MENU
klinika

Shumë prej nesh ndihen kështu...

Disa mënyra për të mposhtur depresionin dimëror!

23.02.2021 - 10:14

Në dimër, magjia është në ajër, por jo për të gjithë!

Nëse jeni mbërthyer në shtëpi ka të ngjarë që vuani nga e ashtuquajtura depresioni dimëror. Temperaturat e ftohta na detyrojnë të jemi më pak produktivë dhe energjikë. Si rezultat, ndihemi të stresuar dhe të pamotivuar për të bërë ndonjë gjë.

Ulni dritën blu

Ritmi juaj cirkadian (cikli i gjumit/zgjimit) ngatërrohet për shkak të dritës blu. Lirimi juaj i melatoninës ngadalësohet kur jeni i ekspozuar ndaj dritës për një kohë të gjatë. Nëse jeni “ngulitur” në telefonin tuaj para se të flini, do të zgjoheni duke u ndierë i lodhur dhe i tronditur. Drita blu mund të gjendet në pajisjet si telefoni, kompjuteri apo TV.

7 Ways to Beat Winter Depression

Vishu pa arsye

Të mos kujdesesh për veten kur ndihesh më e keqja jote është një gabim i zakonshëm që njerëzit bëjnë. Jo vetëm që ndiheni në depresion por edhe të çrregullt. Zgjidh një veshje të këndshme që të pëlqen shumë, praktiko pak kujdes për lëkurën dhe rregullo flokët. Në fund të këtij rituali të vetë-kujdesit, do të ndiheni më të motivuar për të vazhduar ditën tuaj.

7 Ways to Beat Winter Depression

Vallëzoni si i çmendur

Nëse nuk mund t’i përshkruani emocionet tuaja me fjalë, bëjeni atë përmes lëvizjes. Vallëzimi çliron endorfinë (hormonet e lumtura) që ju ndihmojnë të shmangni depresionin. Përveç kësaj, vallëzimi mund të jetë një pushim i këndshëm nga detyrat e mërzitshme.

7 Ways to Beat Winter Depression

Bëni një pushim nga rrjetet sociale

Është tepër zhgënjyese të shikosh jetën “perfekte” të të gjithëve në internet, veçanërisht kur ndihesh i dëshpëruar. Pse të torturosh veten? Problemi mund të zgjidhet: Thjesht fshini llogaritë e mediave sociale që ju bëjnë të ndiheni të tmerrshëm. Edhe shkenca mund ta mbështesë këtë: Njerëzit që janë të ekspozuar ndaj mediave sociale ndihen më të vetmuar dhe më të dëshpëruar!

7 Ways to Beat Winter Depression

Dilni nga shtëpia

Është kaq joshëse të qëndroni nën atë batanijen e ngrohtë në krevatin tuaj, por ju do të bini në ‘grackë’ dhe në fund të ndiheni edhe më keq. Si një alternativë ndaj asaj maratonë të pafund të “Netflix”, provoni të merrni pak ajër të pastër. Është vërtetuar shkencërisht se rrezet e diellit të reduktuara prodhojnë nivele më të larta të melatoninës.

7 Ways to Beat Winter Depression