MENU
klinika

Nuk ua merr mendja...

Disa gjëra të habitshme që mund të dëmtojnë mëlçinë!

22.02.2021 - 12:02

Sheqeri

Shumë sheqer nuk është i keq vetëm për dhëmbët. Mund të dëmtojë gjithashtu mëlçinë. Organi përdor një lloj sheqeri, të quajtur fruktozë, për të bërë yndyrë. Shumë sheqer i rafinuar dhe shurup misri me fruktozë të lartë shkakton një grumbullim të yndyrës që mund të çojë në sëmundje të mëlçisë. Disa studime tregojnë se sheqeri mund të jetë po aq i dëmshëm për mëlçinë sa alkooli, edhe nëse nuk jeni mbipeshë. Është një arsye më shumë për të kufizuar ushqimet me sheqerna të shtuara, të tilla si sode, pasta dhe karamele.

Shtesa bimore

Edhe nëse etiketa thotë “natyrore”, mund të mos jetë në rregull për ju. Për shembull, disa njerëz marrin një bimë të quajtur kava kava për simptomat e menopauzës ose për t’i ndihmuar të relaksohen. Por studimet tregojnë se mund ta bëj mëlçinë të mos funksionojë mirë. Kjo mund të çojë në hepatit dhe dështim të mëlçisë. Gjithmonë duhet të flisni me mjekun para se të merrni ndonjë bimë për t’u siguruar që ato janë të sigurta.

Kile shtesë

Yndyra shtesë mund të grumbullohet në qelizat e mëlçisë dhe të çojë në sëmundje të mëlçisë yndyrore jo-alkoolike (NAFLD). Si rezultat, mëlçia mund të fryhet. Me kalimin e kohës, ajo mund të forcojë indet e mëlçisë (mjekët e quajnë këtë cirrozë). Ju keni më shumë të ngjarë të merrni NAFLD nëse jeni mbipeshë ose obezë , në moshë mesatare ose keni diabet. Ju mund të jeni në gjendje t’i ktheni gjërat. Dieta dhe ushtrimet mund të ndalojnë sëmundjen.

Shumë vitaminë A nga suplementet

Trupi ka nevojë për vitaminë A dhe është mirë ta merrni atë nga bimë të tilla si frutat dhe perimet e freskëta, veçanërisht ato që janë të kuqe, portokalli dhe të verdhë. Por nëse merrni suplemente që kanë doza të larta të vitaminës A, kjo mund të jetë problem për mëlçinë. Kontrolloni me mjekun para se të merrni ndonjë vitaminë A shtesë sepse ndoshta nuk ju nevojitet.

Pije te lehta

Kërkimet tregojnë se njerëzit që pinë shumë pije freskuese kanë më shumë të ngjarë të kenë sëmundje të mëlçisë yndyrore jo-alkoolike (NAFLD). Studimet nuk vërtetojnë se pijet ishin shkaku. Por nëse ulni shumë pije gazi dhe keni dashur të shkurtoni, kjo mund të jetë një arsye e mirë për të ndryshuar atë që pini.

Acetaminofen

Keni një dhimbje shpine, një dhimbje koke, ose një të ftohtë dhe keni nevojë për një qetësues të dhimbjeve. Sigurohuni që të merrni sasinë e duhur! Nëse aksidentalisht merrni shumë nga gjithçka që ka acetaminofen – për shembull, një pilulë për dhimbjen e kokës dhe diçka tjetër për të ftohtin, dhe të dy kanë acetaminofen – kjo mund të dëmtojë mëlçinë. Kontrolloni dozën dhe sa është në rregull për të marrë në një ditë. Rrini në ato kufij dhe do të jeni mirë.

Yndyrnat Trans

Yndyrnat trans janë një yndyrë e bërë nga njeriu në disa ushqime të paketuara dhe mallra të pjekura. (Do t’i shihni të renditura si përbërës “pjesërisht të hidrogjenizuar”). Një dietë e pasur me yndyrna trans ju bën më të rrezikuar të shtoni peshë. Kjo nuk është e mirë për mëlçinë . Kontrolloni listën e përbërësve. Edhe nëse thotë “0” gram yndyrë trans, mund të ketë përsëri një sasi të vogël, dhe kjo shtohet.

Alkooli

Ju ndoshta tashmë e dini që pirja e tepërt është e dëmshme për mëlçinë. Por mund të mos e kuptoni se “shumë” mund të ndodhë pa qenë alkoolist ose i varur nga alkooli. Është e lehtë të pish më shumë sesa mendon. Shumë gota mund të mbajnë shumë më tepër se një racion standard, i cili është pak më shumë se gjysma e filxhanit). Nëse pini, sigurohuni që ta mbani atë të moderuar – kjo është një pije në ditë për gratë dhe deri në 2 në ditë për burrat.