MENU
klinika

"Kemi kaluar çdo vështirësi"

Erdogan ul tonet me SHBA-në

22.02.2021 - 08:43

Presidenti i Turqisë thotë se interesat e ndërsjellë me Shtetet e Bashkuara janë më të mëdha se mosmarrëveshjet e tyre dhe ka bërë thirrje për më shumë bashkëpunim me administratën e re të Presidentit Joe Biden të SHBA.

Në një mesazh me video të shtunën vonë, Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan pranoi se marrëdhëniet turko-amerikane ishin “testuar seriozisht” por theksoi se partneriteti i tyre strategjik “ka kapërcyer të gjitha llojet e vështirësive”.

Toni pajtues i Erdogan ndjek akuzat e tij me forcë të formuluara se SHBA mbështetën militantët kurdë, disa ditë pasi trupat turke gjetën trupat e 13 pengjeve turq të mbajtur nga Partia e Punëtorëve të Kurdistanit, ose PKK në një kompleks shpellash në Irakun verior.

Ankaraja është indinjuar nga mbështetja amerikane për një luftëtar kurd kurd sirian në luftën kundër grupit të Shtetit Islamik, duke thënë se ata janë të lidhur me kryengritjen kurde me dekada në Turqinë juglindore që SHBA gjithashtu i rendit si terroristë.

Erdogan tha të shtunën se SHBA nuk i dha Turqisë “mbështetjen dhe solidaritetin e dëshiruar” në luftën kundër PKK dhe grupeve të lidhura, duke kërkuar një “qëndrim të qartë” nga aleatët e Turqisë.

Ai përsëriti gjithashtu zhgënjimin për rezidencën e vazhdueshme amerikane të Fethullah Gulen, një klerik mysliman i akuzuar për orkestrimin e përpjekjes së përgjakshme të grushtit të shtetit 2016.

Turqia dëshiron ekstradimin e Gulen.

Ai mohon akuzat për lidhje me përpjekjen për grusht shteti.

“Ne besojmë se interesat tona të përbashkëta me Amerikën tejkalojnë shumë mendimet tona të ndryshme”, tha Erdogan, duke shtuar se ai donte të forconte marrëdhëniet përmes një “perspektive afatgjatë të bazuar në fitore.”

Mesazhi me video i Erdogan u transmetua gjatë fillimit të një kanali televiziv turk në SHBA. 

Përkthyer dhe përshtatur nga Associated Press/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Po hapi i radhës nga Presidenti i Turqisë?

“Lufta e ftohtë” mes Erdogan dhe Trump

Deklarat e Sekretarit amerikan të mbrojtjes

“Rusia nuk mund ta zëvendësojë kurrë SHBA-në”