MENU
klinika

Deklarata e Kim Jong Un

“SHBA-ja është armiku më i madh i Koresë së Veriut”

09.01.2021 - 09:01

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un i quajti Shtetet e Bashkuara “armiku ynë më i madh” dhe tha se politika armiqësore e Uashingtonit ndaj vendit të tij nuk do të ndryshojë pavarësisht nga kushdo që është në Shtëpinë e Bardhë.

Kim, duke folur në një kongres të rrallë të partisë në pushtet , gjithashtu bëri thirrje që Koreja e Veriut të vazhdojë të zgjerojë arsenalin e saj bërthamor dhe raketat me rreze të gjatë, megjithëse ai tha se Koreja e Veriut nuk do të “keqpërdorte” armët e saj bërthamore nëse nuk kërcënohej sovraniteti i saj.

“Aktivitetet tona të jashtme politike duhet të përqendrohen dhe të drejtohen në nënshtrimin dhe mposhtjen e Shteteve të Bashkuara, armikun tonë më të madh dhe pengesën kryesore për zhvillimet tona revolucionare,” tha Kim të Premten. “Pavarësisht se kush është në pushtet në SH.B.A., natyra e vërtetë e Sh.B.A dhe politikat e saj themelore ndaj Koresë së Veriut nuk ndryshojnë kurrë.”

Presidenti i zgjedhur Joe Biden e quajti Kim një “bandit” gjatë fushatës zgjedhore dhe media shtetërore e Koresë së Veriut vitin e kaluar e quajti Biden një “qen të tërbuar” i cili duhet të hiqet.

Në tetor, Koreja e Veriut shfaqi një raketë të madhe balistike ndërkontinentale (ICBM) në një paradë ushtarake në Pyongyang, megjithëse arma ende nuk është testuar.

Disa ekspertë shqetësohen se Kim mund të përshëndesë udhëheqësin e ardhshëm të SHBA me një provë rakete me distancë të largët, në mënyrë që të tërheqë vëmendjen e tij, ndërsa të tjerë argumentojnë se mund të ketë një mundësi për të dy palët për të eksploruar diplomacinë.

Por fjalimi i së Premtes është një kujtesë se Koreja e Veriut nuk do të heqë dorë nga arsenali i saj bërthamor.

“Nuk ka asnjë veprim më pa vlerë dhe të rrezikshëm sesa të mos përforcojmë forcat tona duke parë qartë zhvillimin e armëve më të fundit të armiqve tanë,” tha Kim. “Realiteti është se ne duhet të forcojmë pa u lodhur aftësitë tona të mbrojtjes kombëtare në mënyrë që të parandalojmë kërcënimet ushtarake nga SH.B.A. dhe të arrijmë paqen dhe prosperitetin në Gadishullin Korean”.

Në të vërtetë, Kim bëri thirrje për zgjerimin e arsenalit bërthamor të vendit, duke përfshirë aftësitë goditëse “parandaluese” dhe “hakmarrëse”, në mënyrë që kokat e saj të raketave të luftës të mund “të godasin dhe shuajnë me saktësi objektiva strategjikë arbitrarë” brenda 15,000 km (9,320 milje), një diapazon që do të përfshinte Uashingtonin komplet.

Kim u zotua të zhvillojë ICBM me karburant të ngurtë që mund të lëshohen nga toka dhe deti. Ai bëri thirrje për më shumë kërkime dhe zhvillime në pajisje të përparuara ushtarake, duke përfshirë satelitët spiunë, armët hipersonike dhe dronët e zbulimit dhe tha se kërkimi pothuajse kishte përfunduar në një nëndetëse bërthamore.

“Ne duhet të rrisim teknologjinë tonë bërthamore dhe të zhvillojmë më tej armët bërthamore për të qenë më të lehta dhe më të vogla… ndërsa vazhdoni të prodhoni armë taktike bërthamore dhe koka të mëdha bërthamore”, tha ai.

Kim tha se çelësi për marrëdhënie më të mira me Shtetet e Bashkuara ishte që Uashingtoni të tërhiqte politikën e tij armiqësore, ndërsa theksoi gjithashtu nevojën që Koreja e Veriut të zgjerojë një koalicion me “forcat anti-imperialiste dhe të pavarura”.

 

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Shumë pak dihet për të, familjen dhe shtetin...

Jeta sekrete e Kim Jong Un, liderit të Koresë së Veriut