MENU
klinika

Edhe pse në pandemi

Tetë lajmet e mira që dëgjuam gjatë vitit 2020

02.01.2021 - 10:48

Për shumë njerëz, viti 2020 do të mbahet mend si një nga më të errëtit në kujtesën e tyre.

Por mes “trazirave” të shkaktuara nga pandemia e coronavirusit dhe kriza ekonomike që rezultoi ndërkohë, kishte edhe lajme të mira për të sjellë pak gëzim, përcjell Telegrafi.

1. Zbulimi i vaksinave për të ndaluar COVID-19

Shfaqja e coronavirusit që do të përhapej në të gjithë botën menjëherë provokoi një garë globale për të gjetur një vaksinë.

Kjo përpjekje e paparë, e mbështetur në bashkëpunimin ndërkombëtar, përfundoi me një serum të çmuar që do të administrohej fillimisht tek ata më të prekshmit ndaj COVID-19, para se të bëhej një vit.

Ndryshe, asnjë vaksinë në histori nuk është zhvilluar kaq shpejt.

2. Bllokimet çuan në cilësi më të mirë të ajrit

Pjesa më e madhe e njerëzimit thithi ajër më të mirë në vitin 2020.

Ngadalësimi dhe ndalimi i sektorëve të ekonomisë ndërsa bota u mbyll për të luftuar pandeminë, çuan në ulje të ndotjes së ajrit në shumë vende.

Qysh në shkurt, imazhet satelitore të NASA-s ilustruan një rënie drastike të përqendrimeve të dioksidit të azotit (NO2), i cili prodhohet kryesisht nga automjetet dhe termocentralet, në Wuhan, epiqendra e pandemisë COVID-19.

Gjithashtu në raportin e tij vjetor, Programi i Mjedisit i Kombeve të Bashkuara tha se zvogëlimet në aktivitetin industrial, prodhimin e energjisë elektrike dhe udhëtimet duhet të rezultojnë në një rënie prej 7 për qind të emetimeve në vitin 2020.

3. Rritja e përdorimit të biçikletave, sidomos në Evropë

Mirë për shëndetin dhe mirë për planetin, çiklizmi zuri vendin kryesor në vitin 2020, duke u bërë si “viti i biçikletës”.

Në vitin 2019, gati 4 në 10 profesionistë urbanë thanë se kishin shkuar me biçikletë në punë.

Kjo prirje u përshpejtua dukshëm këtë vit në Francë, shkruan France24, përcjell Telegrafi.

Madje numri i çiklistëve u rrit më shumë se 200 për qind në vitin 2020 në rrugë të caktuara në qytete të mëdha franceze, sipas Strava, një aplikacion smartphone për çiklistët dhe këmbësorët.

Në të vërtetë, trendi shtrihej në të gjithë Evropën.

Në Holandë, tashmë një pikë e nxehtë çiklizmi, shitjet e biçikletave shpërthyen mes pandemisë, duke bërë krahasime me “vrapimet për të blerë letër higjienike” që karakterizonte fillimet e bllokimit për shkak të virusit.

Në Belgjikë, përdorimi i biçikletave u rrit me 69 për qind, sipas statistikave të Google Maps.

Ndërsa në Londër, numri i biçikletave u rrit aq shumë sa që kryetari Sadiq Khan u zotua të katërfishojë numrin e shtigjeve të biçikletave në kryeqytetin britanik.

4. Poliomieliti u zhduk zyrtarisht në kontinentin Afrikan

Ndërsa vëmendja e botës ishte drejtuar nga kriza e coronavirusit, beteja kundër poliomielitit u fitua qetësisht në Afrikë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë zyrtarisht shpalli poliomielitin të zhdukur në Afrikë më 25 gusht.

Virusi kishte paralizuar rreth 75,000 fëmijë çdo vit në të gjithë kontinentin.

5. Pengjet e liruar

Një numër i pengjeve u lanë të lirë nga robëria e tyre në vitin 2020.

Tre shtetas francezë dhe një irakian që punonin për OJQ-në SOS Chrétiens d’Orient, që ishin rrëmbyer më 20 janar në Bagdad, gjetën lirinë në 26 mars, përcjell Telegrafi.

Ata që rrëmbyen Antoine Brochon, Julien Dittmar, Alexandre Goodarzy dhe Tariq Mattoka mbeten të panjohur, por rrëmbimi mendohet të jetë kryer nga një milici Shiite pranë forcave që janë në Irak dhe Iran.

Ndërkohë në Iran, Roland Marchal, një specialist në konfliktet e Afrikës nën-Sahariane, u la i lirë në 21 mars pas një shkëmbimi të të burgosurve midis Parisit dhe Teheranit.

Sophie Pétronin, e cila ishte pengu i fundit francez në botë në vitin 2020, u la më në fund e lirë më 8 tetor, gati katër vjet pas rrëmbimit të saj nga njerëz të armatosur në Gao, Mali verior, në prag të Krishtlindjes në vitin 2016.

Pétronin, e cila ishte kreu i një organizate bamirësie për fëmijë në vend, u lirua së bashku me udhëheqësin e opozitës Soumaïla Cissé dhe dy shtetas italianë në këmbim të 200 militantëve të burgosur të malian.

6. Disa lajme të mira për speciet e rralla dhe të rrezikuara

Kishte gjithashtu disa shenja inkurajuese për kafshët në rrezik zhdukjeje gjatë gjithë vitit 2020.

Ndërsa në muajt e fundit, Kina ka ndaluar më gjerësisht përdorimin e kafshëve të egra për konsum si ushqim, duke përmendur një rrezik të sëmundjeve të transmetueshme tek njerëzit, por tregu mbetet i ligjshëm për kërkimin shkencor dhe mjekësinë tradicionale.

7. Një kompani në Francë zbulon enzimën që mund të riciklojë plastikën

Një firmë me qendër në Clermont-Ferrand, Franca qendrore, ka zhvilluar një teknologji revolucionare që do të lejojë riciklimin e pakufizuar të asaj që njihet zakonisht si PET, i cili përfaqëson më shumë se gjysmën e të gjitha plastikave të përdorura në të gjithë botën.

Studiuesit njoftuan zbulimin e një enzime në 27 shkurt 2019 por këtë vit ata e modifikuan atë në një laborator me ndihmën e tre instituteve shkencore (Insa Toulouse, Inrae dhe CNRS) për të krijuar një kampion molekular të thithjes së plastikës.

8. Bllokimet hapen dyert për format e reja të performancës artistike

Shumë artistë në të gjithë botën të cilët u privuan nga skena nga pandemia e coronavirusit morën pjesë në realizimin e koncerteve virtuale në vitin 2020.

Yjet globale si Metallica, Kylie Minogue dhe Boy George mund të ofronin shfaqje të freskëta përmes mediave sociale dhe të krijonin inovacione para kthimit të tyre fizik kur kriza të mbarojë.

Shfaqjet përfaqësonin një përfitim për tifozët më pak të pasur, të cilët mund të përcillnin artistët e tyre të preferuar në koncert nga dhomat e tyre të jetesës./telegrafi/