MENU
klinika

Mutacioni i ri i COVID-19

Virusi është përhapur edhe në 33 vende përveç Britanisë, ja cilat janë ato

02.01.2021 - 08:02

Shpërthimet e mutacionit të ri të koronavirusit britanik janë konfirmuar në të paktën 33 vende.

Rastet e këtij mutacioni që janë më ngjitës janë konfirmuar jashtë Britanisë dhe SHBA, në: Australi, Belgjikë, Brazil, Kanada, Kili, Kinë, Danimarkë, Finlandë, Francë, Gjermani, Islandë, Indi, Irlandë , Izraeli, Italia, Japonia, Libani, Malta, Hollanda, Norvegjia, Pakistani, Portugalia, Singapori, Koreja e Jugut, Suedia, Tajvani, Turqia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Më parë gjatë ditës, Turqia ndaloi hyrjen e shtetasve britanikë në vend, pasi zbuloi 15 raste të mutacionit të ri edhe më ngjitës të koronavirusit tek udhëtarët nga Britania.

Ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca tha se 15 udhëtarët ishin izoluar, ashtu si edhe ata me të cilët kishin kontaktuar. Asnjë rast tjetër i mutacionit Covid-19 nuk është zbuluar gjatë testeve të rregullta në të gjithë vendin.

“Situata është nën kontroll. Hyrja në Turqi nga Mbretëria e Bashkuar është pezulluar përkohësisht”, tha Kotsa në një deklaratë.