MENU
klinika

Nga Blomberg

Covid-19/ Gjermania peshon 50 mld euro rritje të shpenzimeve

22.02.2021 - 14:02

Qeveria e kancelares Angela Merkel po peshon deri në 50 miliardë euro (61 miliard dollarë) në shpenzime shtesë të borxhit për të luftuar pasojat nga kriza e koronavirusit.

Kabineti i koronavirusit të Gjermanisë të Hënën diskutoi financimin për testet Covid-19 dhe masa të tjera për të mbështetur ekonominë më të madhe të Evropës. Financimi, i barasvlefshëm me rreth 1.5% të prodhimit të brendshëm bruto gjerman, pasqyron një vlerësim fillestar dhe është ende e paqartë nëse paratë do të nevojiten në fund, sipas njerëzve të njohur me diskutimet.

Qeveria ka të ngjarë të kalojë në mënyrë agresive edhe vitin e ardhshëm. Ministri i Financave Olaf Scholz ka në plan të propozojë një projekt buxhet të 2022, i cili do të kërkojë pezullimin e frenave të borxhit kushtetues për një të tretin vit radhazi, thanë njerëzit.

Ministria e financave nuk pranoi të komentonte mbi planet e shpenzimeve.

Buxheti i Gjermanisë për vitin 2021 parashikon aktualisht 180 miliardë euro në shpenzime të borxhit. Çdo plan për të rritur huazimin do të varet nga ajo që qeveria vendos për testimin dhe strategjia për daljen nga bllokimi i saj. Sa më e ngadaltë dalja, aq më të larta bëhen kostot për qeverinë.

Administrata e Merkel do të paraqesë propozimin e saj të buxhetit 2022 dhe planin e saj financiar afatmesëm në 24 Mars. Vendimi përfundimtar për shpenzimet publike përtej këtij viti do t’i lihet parlamentit të ri pas zgjedhjeve të shtatorit.

Scholz, i cili po kandidon për kancelar për Social Demokratët, ka premtuar vazhdimisht se qeveria do të shpenzojë lirshëm për të kufizuar dëmin ekonomik nga pandemia. Ai ka thënë se vitet e disiplinës buxhetore e kanë vendosur Gjermaninë në një pozitë të fortë për të përballuar pasojat.

Ndërsa variante të reja agresive përhapen, shkalla e infektimit të vendit është rritur për tre ditë rresht edhe para se të hyjnë në fuqi hapat e parë lehtësues në muaj. Krahas një shtrirje të ngadaltë të vaksinave, pengesat sugjerojnë që përpjekjet e Gjermanisë për të dalë nga kufizimet e pandemisë do të jenë graduale.

Nën presionin e një publiku të lodhur nga pandemitë, Merkel i tha udhëheqjes së partisë së saj Demokristiane të Hënën se hapat e ardhshëm për të lehtësuar kufizimet do të duhet të bëhen me kujdes dhe me më shumë prova, sipas një personi të njohur me ato diskutime.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Bloomberg

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Analiza/ Një plan i ri për një epokë të re

A na duhet një “Plan Marshall” për rindërtim pas COVID-19?

Asnjë ndihmë për vendet e Evropës...

A po tregohet egoiste Gjermania?


Igli Tola, Pedagog Ekonomie

‘Lavanteria’ Albania

Denaj: Lehtëson barrën financiare dhe...

Efektet e ndryshimit të kontratës me S2 Albania në ekonomi

Ministrja Denaj: Ruhen parametrat makro-fiskal

Prezantohen ndryshimet e bëra në buxhetin e shtetit

Nga Russian Today/ Përjashtohen vendet anëtare të...

Rusia dyfishon taksën e eksportit të grurit