MENU
klinika

Nga Russian Today/ "Për Nord Stream 2 Qeveria gjermane është e gatshme të..."

A ka një marrëveshje midis Gjermanisë dhe SHBA?

10.02.2021 - 17:40

Qeveria gjermane ka mohuar pretendimet nga një grup ambientalist se i ka ofruar Uashingtonit 1 miliard euro (1.21 miliard dollarë) për të rritur importet e gazit natyror të lëngshëm amerikan (LNG) në këmbim të heqjes së sanksioneve Nord Stream 2.

Të Martën, një grup i quajtur Action Action Germany publikoi një letër nga Ministri i Financave Olaf Scholz ish-Sekretarit të Thesarit të SHBA Steve Mnuchin, duke ofruar marrëveshjen e pretenduar.

Në letër, Scholz i referohet bisedimeve midis dy zyrtarëve, të cilat duket se janë përqendruar rreth tubacionit Nord Stream 2 dhe importeve të LNG Amerikane. Në seksionin e bashkangjitur “jo-letër”, ministri tha se qeveria gjermane “është shumë e shqetësuar” për sanksionet e SHBA kundër projektit, të cilat rrezikojnë përfundimin dhe më pas vendosin në rrezik sigurinë evropiane të energjisë.

Ndërsa theksoi se Berlini refuzon si “presionin e drejtpërdrejtë” nga Uashingtoni dhe masat e tij ndëshkuese, qeveria gjermane përsëri doli me “një hap përpara”. Përveç rritjes së blerjeve evropiane të LNG amerikane, qeveria gjermane ishte e gatshme të rritë masivisht investimet në ndërtimin e terminaleve LNG në territorin e saj.

“Qeveria gjermane është e gatshme të rrisë masivisht mbështetjen e saj publike për ndërtimin e terminaleve LNG përgjatë vijës bregdetare gjermane në mënyrë që të sigurojë ndërtimin e terminaleve LNG në Brunsbuettel dhe Wilhelmshaven dhe duke siguruar deri në 1 miliard €,” lexohet në letër.

SHBA është akuzuar prej kohësh si përpjekje për të përfituar nga tregu fitimprurës i energjisë Evropiane. Administrata e mëparshme e SHBA dënoi “varësinë në rritje” të BE-së nga gazi rus, ndërsa ofronte LNG-në e vet më të shtrenjtë, të markuar zyrtarisht si “molekula të lirisë” ose thjesht “gaz i lirisë”.

Propozime të tjera gjermane përfshinin sigurimin e tranzitit të vazhdueshëm të gazit përmes Ukrainës dhe mbështetjen e një tubacioni polak të gazit të njohur si Tubi Balltik, ndërsa Varshava kërkon të shkurtojë importet e energjisë nga Rusia.

Në kthim, SHBA do të lejonte përfundimin dhe funksionimin e Nord Stream 2. “Legjislacioni i ardhshëm, i cili mund të jetë baza për sanksionimin e Nord Stream 2, ose nuk do të përdoret ose, në rastin e dispozitave të sanksioneve të detyrueshme, të bllokuara nga heqja dorë ose mjete të tjera adekuate dhe efektive”, sipas letrës.

Ndërsa grupi mjedisor që e bëri publike letrën nuk e mbështet ndërtimin e tubacionit rus, ai e quajti propozimin për në SHBA një “marrëveshje të ndyrë” në kurriz të taksapaguesve. Grupi kërkoi sqarime nga qeveria mbi çështjen.

Nord Stream 2 është afër përfundimit pavarësisht raundeve të shumta të sanksioneve amerikane që detyruan disa kontraktorë evropianë të largoheshin nga projekti prej 11 miliardë dollarësh.  Lidhja e gazit midis Rusisë dhe Gjermanisë është vendosur të dyfishojë kapacitetin e gazsjellësit ekzistues me 55 miliardë metra kub gaz në vit.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga RT

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN