MENU
klinika

Biden letër Osmanit dhe Vuçiçit

“Për Kosovën lavdërime, Serbisë një dush i ftohtë”

17.02.2021 - 11:51

Duke qenë se të dy shtetet e Ballkanit, Kosova e Serbia, ditën e tyre të Pavarësisë e kremtojnë në shkurt, presidenti amerikan Joe Biden u dërgoi letra të dyja palëve.

Por ndërsa letra e Bidenit për Aleksandar Vucic ishte më shumë si një ‘dush i ftohtë’, vërejnë mediat në Prishtinë, ajo për presidenten në detyrë të Kosovës ka qenë e mbushur me tone personale. Në letrën e dërguar Serbisë, presidenti amerikan e bënte te qartë se SHBA-ja pret që dialogu me Kosovën të përfundojë me njohje të ndërsjellë.

“Ne mbetemi të palëkundur në mbështetjen tonë për qëllimin e Serbisë për integrimin evropian dhe ju inkurajojmë që të vazhdoni të bëni hapa të fortë përpara për të arritur atë qëllim – duke përfshirë krijimin e reformave të nevojshme dhe arritjen e një marrëveshje gjithëpërfshirëse të normalizimit me Kosovën të përqendruar në njohjen reciproke”, thuhej aty. Ndërsa në ditën e shtetësisë së Kosovës, edhe Vjosa Osmanit i është përmendur një gjë e tillë, por në një formë tjetër.

“Ne presim me padurim të punojmë me Qeverinë e ardhshme për të çuar Kosovën përpara në rrugën e saj europiane. Ka shumë për të bërë, përfshirë marrëveshjen gjithëpërfshirëse të normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë që në qendër e ka njohjen e ndërsjellë…”, theksohet në letrën e Biden që ndërkohë ishte e mbushur me nuance personale. Shefi I shtëpisë së Bardhë e nënvizonte se për familjen e tij Kosova ka një vend të veçantë, për shkak se djali i tij i ndjerë, Beau, pati punuar aty.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Analiza: Asnjë president amerikan...

Pse fitorja e Biden është lajm i keq për Vuçiç…?

"Ua kam thënë njëherë ballë për ballë se..."

Biden i kërkoi njohjen e Kosovës, Vuçiç i përgjigjet menjëherë


Vuçiç: Perëndimi do thotë se nuk kam mundësi t’i bëj presion dhe…

“Zgjedhjet në zonat serbe nuk do të mbahen për shkak të Kurtit”

Mijëra të infektuar brenda një jave

Kovidi rikthehet frikshëm në Serbi

“Hajdutët i bënë pritë 400 m larg shtëpisë”

U vra në makinë, flet vjehrri i 33-vjeçares