MENU
klinika

Dy metoda natyrale

Si të qetësojmë brenda sekondave ndjesinë e të përzierave?

21.01.2021 - 08:57

Helmimi nga ushqimi, udhëtimet e gjata me makinë, shtatzënia, problemet me aparatin tretës mund të shkaktojnë ndjesinë e të përzierave, e njësoj siç ka shumë shkaqe, ashtu ka dhe shumë metoda trajtimi. Por sot do të listojmë më poshtë vetëm ato natyralet që nuk kërkojnë asnjë medikament. Përbërësit e mëposhtëm do të qetësojnë ndjesinë e të përzierave

1. Xhenxhefil

Kjo rrënjë është e njohur për aftësinë e saj kuruese. Në cilëndo formë që ta merrni (pluhur, xhel apo të papërpunuar) xhenxhefili do t’ju qetësojë për pak minuta.
Gjithashtu mund ta pini si çaj ku në një gotë me ujë të valuar keni shtuar një lugë çaji xhenxhefil të freskët .Shmangni pijet me kafeinë dhe gaz.

2. Sodë buke

Një tjetër mënyrë për të qetësuar ndjesinë e të përzierave, pavarësisht shkakut , është soda e bukës. Klinika Mayo thotë se pluhuri i bardhë mund të ribalancojë pH në stomak dhe ajo që duhet të bëni është të pini gjysmë gote ujë ku në të keni tretur ¼ lugë çaji me sodë buke. Kjo përzierje do të largojë dhe erën e keqe të frymës.

Provoni këtë pije me bazë mollësh!

Si të qetësoni djegiet e stomakut në kushte shtëpie?

Zbulo një anë të fshehur të personalitetit

Cili prej këtyre artikujve nuk mungon në çantën tënde?

Sekreti i dobësimit paska qënë fare i thjeshtë!

Eskpertët tregojnë çfarë duhet të bëni për të rënë nga pesha

Mësoni këto manovra për flokë me volum!

Çfarë gabimesh bëjmë kur përdorim tharësen e flokëve?

Një nga shqetësimet më të sikletshme në shtatzëni

Çfarë është sindroma e tunelit të kyçit të dorës?