MENU
klinika

Nord Stream 2

As Biden, as sanksionet nuk do ta ndalojnë projektin Merkel-Putin!

23.02.2021 - 09:21

I përballur me dilemën se çfarë të bëhej në lidhje me Nord Stream 2, tubacionin e diskutueshëm të gazit rus për në Evropë, administrata e Biden-it e ka ndjekur situatën, duke lejuar që projekti të vazhdojë për momentin pa vendosur asnjë sanksion të ri për kompanitë e përfshira.

Në një raport të ri të paraqitur në Kongres, të marrë nga Foreign Policy, Departamenti i Shtetit identifikoi një anije ruse, Fortuna dhe pronarin e saj, KVT-Rus, si shkelje të ndalimeve për të punuar në projekt, duke hapur rrugën për sanksione të mëtejshme.

Por raporti i mandatuar nga kongresi nuk citonte anije të tjera me flamur rus që janë cituar në raportet e kaluara të medias si duke punuar në Nord Stream 2.

As raporti nuk veçon ndonjë firmë gjermane ose evropiane të përfshirë në ndërtimin e tubacionit.

Raporti gjithashtu përmendi 18 kompani që tashmë ishin larguar nga projekti ose po planifikonin të largoheshin pas kërcënimit të sanksioneve.

Përgjigja e administratës së Biden për projektin prej 11 miliardë dollarësh, i cili do të transportonte gazin rus në Gjermani duke anashkaluar Ukrainën, përfaqëson një provë të hershme për administratën e re ndërsa përpiqet të ekuilibrojë marrëdhëniet me Berlinin dhe qëndrimin përballë lojërave gjeopolitike të Rusisë në Evropë.

Ai gjithashtu paraqet një sfidë të re për marrëdhëniet e administratës së re me Kongresin mbi politikën e jashtme.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price tha se administrata e Biden ende e kundërshton projektin.

Raporti i Departamentit të Shtetit solli reagime të shpejta nga disa ligjvënës republikanë që akuzuan administratën për dhurimin e një fitoreje të hershme Rusisë.

“Ky raport është një dhuratë për Rusët dhe përpjekjet e tyre të vazhdueshme për të minuar sigurinë evropiane të energjisë, destabilizuar Ukrainën dhe për të lehtësuar korrupsionin dhe ndikimin keqdashës në të gjithë Evropën,” tha senatori James Risch.

Gazsjellësi Nord Stream 2, i njoftuar zyrtarisht për herë të parë në 2015, është një nga projektet më të diskutueshme të energjisë në Evropë, duke pasur parasysh tensionet midis Perëndimit dhe Moskës pas aneksimit të paligjshëm të Rusisë të Krimesë në 2014 dhe pushtimit të Ukrainës lindore.

Qeveria gjermane mbështet projektin, duke këmbëngulur se është një sipërmarrje thjesht tregtare, ndërsa qeveritë e tjera evropiane, përfshirë shumë në Evropën Lindore, e shohin projektin si një mënyrë për Rusinë për të fituar ndikim të padrejtë dhe levë gjeopolitike mbi Evropën përmes eksporteve të saj të energjisë.

Presioni është rritur mbi administratën e Biden për të marrë një qëndrim më të ashpër në Nord Stream 2 pas helmimit të liderit rus të opozitës Alexei Navalny.

Por ekspertët dhe zyrtarët amerikanë thanë se Presidenti Joe Biden po përpiqet të zgjedhë midis ashpërsimit me Rusisnë dhe rregullimit të marrëdhënieve me Evropën, veçanërisht Gjermaninë.

Zgjedhja për të sanksionuar të njëjtën entitet përsëri “dërgon një sinjal mjaft të qartë se Biden mund të ketë qenë i detyruar politikisht të veprojë”, tha Kevin Book, drejtori menaxhues i ClearView Energy Partnerë, një këshillim për energjinë.

Të tjerët panë më pak ngërç, por më tepër shenja që administrata po vlerëson ende opsionet e saj. ”

Projekti është mbi 90 përqind i kompletuar. Administrata Trump nënshkroi ligjet në 2019 dhe 2020 me mbështetjen dypartiake të Kongresit që synonte kompanitë e përfshira në projekt me sanksione, duke vonuar ndërtimin e tubacionit.

Me më pak se 100 milje tubacion të mbetura, projekti mund të përfundojë midis gjashtë muajve dhe një viti pa vonesa ose sanksione të mëtejshme.

Disa ekspertë besojnë se në fund të fundit, as sanksionet nuk mund të ishin të mjaftueshme për të penguar projektin.

Përkthyer dhe përshtatur nga Foreign Policy/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Russian Today/ "Ne do të kemi nevojë për gaz në vitet e ardhshme..."

“Nord Stream 2 i Rusisë është i besueshëm për Evropën”