MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

A e ul konsumimi i verës së kuqe kolesterolin?

28.02.2021 - 12:04

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacientja:  A e ul konsumimi i verës së kuqe kolesterolin?

Mjeku: Vera e kuqe është një mik me zorrët, më shumë se pijet e tjera alkoolike. Ajo rrit shumëllojshmërinë e baktereve që e banojnë atje, të ashtuquajturin mikrobiome, dhe ndihmon në uljen e niveleve të mbipeshës dhe kolesterolit të keq, sipas një studimi të King’s College në Londër, botuar në revistën “Gastroenterology”. Efektet e verës së kuqe në zorrë u analizuan në tre grupe të ndryshme me rreth tre mijë njerëz në Britaninë e Madhe, Holandë dhe SHBA, dhe studimet treguan se mikrobioma e zorrëve e pijeve të verës së kuqe ishte më e larmishme se ato të atyre që nuk e pinin atë, ndërsa kjo nuk u vërejt me konsumimin e verës së bardhë, birrës ose likereve.

Autorët besojnë se arsyeja kryesore për përfitimet është për shkak të polifenoleve të shumta në verën e kuqe, domethënë kimikatet mbrojtëse që kanë shumë veti të dobishme (përfshirë vetitë antioksiduese) dhe veprojnë kryesisht si karburant ’për mikrobet e pranishme në sistemin tonë të zorrëve. “Ky studim ofron njohuri për faktin se nivele të larta të polifenoleve në lëkurat e rrushit mund të jenë përgjegjëse për shumë nga përfitimet shëndetësore të debatuara nëse pini në moderim”, shpjegon autori kryesor i studimit, Tim Spector. Studimi zbuloi gjithashtu se konsumimi i verës së kuqe shoqërohej me nivele më të ulëta të obezitetit dhe kolesterolit “të keq”.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN