MENU
klinika

Kanë hapur një peticion

Studentët kërkojnë hapjen e auditoreve për seminare dhe praktikat

18.01.2021 - 13:25

Studentët kanë hapur një peticion për hapjen e auditorëve për seminare, prakrika dhe laboratorë.

Bëhet me dije se studentët kërkojnë që të hapen auditore për seminare duke respektuar masat anti Covid.

Peticioni i studentëve i është drejtuar kryeministrit Edi Rama, ministres së Arsimit Evis Kushi dhe ministres së Shëndetësisë Ogerta Manastirliu.

Kujtojmë që Kushi pritet që të zhvillojë një takim me rektorët e universiteteve, sot në orën 14:00.

Sipas informacioneve për mediat, tema e diskutimit do të jetë nëse duhet të rikthehen studentët në auditore për sezonin e provimeve.

Peticioni i studentëve:

Drejtuar: Kryeministrisë, Ministrisë së Arsimit , Ministrisë së Shëndetësisë

Prej muajsh ndodhemi në mësim ONLINE dhe jo në AUDITORE.

Universitetet ishin të parët që u mbyllën, ku çdo ambjent tjetër është i hapur.

Për studentët mësimi online është dështim dhe nuk mund të vazhdojë më tej.

Në kemi zhvilluar sondazhe në portalin tonë Studentët Denoncojnë ku mbi 80% e studentëve kërkojnë që auditoret të hapen për të paktën seminaret, praktikat dhe punët laboratorike.

Kërkojmë në emër të studentëve që të hapen auditoret për studentët e Universiteteve shtetërore dhe private  për seminaret, praktikat dhe punët laboratorike duke respektuar të gjithë masat e udhëzuar nga Ministria e Shëndetësisë.

#HapniAuditoret.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Sot në 14:00 merret vendimi, skenarët

A do të rikthehen studentët në auditore?