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Lideri rus as nuk e ka uruar presidedntin e ri...

A do t’ia tregojë Biden vendin Putinit?