MENU
klinika

"Ky është shkak për luftë"

Turqia nuk ndryshon qëndrim, i kujton Greqisë…

23.01.2021 - 16:51

Vetëm tre ditë para rinisjes së bisedimeve midis Athinës dhe Ankarasë, Ministri i Jashtëm turk Mevlut Çavusoglu kujtoi Greqinë të Premten se në rast se shtrin ujërat e saj territoriale në Egje do të jetë një shkak për luftë, ose “casus belli”.

Duke folur me gazetarët turq në fund të vizitës së tij dy-ditore në Bruksel, Cavusoglu tha se “pozicioni i Turqisë për çështjen e Egjeut nuk ka ndryshuar”.

“Vendimi i marrë nga parlamenti turk nuk ka ndryshuar,” tha ai, duke iu referuar deklaratës së 1995 se nëse Greqia shtrin ujin e saj territorial në 12 milje detare, pasi ajo rezervon të drejtën për ta bërë këtë sipas ligjit ndërkombëtar, kjo do të përbënte një “casus belli”.

Në të njëjtën kohë, Bashkimi Evropian duket se ka zbutur qëndrimin e tij mbi çështjen e sanksioneve kundër Turqisë për shkeljet e zonës ekonomike ekskluzive të Qipros.

Ky ndryshim në qëndrim ka lejuar vendet anëtare që ishin të gatshme të vendosnin sanksione të reja në radhë të parë për të ngrirë një lëvizje të tillë, pasi analistët vërejnë se ofensiva e fundit e Ankarasë po paguan dividentë.

“Ne kemi parë një ndryshim të ndjeshëm të qëndrimit nga ana e Turqisë, në lidhje me Greqinë, Qipron dhe çështje të tjera,” i tha një diplomat evropian Kathimerini.

“Ndryshime të tilla kanë ndodhur në të kaluarën dhe janë provuar të jenë të përkohshme, por këtë herë duket si diçka më thelbësore.”

I njëjti burim tha se sanksionet do të qëndrojnë në tryezë si një opsion, por shtoi se shumica e vendeve anëtare duan të presin dhe të shohin nëse qëndrimi i ri i Turqisë do të zgjasë.

“Prandaj nuk do të ketë vendim për sanksionet të hënën; tani nuk është koha për të shpejtuar këtë proces, ”përfundoi diplomati evropian.

Ndërkohë, këshillimet e Partisë Punuese të Këshilltarëve të Marrëdhënieve me Jashtë (RELEX), të cilat u mblodhën të Enjten e kaluar, mbi sanksionet e reja të mundshme kundër Turqisë po vazhdojnë me sqarimin e situatës.

Përkthyer dhe përshtatur nga gazeta greke Kathimerini/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Vazhdon kërcënimet dhe nis "Stuhi në Mesdhe"

“Ai përdor refugjatët si armë”, Turqia i përgjigjet Austrisë

”Lëvizje mat”, mediat greke për ‘dakordësinë’ e detit

“Athina e dëshironte, anashkalon krizën e kushtetutshmërisë në Shqipëri, por Turqia…”