MENU
klinika

Studimi

Lufta me Covid-19 vret edhe sëmundjet e tjera

24.02.2021 - 21:33

Një studim i kryer nga Universiteti i Oksfordit dhe Qendra e Kinës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve ka zbuluar se vdekjet që nuk lidhen me Covid në Kinë ranë gjatë fillimit të vitit 2020, të ndihmuar nga masat për të kontrolluar përhapjen e virusit.

Studiuesit ekzaminuan të dhënat zyrtare të regjistrit të vdekjeve në Kinë nga 1 janar deri më 31 mars 2020, duke zbuluar se, me përjashtim të Vuhanit, ku u identifikua për herë të parë Covid-19, niveli mesatar i vdekjeve ishte 675 për 10 000, më i ulët se shifra e pritur, 715.

Studimi, i botuar në revistën BMJ të Shoqatës Mjekësore Britanike, thotë se rënia e vdekjeve nga sëmundje të tilla si pneumonia, ose aksidente, duke përfshirë ato të trafikut, deri në mungesën e kontakteve që kishin individët, ndërsa qytetet hynë në bllokim për të kufizuar përhapjen e Covid -19.

“Duket se bllokimi dhe ndryshimet e sjelljes shoqëruese, të tilla si mbajtja e maskave, higjiena e shtuar, distancimi social dhe udhëtimi i kufizuar, në të vërtetë sollën benefite të papritura shëndetësore”, tha Zhengming Chen, një nga autorët e studimit, në një deklaratë.

Ndërsa infeksionet Covid-19 u rritën me shpejtësi në Kinë dhe në vendet e tjera të botës, të dhënat zyrtare tregojnë se kombi aziatik regjistroi një rënie dramatike në rastet e regjistruara të sëmundjeve infektive në dhjetor 2020, duke shënuar vetëm 542 172, krahasuar me 1.7 milion vitin e kaluar.

Kina ka raportuar zyrtarisht 101 726 raste vdekjeje Covid-19. Sidoqoftë, vendi është akuzuar për mungesën e raportimit të saktë mbi përmasat e vërteta të pandemisë, diçka që Pekini e mohon.

Organizata Botërore e Shëndetësisë aktualisht po heton origjinën e pandemisë Covid-19 në Kinë. Një ekip ndërkombëtar që mbërriti muajin e kaluar për të përcaktuar se si filloi dhe u përhap virusi kaq shpejt, për të kuptuar më mirë pandeminë dhe përpjekjen për të parandaluar një shpërthim të ardhshëm në këtë shkallë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN